Kreml vysvětlil, proč Evropa nakupuje plyn za vysokou cenu

Evropské země nakupují plyn za přemrštěné ceny kvůli tomu, že odmítly dlouhodobé smlouvy s Ruskem, řekl RIA Novosti tiskový mluvčí prezidenta Ruské federace Dmitrij Peskov.

“Prezident k energetické spolupráci řekl, že všechny naše interakce v oblasti dodávek energie by měly být co nejtransparentnější, výhradně tržní a založené na dlouhodobých smlouvách. To je to, čeho se Evropané vzdali a nyní nakupují plyn – zhruba – ne za 300, ale za 1300. Je to tak?” řekl.

Jak vyplývá ze zimní ekonomické prognózy Evropské komise, ceny plynu na evropském trhu letos zůstanou vyšší, než byly na podzim a pokles začne až na jaře 2023.

Futures na plyn začaly výrazně zdražovat loni v létě: do konce srpna jejich cena vzrostla z 250-300 na 600 dolarů za tisíc metrů krychlových, v říjnu poprvé přesáhla tisícovku a 21. prosince dosáhla historického maxima 2190 dolarů. Následoval určitý pokles, ale ceny zůstávají trvale vysoké, což nebylo v Evropě pozorováno za celou historii provozu plynárenských hubů.

Odborníci to připisují několika faktorům: nízké úrovni plnění v evropských podzemních skladovacích zařízeních, omezeným dodávkám od hlavních dodavatelů a vysoké poptávce po zkapalněném zemním plynu v Asii.

Úřady evropských zemí opakovaně obvinily Rusko z vyprovokování energetické krize. Vladimir Putin označil tato prohlášení za nesmysl.  Připomněl, že Bruselu nabízel ponechání dlouhodobých kontraktů na dodávky surovin, ale Evropská komise trvala na tržních cenách, což nakonec vedlo ke krizi.

https://bit.ly/3sGdRig

sdíletj na

4.5 2 hlasy
Ohodnotit příspěvek
2 Komentáře
nejstarší
nejnovější nejlépe hodnocené
Inline Zpětná vazba
Zobrazit všechny komentáře
Pavel
14. 2. 2022 09:51

Je to jednoduchý scénář. Je to příprava na likvidaci Evropy jako takové, tedy její ekonomickou a sociální strukturu a poté jednoduchý přechod na zřízení světové vlády. Je úplně jisté, že Evropa byla vybrána jako první. Stačí se podívat, kdo byl dosazen do vládnoucích pozic EU a ve většině případů i národních států. Ty mají brzy zmizet. Kukaččí vajíčka již splnila svůj účel. Kdo to nevidí, nepochopil nic.

ohs
14. 2. 2022 13:19

Celá plynová krize je řízená z USA. USA nařídili EU, že musí zrušit dlouhodobé kontrakty na plyn s Ruskem. A dál to je tak jak řekl Putin. EU je jenom americký protektorát. Musí poslouchat, i kdybychom měli zmrznout.