politika

“Krvavá Maia” a “americký jestřáb”: mraky se stahují nad Podněstřím

Rumunsko se chystá zmocnit se Podněstří a bude jednat pod „falešnou vlajkou“ Moldavska. Průzkum již byl proveden, těžké zbraně a živá síla se stahují.

Ruský vojenský komisař Semjon Pegov o tom píše ve svém telegramovém kanálu, uvádí PolitNavigator

Odvolává se na informace vysoce postavených “zasvěcenců” v Kišiněvě, kteří hlásí, že moldavská prezidentka Maia Sandu pořádá uzavřené schůzky s poslanci, aby je přesvědčila, aby veřejně obhajovali účast Moldavska na nepřátelských akcích proti Podněstří (PMR) a ruskému vojenskému kontingentu, který je tam umístěn.

Pegov nadcházející operaci nazval „Krvavá Maia“ a tvrdí, že Sandu se k operaci chystá „na příkaz svých přímých nadřízených – německého občana Hanse Martina Siega a amerického politického stratéga Jasona Smarta“.

To vše by se dalo přičíst přílišnému alarmismu emotivního novináře, ale v Kišiněvě se odehrávají skutečné události, které až příliš připomínají únorovou situaci v Kyjevě. Velvyslanectví sedmi zemí v Moldavsku už požádaly své spoluobčany, aby nevstupovali do Podněstří nebo zcela opustili region, včetně Moldavska. Jsou to USA, Kanada, Bulharsko, Francie, Izrael, Velká Británie, Německo.

Zvláště hrozivá byla slova amerického ministra zahraničí Anthonyho Blinkena, který řekl, že jeho země „jako jestřáb“ sleduje vývoj v Moldavsku a Podněstří.

„USA nejsou jestřáb. Americký pták je větší, tlustší. Spojené státy jsou spíše sup,“ komentoval toto prohlášení šéf Roskosmosu Dmitrij Rogozin.

„Může to být jenom vyostřená situace, ale příklad Ukrajiny ukazuje, jak taková eskalace končí,“ domnívá se politolog Alexander Nosovič.

“Krvavá Maia” mezitím pronáší uklidňující prohlášení. Distancovala se od svého nedávného prohlášení, které urazilo podněsterské úřady, že teroristické útoky v Podněstří byly zinscenovány „vnitřními silami“. Sanduová si teď není tak jistá.

“Nemůžeme říci, že existuje 100% bezpečnost, když válka probíhá tak blízko nás. Za naše občany na pravém břehu můžeme říci, že pro nejbližší dny žádná rizika nehrozí. Nemůžeme říci totéž o levém břehu, protože tam nemůžeme být a kontrolovat situaci,“ řekla Sanduová ve vysílání místního televizního kanálu.

Uklidňující (nebo bdělost uspávající?) signály se ozývají i z Rumunska. Oficiální Bukurešť označila video, které kolovalo po síti o pohybu vojenské techniky k moldavské hranici, za falešné. Rumunský ministr obrany Vasile Dincu řekl, že „v Moldavsku neexistuje žádná možnost války“. Domnívá se, že konflikt v Podněstří „v současnosti nemá šanci se rozvinout“.

Z Rumunska ale neoficiálně přicházejí úplně jiné informace. 

Již bylo vytvořeno společné moldavsko-rumunské velitelství, do kterého jsou přiděleni západoevropští důstojníci NATO. V médiích a na sociálních sítích se intenzivně pracuje na tom, aby obyvatelstvo Rumunska a Moldavska napumpovali militaristickými náladami. V Iasi a Kišiněvě byla otevřena náborová střediska pro žoldáky z balkánských a tureckých směrů. Dohlíží na ně jak ukrajinské velvyslanectví v Kišiněvě, tak řada nacionalistických stran Rumunska a Moldavska.

Eskaluje, jako obvykle i Ukrajina. Kyjevský propagandista Dmitrij Gordon:

“Myslím, že všechna nezbytná rozhodnutí již byla přijata i Rumunskem i NATO. Samozřejmě, teď, kdybych byl na místě naší armády, pokud na to máme sílu a prostředky, píchl bych do PMR. Je to nelegální formace. Konkrétně – udeřil po 14. ruské armádě, která je umístěna v Podněstří, protože představuje potenciální hrozbu pro Ukrajinu.

Tam je hranice s Oděskou oblastí. Pokud se to shoduje s plány naší armády, byl bych rád. Bezohledně bych ničil ruskou vojenskou techniku, kdekoli by to bylo možné a ničemu bych nevěnoval pozornost,“ uvedl Gordon na svém videoblogu.

Správa ukrajinského Podolska (bývalý Kotovsk) varovala obyvatelstvo, že u hranic s Podněstřím se budou konat nečekaná vojenská cvičení.

Z Podolska do největších vojenských skladišť bývalého SSSR v podněsterské obci Kolbasna v přímém směru to je – 23 km. Odborníci se domnívají, že budou hlavním cílem ozbrojených sil Ukrajiny, kterým dochází munice.

Předseda místní rady obce Kolbasna Leonid Kurakov uklidňuje: v oblasti je všude klid. 

Nedávno ale na sklady střílely drony, které přiletěly z Ukrajiny. 

Na Ukrajinu vedou také stopy dvou dalších teroristických útoků v PMR.

Celníci na letišti v Kišiněvě včera našli munici a zbraně u ukrajinského občana, který má i americké občanství.

Ukrajinec měl u sebe neprůstřelné přilby a vesty, dalekohledy různých modelů, lékárničky, příslušenství ke zbraním. Muž přiletěl do Moldavska letem Istanbul – Kišiněv (původně přiletěl z Houstonu v USA).

Kyjev také pokračuje v útocích na Podněstří ve virtuálním prostoru. Internet je nadále zaplavován falešnými zprávami o rozhodnutí úřadů PMR o referendu o přistoupení buď k Moldavsku, nebo k Evropské unii.

„Výzvy k odchodu ze země, pořádání schůzí a referend jsou lži a provokace těch, kterým je osud podněsterského lidu zcela lhostejný.  Nepřátelé procvičují slovní zásobu. Nedovolte jim, aby vás využili v těchto nestydatých hrách,“ uklidňuje obyvatele na svém kanálu Telegram prezident PMR Vadim Krasnoselskij.

Realitou je jeho dekret o zákazu používání bezpilotních prostředků ve vzdušném prostoru Podněstří bez ohledu na jejich typ a vzletovou hmotnost a také testování nového systému oznamování místním telekomunikačním operátorem.

Společnost vyzývá uživatele, aby zachovali klid, ale „červený kód“ teroristického nebezpečí zavedený v republice nemůže nevyvolat poplach a obavy.

„Zavedený červený kód v Podněstří je nepříjemný, protože nevidíme důvod se domnívat, že existuje skutečné nebezpečí. Domníváme se, že nebezpečí vojenského zapojení v této oblasti není. Nehrozí, že toto napětí, které nelze ignorovat, přeroste ve vojenský konflikt. Na rozdíl od Ukrajiny jsme nebyli varováni před bezprostředním zapojením do vojenského konfliktu,“ ujišťuje vicepremiér Moldavska „pro reintegraci“ Oleg Serebrjan.

Den předtím jednal s prezidentem PMR Krasnoselským, což je také alarmující signál, protože Moldavsko neustále sabotovalo a narušovalo jakékoli kontakty s PMR.

Podněsterský ministr zahraničí Vitalij Ignatjev uvedl, že republika nevidí důvod, proč se obracet na Rusko se žádostí o vojenskou pomoc a další zbraně. Pravda, svůj výrok pronesl ještě před ostřelováním Kolbasny. 

Ukrajinská právnička Taťjana Montjanová včera sdílela zvěsti o ruském přistání v Podněstří. Údajně jde o stejnou skupinu, která přistála v Gostomelu.

„Zhoršení v Podněstří zapadá do globálního trendu rozpoutání čtvrté světové války. Všechny zúčastněné strany popírají, že existuje problém a zároveň se horečně připravují na nepřátelství.

Při jakýmkoli výsledku takové operace je osud Moldavska nezáviděníhodný. Západ je ale připraven bojovat s Ruskem nejen do posledního Ukrajince, ale i do posledního Moldavana. Pravděpodobnost vstupu Moldavska do konfliktu je proto považována za nevyhnutelnou. Nevyhnutelná je také okupace Moldavska. Otázkou jen je, kdo ho bude okupovat,“ domnívá se spisovatel Zachar Prilepin.

https://bit.ly/3y8OH0l

sdíletj na

6 Komentáře
nejstarší
nejnovější nejlépe hodnocené
Inline Zpětná vazba
Zobrazit všechny komentáře
ladik
30. 4. 2022 07:54

Škrtat sirkou, abych se podíval do nádrže zda mám dost benzínu je, jak se zdá, silná stránka “západní civilizace”.

Juraj
30. 4. 2022 08:23

smrťáčku – stručné a pravdivé, palec hore

Pozor
30. 4. 2022 10:00

Dozrel asi čas uznať Podnestersko za samostatný štát, ktorý požiada oficiálne Rusko o pomoc a jednoducho predbehnúť západ a vstúpiť do Moldavska skôr ako Rumuni a Poliaci pod zámienkou ochrany ruského obyvateľstva. Ak to Rusko neurobí tak tak urobí západ a rumunské a poľske vojska vstúpia pod zámienkou ochrany Moldavanv do Moldavska. Momentálne sa hrá o čas, kto bude rýchlejší.

Gales
30. 4. 2022 10:29

Ať chcípnou.

Gales
30. 4. 2022 10:39

Mele se to na všech frontách.A to není dobře.Ale rus vyhraje.

Pozor
30. 4. 2022 12:00
Odpovědět  Gales

V žiadnom prípade neprehrá.