politika

Korotčenko: můžeme zahájit raketové útoky bez vstupu do vzdušného prostoru Afghánistánu

Ministr zahraničí Ruské federace Sergej Lavrov vyloučil vstup ruských vojsk do Afghánistánu.

Ministr zahraničí zároveň zdůraznil, že pokud militanti z Afghánistánu zaútočí na Tádžikistán, CSTO (Organizace Smlouvy o kolektivní bezpečnosti) zváží možnost pomoci Dušanbe.

“Rusko už nikdy nevstoupí do Afghánistánu,” řekl šéfredaktor časopisu «Национальная оборона», člen Veřejné rady při ministerstvu obrany RF, plukovník Igor Korotčenko. “To je prostě vyloučené, vezmeme-li v úvahu zkušenosti Sovětského svazu. Rusko dnes samozřejmě nebude souhlasit s fyzickou přítomností našich vojsk v této zemi.“

Připomeňme, že v souvislosti se situací na hranici s Afghánistánem, která se tam vyvinula po stažení amerických vojsk z oblasti, požádal Dušanbe o pomoc země, které jsou členy CSTO. Hranice mezi těmito dvěma státy (Tádžikistánu a Afghánistánu) je ve skutečnosti těžko přístupná horská oblast, kterou Tádžikistán nemůže sám ovládat.

“Ano, je to velmi vážná výzva pro celý post-sovětský prostor a pro ty nové státy, které se v tomto regionu objevily po rozpadu SSSR,” věří plukovník Korotčenko. „Všechna naše opatření se však mohou omezit pouze na provádění raketových útoků na teroristické tábory a základny v bezprostřední blízkosti hranic s Tádžikistánem a to bez vstupu do vzdušného prostoru Afghánistánu.“

Vojenský expert zdůraznil, že se jedná o krajní variantu, možnost extrémní reakce, ke které může Rusko přistoupit pouze za podmínek, kdy začne otevřený střet a došlo by na pokusy islamistických gangů prorazit z Afghánistánu na území Tádžikistánu.

“Maximum co můžeme udělat, tak je odrazit útoky gangů a útočit na teroristické tábory a infrastrukturu pomocí řízených střel. Ale samozřejmě více je nutné, pokud samozřejmě existuje taková možnost, vyvinout diplomatické úsilí ke stabilizaci situace v tomto regionu,“ vysvětlil Igor Korotčenko.

https://bit.ly/3eo1CAA

sdílet na