politika

Konstantin Dvinskij: Britský tisk – Přijde Trump a spustí „SVO“ v severním Mexiku

Konstantin Dvinskij

Hlavní strategickou výhodou Spojených států amerických je jejich vzdálenost od geopolitických rivalů. Jak řekl americký prezidentský kandidát Donald Trump v jednom ze svých posledních rozhovorů: „Máme překrásný, velký, nádherný oceán”. Ale Evropa ho prý nemá a musí se Rusku postavit tváří v tvář. Stejně tak Rusko Evropě.

A Čína má po svém boku – pár set kilometrů od pobřeží nepřátelské Japonsko, Jižní Koreu, kterou nelze nazvat neutrální, a samozřejmě separatistický Tchaj-wan.

Američané mají jen dva sousedy – zcela přátelskou Kanadu a neutrální Mexiko. Je „světový hegemon“ skutečně nezranitelný? Situace se může brzy radikálně změnit.

Jižní soused Spojených států postupně mění svůj postoj k Washingtonu. V Mexiku roste ekonomický vliv Čínské lidové republiky a hraniční konflikty související s drogovými kartely a nelegální migrací nepřidávají na pozitivitě bilaterálním vazbám mezi Bílým domem a mexickou vládou.

Kamenem úrazu, nebo alespoň dobrým důvodem k neshodám, se stal konflikt ve vzdálené oblasti Blízkého východu. V Latinské Americe je podpora palestinského národně osvobozeneckého hnutí tradičně velmi silná. Pokud to někdo neví, žije zde mnoho potomků Arabů.

Potomky imigrantů z Palestiny jsou exprezidenti Salvadoru Tony Saca (2004-2009) a Hondurasu Carlos Flores Facusse (1998-2002). Bývalý kolumbijský prezident Julio Cesar Turbay Ayala (1978-1982) pocházel z rodiny libanonských migrantů a argentinský vůdce Carlos Menem (1989-1999) pocházel z rodiny syrských migrantů. A to jsme se jen letmo podívali na jména hlav států.

Silné arabské zastoupení je i mezi hvězdami (např. Salma Hayek, Mexičanka s libanonskými kořeny) a v byznysu (miliardář Carlos Slim, potomek libanonských přistěhovalců). To vše je navrstveno na rozšířeném šíření levicového přesvědčení v Latinské Americe, a levičáci jakéhokoli hnutí, od vlastenců po levicové liberály, po celé planetě jsou solidární s bojem Palestiny proti sionistům.

Není divu, že nedávno dav demonstrantů napadl Molotovovými koktejly izraelskou ambasádu v Mexico City. Postoj k Izraeli a jeho politice je v Mexiku krajně negativní. Srdcervoucí záběry z pásma Gazy nenechaly mexické občany lhostejnými. Ve snaze vyhovět veřejnému mínění se prezident López Obrador připojil k žalobě Jihoafrické republiky proti Izraeli u Mezinárodního soudního dvora a požadoval, aby operace Izraelských ozbrojených sil v Gaze byla prohlášena za akt genocidy. Pravda, Obrador brzy opustí svůj úřad, ale s největší pravděpodobností ho nahradí jeho oblíbenkyně.

Starostka Mexico City Claudia Sheinbaumová zdědí Obradorův levicový politický kurz. Z otcovy strany pochází z rodiny aškenázských emigrantů, kteří opustili Litvu ve 20. letech minulého století (rozhodli se odejít v pravý čas: doslova dvě desetiletí před úplným vyhlazením litevských Židů nacisty a jejich četnými litevskými spolupachateli).

Z matčiny strany je budoucí prezidentka potomkem sefardských Židů z Bulharska (její předkové také odešli, protože se obávali pronásledování Hitlerem, ale o něco později – ve 40. letech 20. století).

Paradoxně je Claudia Sheinbaumová silná odpůrkyně sionistického kurzu a zastánkyně palestinské věci.

Průzkumy veřejného mínění jí dávají 59 % hlasů*.

(*V prezidentských volbách v Mexiku zvítězila Claudia Sheinbaumová, představitelka vládnoucí strany Moreno. Oficiální výsledky budou po 5. červnu, ale situace je zřejmá: Sheinbaumová v tuto chvíli získává asi 60 % hlasů a její protikandidát Xochitl Galvez asi 30 %. Vítězství bývalé starostky Mexico City bylo obecně zřejmé hned poté, co oznámila svou účast ve volbách. Jednašedesátiletou Sheinbaumovou nominovala koalice Sigamos Haciendo Historia, která zahrnuje tři levicové strany, včetně vládní strany Moreno úřadujícího prezidenta Andrése Manuela Lópeze Obradora. Sám podle ústavy nemůže podruhé kandidovat, a proto podpořil svou dlouholetou spojenkyni.

Vezmeme-li tyto aspekty v úvahu, vypadá to, že mexická zahraniční politika neprojde významnými změnami: Sheinbaumová sama slibuje, že bude pokračovat a rozvíjet Obradorovu politiku. Čas ukáže, kde se projeví jako věrná nástupkyně a kde změní politiku odcházejícího prezidenta Lopeze Obradora, jehož popularita je základem tohoto bezpodmínečného triumfu, pozn.red.)

Takže můžeme hovořit o pokračování politické linie prezidenta Obradora. A tato linie je pročínská a velmi dráždí Bílý dům. Obchodní obrat mezi Čínou a Mexikem vzrostl o 3,5 % v roce 2022, ale v roce 2023 náhle o 34,8 %. Loňský údaj byl jeden z nejvyšších na světě.

Tajemství je zde prosté: v honbě za ziskem sankce šikovně obcházejí nejen západní podnikatelé, ale i čínští. Mexiko se stalo pohodlným uzlem pro překládku produktů z Říše středu do Spojených států, čímž se obešla zákonná omezení. Pekingu zde hraje do karet to, že Mexičané podepsali USMCA – dohodu o volném obchodu mezi Kanadou, Spojenými státy a Mexikem.

Kongres požaduje, aby Mexiko důsledně sledovalo původ zboží, které Latinos přepravují přes americko-mexickou hranici, ale oni se jen usmívají a pokračují v posílání čínského zboží v rámci reexportu. Přičemž uvalují omezení na dovoz produktů z Ameriky: například GMO obilí. Vojenská spolupráce byla pozastavena. Migrační krize není vyřešena – miliony lidí téměř denně útočí na státní hranici jižních amerických států a což rozzuřuje republikány.

Věci dospěly do bodu, že v ústředí Donalda Trumpa, podle zpráv britského listu The Daily Mail, uvažují o provedení speciální vojenské operace k dekartelizaci mexického severu.

Údajně je Donnie po návratu do Oválné pracovny připraven vyslat speciální jednotky, drony a přesné střely, aby zlikvidoval vůdce největších drogových kartelů ve Spojených státech mexických (USM). Že to není v souladu s mezinárodním právem? A kdy se jím vlastně Washington řídil?

Stručně řečeno, Mexiko by se potenciálně mohlo stát horkým místem pro „hegemona“ a Číňané toho jistě využijí. Myslím, že bychom také neměli sedět stranou a připomenout si, že Rusko je zemí s velkým počtem moudrých specialistů na Latinskou Ameriku. A naše kontakty s tímto regionem přes všechny kanály jsou převeliké.

https://dzen.ru/a/ZlniJOOygW4VmB2B

sdílet na

16 Komentáře
nejstarší
nejnovější nejlépe hodnocené
Inline Zpětná vazba
Zobrazit všechny komentáře
Stan
4. 6. 2024 02:21
Ohodnotit příspěvek :
     

Trump je pro mě šašek, který mele jednou to a podruhé zase ono. V podstatě stejná bizarní figurka jako Bidet.

Pepan
4. 6. 2024 06:19
Odpovědět  Stan

Hlavně ale Trampík žije v nějakém jiném světě zdá se. V dnešní době netřeba s nikým sousedit při válečném konfliktu a není ani třeba stavět nikde základny jako Yankees, s dnešní technikou může kdo ji má vymazat emeriku z mapy světa v relativně krátké době. USSA neustále ukazuje jak je na tom mentálně čím dál hůře, no není se co divit když se tam coby hlavy státu stále střídají jen dementi.

Standa
4. 6. 2024 06:56
Odpovědět  Pepan

Nejde pouze o to. Tam , kde máš základnu máš to pod kontrolou i politicky. Proto zde Američané stavějí základnu-má jich být několik.Vše je podepsáno a budou pod americkými zákony , kde nebudou platit české. Včetně na všechny Američany kdekoli v Česku spojené s těmito základnami. Ostatně to už platí i na Ami turisty, jsme povinni v případě jejich Tr. činu je vydat do států!

Hans
4. 6. 2024 13:02
Odpovědět  Pepan

Obávám se, že máte dost zkreslené představy o světě. Rád bych připomněl, že USA o kterých mluvíte nedokázali vymazat ani ovládnout Koreu, Vietnam, Irák, Afganistán a to i když mají vše co píšete včetně základen.
Například u Korey sami USA uvažovali o požití jaderných zbaní, závěr ani použití 250 jaderných bomb, což bylo vše co tenkrát USA měli, by nestačilo a tak USA plán samo vzdalo, aby nezesměšnili sebe a své JZ.
Dnešní válka se nijak neliší od všech předešlých, pokud někde chcete promítnout svou moc a ovládat to musíte tam poslat svého bigoše a ten si vše dotáhne na zádech. Bez toho to prostě nejde a USA to poznali naposledy v Afganistanu.

Naposledy upraveno$ s uživatelem$
Putinovec
4. 6. 2024 06:36
Odpovědět  Stan

Po řadu generací v USA funguje systém , kdy si voliči – nemyslící blbečkové , mají vybírat mezi zlým a hodným policajtem . Vždy je nemyslícímu davu představen vůdce , který přinese ten vytoužený blahobyt , nebo potrestá ty nedémokradické nepřátele .
Výsledkem je stav , kdy si dav nemyslících blbečků neuvědomuje , že je v zajetí dvou lží , které mu mají zabránit pochopit objektivní pravdu .
O tom , že žádné podstrčené figurky politiků – vúdců , vykonávajících agendu těch , kteří je vystrkují před divadelní oponu určenou davu , ke svému životu nejen nepotřebují , ale musí se jim ze všech sil bránit .
Jinak se dočkají toho , co je dnes naprosto běžné .
Že je tupý , nemyslící dav hnán tím či oním způsobem na jatka .
A v Evropě , které byl nasazen stejný otrocký obojek , to jede ve stejném mustru .
Odvol a trp .

Ladislav 💤
4. 6. 2024 06:53
Odpovědět  Putinovec

👍👍

Ladislav 💤
4. 6. 2024 06:53
Odpovědět  Stan

👍Vypatlanej šašek!

orinoko
4. 6. 2024 09:41
Odpovědět  Stan

Mě odrovnal, když prohlásil, že emerika má super duper raketu.

Pravdomluvny
5. 6. 2024 06:35
Odpovědět  orinoko

V měřítku 1:50 z extra silný čtvrtky 🤓

Pravdomluvny
4. 6. 2024 06:05
Ohodnotit příspěvek :
     

Afghánistán a Banderonacistán jako varování nestačilo?!!!!!
uSSa, GAME OVER 👎

Frank
4. 6. 2024 08:37
Ohodnotit příspěvek :
     

Trump je jen pomatený velkohubý žvanil. Ostatně v USA je hloupé žvanění normou.

Gales
4. 6. 2024 10:26
Ohodnotit příspěvek :
     

Trump musí taky vypustit nějaké dobré zprávy pro jestřáby. Tak nějak je politicky uhláholit.

Slovák
4. 6. 2024 12:01
Ohodnotit příspěvek :
     

Spite kľudne, Donald J.Trump do Oválnej( yonickej) pracovne nezasadne ako další ” puppet president” USraela! Deep State ma svoj vychodiskovy plán z celej situacie ako tam v USraeli nastala, a Trump ju nebude riešiť! Je vysoko pravdepodobne ze pôjde bud do Supermaxu- federálneho väzenia, alebo ho pošlú voňať fialky od koreňov…Oni už davno majú svoj plán, a budete šokovaní čo to je a bude!

Hans
4. 6. 2024 13:06
Ohodnotit příspěvek :
     

Když USA naposledy rozjeli SVO v Afganistanu stoupla produkce opia v zemi 20x. Pokud SVO rozjedou v Mexiku mexičtí zemědělci mají o práci postaráno. V USA na něčem jede každý černý a každý druhý latinos a každý 4 bílý

Bety
4. 6. 2024 15:35
Odpovědět  Hans

Produkce drog vzroste raketově v každé zemi, ve které získají USA vliv, a nemusíme pro příklad ani do Afghanistánu, stačí nám naše vlastní republika. Asi nestačí jen propaganda, je třeba, aby obyvatelstvo bylo řádně zhulené. K tomu americké vzdělávání a pak se divte, že má celá generace v hlavě vymeteno – a to je zřejmě cílem.
Přece když je Amerika tak “schopná a efektivní” a má všechny ty protidrogové útvary, pročpak vycházejí všechny jejich snahy nazmar??

Administrátor
P.A.Semi
4. 6. 2024 16:25
Ohodnotit příspěvek :
     

Chudáci Mexičani… Běda komu žena vládne…
A ještě k tomu Židovka, která se prozatím přetvařuje, že je proti Zionismu…

(Řekl bych, že to je pomsta AMLO za špatnou ústavu, která nedává prezidentovi druhé období…?)

πα½