politika

Konstantin Dvinskij: Korejský trumf. Hlavní smysl návštěvy Šojgua v Severní Koreji

Konstantin Dvinskij

Dnes večer přistála v Pchjongjangu ruská delegace vedená ministrem obrany Sergejem Šojgu. Je to po mnoha letech první takto vysoce postavená návštěva ruských představitelů.

Formálně je cesta Šojgua a dalších představitelů ministerstva obrany spojena s oslavou 70. výročí konce korejské války. To je samozřejmě bohulibá věc. Tím spíše, že Sovětský svaz byl přímo zapojen do událostí let 1950-1953.

Zde je také důležité poznamenat, že po korejské válce se KLDR stala jednou z nejvyspělejších zemí jihovýchodní Asie. Budovali průmysl, zdokonalovali technologie. Teprve později, v 60. letech, se Američané rozhodli udělat z Jižní Koreje „výkladní skříň“ západního světa v Asii a přetáhli tam výrobu z okupovaného Japonska.

A samozřejmě tak velký rozdíl v rozvoji obou Korejí, který dnes existuje, není v žádném případě způsoben komunistickým nebo kapitalistickým modelem ekonomiky. Klíčový faktor je zde geopolitický.

Je tu však ještě jeden důležitý bod, který málokdo zmiňuje. 

Populace KLDR začala vykazovat dobré tempo růstu. Následky hladu a krize z 90. let byly překonány. Populace Jižní Koreje přitom klesá. Země je na posledním místě na světě, pokud jde o úhrnný koeficient porodnosti. Porodnost v Jižní Koreji klesla na méně než 0,75.

A proto si KLDR zachovává šance na světlou budoucnost, která závisí na globálním geopolitickém uspořádání, zatímco Jižní Korea nikoli. Země vymírá.

Ruská delegace zůstane v Pchjongjangu tři dny. A samozřejmě je nepravděpodobné, že by slavnosti pokračovaly celou tu dobu. Spolu se Šojgu přiletěl i jeho zástupce Alexej Krivoručko, který je na ministerstvu obrany zodpovědný za vyzbrojování.

Vojenský průmysl KLDR je dostatečně rozvinutý. Pchjongjang se 70 let připravoval na vojenské akce. Severní Korea si udržela fungující továrny schopné vyrábět téměř celý sortiment sovětských zbraní. Ano, jsou to poněkud zastaralé vzorky 70-80 let. V našem případě je však důležitější masový charakter. 152mm projektil je stejně hodnotný bez ohledu na to, zda byl vyroben v roce 1985 nebo 2022.

Přesná data o stavu vojenského průmyslu KLDR samozřejmě neexistují. Je však jisté, že je tam několik desítek velkých továren a obrovských skladišť se zbraněmi.

To vše se Rusku samozřejmě bude hodit. V tom není absolutně nic hanebného a ostudného. Přestože ruský vojensko-průmyslový komplex vykazuje vynikající výsledky a neustále zvyšuje výkon, proti nám stojí celý blok NATO. A pokud jsou dnes kapacity všech západních zemí horší než naše, pak nikdo neví, co bude za 2-3 roky. A rozhodnutí zvýšit vojenskou produkci již bylo blokem NATO přijato.

Kromě toho máme vynikající příklad toho, jak interakce se spojeneckými státy přináší výsledky. Jedná se o slavné kamikadze drony „Geran-2“ (íránské „Shahedy“). Jejich účinnost je zřejmá a nepopiratelná.

Rusko bohužel v roce 2017 podpořilo sankce Rady bezpečnosti OSN proti KLDR, které výrazně omezily možnosti naší spolupráce. Těžko mohu říci, co bylo důvodem takového rozhodnutí, které je v rozporu se zájmy Moskvy. Podle jedné verze nás o to požádala Čína, která byla pobouřena akcemi Pchjongjangu (testování jaderných zbraní) a považovala je za hrozbu pro vlastní bezpečnost. Ať je to jak chce, s otázkou sankcí je třeba něco udělat. Nemůžeme je jednostranně zrušit, potřebujeme rozhodnutí Rady bezpečnosti OSN.

Přesto existují příležitosti k rozvoji komplexní spolupráce s KLDR. A spolupráce ve vojensko-technické oblasti je základem jakýchkoli spojeneckých vztahů. Proto doufám, že návštěva Šojgua v Pchjongjangu bude plodná.

Pro Pokec24 přeložila Janinna

https://1url.cz/zuem6

sdílet na

21 Komentáře
nejstarší
nejnovější nejlépe hodnocené
Inline Zpětná vazba
Zobrazit všechny komentáře
27. 7. 2023 00:55
Ohodnotit příspěvek :
     

Kujme pikle, kujme pikle
obvyklé i ne-ob-vyklé
kujme pikle, pikle kujme
snad se pikle s piklí ujme.

Kujme pikle, kujme pikle,
správné pikle lidi zvikle.
Kujme pikle, pikle kujme,
spekulujme, intrikujme.

Lepšího nic není
nad pořádný piklení.

Chtěj nás pos-rat, však my víme.
A my jim to překazíme.
My se budem podporovat.
Vlákáme ji do sítí
a budem dále pikliti.

Albi
27. 7. 2023 01:37

V tom ti musím odporovat,
my to budem podporovat,
až ji vlákáme do sítí
pak můžem dál pi-kli-ti

https://www.youtube.com/watch?v=qAQHCswIA1c

Naposledy upraveno$ s uživatelem$
27. 7. 2023 02:23
Odpovědět  Albi

Musel jsem tomu vdechnout ducha doby, aby to pasovalo.

Albi
27. 7. 2023 12:59

Rozumím, ale jen jsem se chtěla neuměle přidat v témže duchu. 🙂

27. 7. 2023 15:56
Odpovědět  Albi

Já už v tu dobu koukal na jedno oko a pořádně si to nepřečet – myslel jsem, že je to origoš znění té sloky. A až teď jsem zjistil, že to je ve skutečnosti parádní příspěvek k duchu doby. 🙂

Aragonit
27. 7. 2023 01:16
Ohodnotit příspěvek :
     

Tak dúfajme že KLDR nielen dodá potrebné strelivo ale možno dodá aj dobrovolníkov na frontovú líniu to by západ ale nepotešilo.
https://aragonit11.blogspot.com/2023/07/zelenskemu-volali-z-domu-zo-slonoviny.html

zuza
27. 7. 2023 17:42
Odpovědět  Aragonit

Kimovcom by sa zišli reálne bojové skúsenosti, ale bolo by s tým spojených veľa problémov. Napr. aj dorozumievanie – nepredpokladám, že by vedeli po rusky.

Pavel K
27. 7. 2023 07:03
Ohodnotit příspěvek :
     

Jestlipak se nám také pochlubí co se napeklo a dají to alespoň ochutnat. 😋
Ale co tomu řekne buzna Jiří a jeho okolí? To přeci nejde si takhle jen tak lítat po návštěvách, to může jenom zelenina a jeho banderovci. 🙄🤦‍♂️

unor 2022
27. 7. 2023 08:41
Odpovědět  Pavel K

Jeste ze existuje realny predpoklad, ze to pro nas nebudou stejne bidne pokrmy jake nam primo serviruje jisty ukrajinsky kuchar bez predchozi ochutnavky. Nebo nedej Boze, aby to byla teprve ochutnavka a hlavni chody jsou ‘na ceste’.

Pavel K
27. 7. 2023 09:03
Odpovědět  unor 2022

Kolego žádné stresy, dám vám pětiletou záruku, že to už vás hlava bolet nebude, kvalitu zaručuji. Takže se netrapte a nalejte si něco co vám chutná. Já mám třeba plnou studnu vody, na micáku mám postavené čtyři druhy sirupů a dělám si míchané nápoje. Nebude te mi věřit tak 2x do týdne si udělám jahodové mléko cca O,6l. Ale přijde 17 hodina zabliká kontrolka a mění se pitný režim. 🤣🤣🙄🤦‍♂️🤣🙏🙏🙋‍♂️

unor 2022
27. 7. 2023 09:18
Odpovědět  Pavel K

Ovsem ne kazdy funguje jako duchodce a uz vubec ne jako kluk v duchodu. Kluk tedy do one 17te hodiny.

Pavel K
27. 7. 2023 10:04
Odpovědět  unor 2022

Tak nevím jestli dobře rozumím? To nejde hned už od rána, jak bych v poledne vypadal. 🤣🙄 A zase, nebudete mi věřit říkám si že jsem pivař, ale přes den na to vůbec nemám chuť. A také jezdím ještě autem.

unor 2022
27. 7. 2023 11:48
Odpovědět  Pavel K

Ctyri sirupy, kopaci mic, prak .. to nektere ze symbolu normalniho klukovstvi jak ho mnozi z nas zazili a zustalo v nich. V me poznamce netreba hledat nic vic..

Pavel K
27. 7. 2023 12:52
Odpovědět  unor 2022

Jó takhlé. No to na mě sedí, prak krásná zbraň. My jsme ho nazývali kaťan. U nás byl švec takže kůže byla. Taky mám furt rád holky 😊 Jinak znáte to proč je všude tolik hezkých ženských? Protože jsme ……..🤣🤣🤦‍♂️

zuza
27. 7. 2023 17:46
Odpovědět  unor 2022

a sklenené guličky…

Pavel K
27. 7. 2023 18:23
Odpovědět  zuza

paní zuza a na které se prosím ptáte? Kdybyste se styděla, tak kuličky možná někdy byly ale už nepamatuji. Jinak na vesnici bylo střeliva všude habaděj. Různé kamínky ale ze všeho nejraději ty křemičité. Ty pasovaly nejlépe.

Vladimír
27. 7. 2023 08:41
Ohodnotit příspěvek :
     

Sankce proti Rusku jsou v podstatě karmická spravedlnost za sankce proti KLDR. No, snad si to Rusové zapamatují. Korea potřebuje palivo, Rusko munici, snad se nějak domluví… 🙂

janle57
27. 7. 2023 09:38
Ohodnotit příspěvek :
     

Hotdogové velmi dobře vědí koho mají v Asii proti sobě,Čína,RF a severní Korea,
v případě vyhrocení situace na Tchaj-wanu,by s nimi udělali krátký proces,kdy by
patrně Japonci znovu okusili co je to humanitární bombardování z roku 1945,
na to se ovšem mají tak moc rádi,že pokorně zalezou pod stůl a z okna vystrčí
čínské a ruské vlajky,o “demokratickém vlastenectví” lidí z Jižní Koreje nebo
Austrálie se tu nemá smysl vůbec zmiňovat.

eFPe
27. 7. 2023 12:06
Odpovědět  janle57

V té Asii je to složité. Zajímavá je podpora existence amizákladny na Okinawě. Vietnam má s ami i žabožrouty své zkušenosti. Filipíny i Čína s japonským militarismem. Koneckonců tak jako Železný v televizi mluví o rusech jako okupantech a totalitní komunistické Číně, tak by měl hovořit o usa jako o těch co jediní použili jaderné bomby a ještě k tomu na civilní cíle.
Takže jediná země která by nějak mohla podpořit usa militarismus je Jižní Korea.Ale i tam jsem přesvědčen že když ami vysmahnou do pěti let se s bratry na severu dohodnou na mírové koexistenci.
Nejhorší je, že tu hydru, ty nadnárodní klany jen tak lehce porazit nejde. Provázanost, rozdrobenost, kdy jedna rodina má sídlo tam ale dlí jinde, kdy jejich majetek a vlastně i struktury jsou rozesety po světě, to není jako tatínek vám vyhlásí válku. A jdou proti sobě kanonenfutry dvou národů. Tohleto už koza překonala.

Gales
27. 7. 2023 10:49
Ohodnotit příspěvek :
     

Kim už se určitě nemůže dočkat toho až bude moci vrátit amíkům západní demokracii.

Frank1
28. 7. 2023 09:41
Ohodnotit příspěvek :
     

Kim a Sojgu davaji US degeneratum zahulit.