Koronavirus vyhnal migranty z řeckoturecké hranice

Často se ptáte na situaci na hranicíci Řecka a Turecka. Pár slovy řečeno realitivní klid, provokace ustaly, koronaviru si bojí všichni.

Rychlý souhrn událostí za posledních 10 dnů.

Řecká vláda stáhla pár stovek migrantů z přeplněných kempů na řeckých ostrovech do vnitrozemí a chystá se je deportovat.

EU nabídla 2000 Euro těm migrantů, kteří se rozhodnout vrátit dobrovolně a pobývají v Řecku dlouhodobě.

Německo se chystá ujmout 1500 dětských migrantů bez doprovodu.

Turecko po provokacích, při kterých došlo např. ke střelbě na řecké pohraničníky, řeckou stranu hranic a také na provoktivní přelety tureckých letadel v nízkém letu nad hraniční čárou, se pomalu stahuje.

Zjistilo, že migranti na hranicích jsou bezpečnostní a hlavně zdravotní riziko i pro ně. Začalo tak stahovat migranty od hranic do vnitrozemí autobusy.

Připomeňme si, že většinou se jedná o dlouhodobě v Turecku pobývající migranty z různých zemí, kterých se Turecko chtělo elegantně zbavit a respektive pomocí nich vydírat Evropu a donutit ji k ústupkům a dalšímu navýšení “výpalného” za toleranci migrantů na svém území.

Turecko již dříve zrušilo politiku otevřených dveří pro námořní trasu na ostrovy a migranty námořní cestou přestalo pouštět. Reagovalo tak hlavně na úspěšné zásahy řeckých námořních patrol a napjatou situaci na řeckých ostrovech, kde hrozilo vyhrocení situace v otevřený střet mezi obyvateli a migranty.  Ti  byli v tu dobu pod ochranou neziskovek. Na několika místech již ke střetům i došlo.

Hygienická situace v táborech na ostrovech je kritická, všichni se bojí vypuknutí epidemie koronaviru, se kterým má už teď Řecko dost starostí.

Závěrem situace v Řecku není pro migranty příznivá.

Přes nátlak EU řecká vláda drží vůči migrantům tvrdou neústupnou linii. Obyvatelstvo je také většinově na straně vlády. Ta získává body s negativním postojem vůči migraci.

Navíc v kombinaci s hygienickou situací spojenou s koronavirem a sníženou aktivitou neziskovek migranté ztratili podporu v dalším pohybu do nitra Evropy.

Je pro ně výhodnější zůstat na místě nebo se dokonce vrátit do výchozích pozic ze začátku roku.

Raptor TV
https://bit.ly/2IOgbgP

sdíletj na