Konflikt, který zatřásl i StB

Konflikt, který zatřásl i StB. Na byt Vladimíra Menšíka v roce ’77 zazvonil Landovský. Chtěl probrat věci.
Menšík zareagoval tak, jak by dodnes nikdo neuvěřil.

CHARTA 77 Pavel Landovský byl za komunismu pravidelně stíhán a trestán.

Podle policejních záznamů, které mají ParlamentníListy.cz k dispozici, sice navenek působil odhodlaně a bojovně, avšak na druhé straně ho tehdejší stav věcí vyloženě ničil. Často se ocital nejen bez prostředků, ale také bez blízkých lidí. A právě v této době kolem vzniku Charty se Pavel Landovský rozhodl navázat na dřívější přátelství s ivančickým rodákem Vladimírem Menšíkem.

Vydal se proto k němu domů na Michelskou pláň. Že to dělat neměl, v tu chvíli netušil.

Při pátrání v pečlivě dochovaných svazcích Archivu bezpečnostních složek nás zaujal ten s registračním číslem 24021. Nese krycí jméno „Boháček“ a příslušníky S-StB Praha byl zaveden v lednu 1975 jako spis prověřované osoby k Pavlu Landovskému. V rámci tohoto spisu narazily ParlamentníListy.cz na informace, které zprostředkovaně popisovaly událost Landovského návštěvy u Menšíka doma.

„Pramen zjistil od svého přítele Procházky, kameramana z ČsT, že došlo k výstupu mezi hercem Landovským a Menšíkem. Landovský se snažil navštívit Menšíka v jeho bytě. Když mu přišel Menšík otevřít, snažil se Landovský s ním hovořit v jeho bytě a získat u něho slyšení, jak je perzekuován současným zřízením,“ stojí v oficiálním úředním záznamu, který má redakce k dispozici.

Na konci 70. let byl již Vladimír Menšík obrovskou personou. Měl za sebou desítky rolí, ocenění a popularitu, jaká se nedostávala snad nikomu jinému. Připomeňme, že do roku 1977, kdy se návštěva uskutečnila, hrál ve filmech Dědeček automobil, Král Šumavy, Dařbuján a Pandrhola, Práče, Partie krásného dragouna, Pane, vy jste vdova! nebo v pohádce Tři oříšky pro Popelku.

Pavel Landovský chtěl zjevně slovní a možná i reálnou podporu. Nestalo se.

Jak totiž dále stojí v úředním záznamu onoho setkání:

„Menšík mu ve vstupu energicky zabránil. Když se Landovský odvolával na dřívější přátelství, proti tomu se Menšík ohradil s tím, že byli přátelé, ale po tom všem, co Landovský dělá, jejich přátelství dávno skončilo. Landovskému sdělil, že pokud on bude v bytě bydlet, nesmí překročit práh tohoto bytu,“ citoval policejní major svůj zdroj.

Dodejme, že Landovského eskapády byly proslulé. A pravidelně se spojovaly nejen s alkoholem, ale čas od času i s nějakou tou fackou nebo přímo rvačkou. Svědčí o tom nejen policejní složky, ale také četná svědectví kolegů nebo televizních a divadelních zaměstnanců.

Jak tedy neplánovaně probíhající setkání dvou hereckých osobností pokračovalo?

Menšík měl Landovskému sdělit, že nikdy žádný herec nebyl, ale pouze uměl blafat jako on.

„Za to mu toto zřízení umožnilo slušnou existenci, které si nevážil a spojil se s odpůrci našeho zřízení a tím si nemají co říct.“ Do jednání podle svědka zasáhla také manželka Vladimíra Menšíka, která chtěla, aby se rušný hovor odbyl v bytě a ne mezi dveřmi. „Proti tomu se Menšík ohradil a manželku usměrnil tím, že dokud on živí rodinu, nesmí Landovský jeho byt navštívit, nebo odejde.“

Zpráva podle příslušníka StB signalizovala, že Landovský „se snaží navázat styky s angažovanými herci a na tyto působit ideologicky, že u nás není svoboda a vydávat se za mučedníka tohoto zřízení. V neposlední řadě upozorňuje na správný postoj herce Menšíka k pravicovým exponentům,“ uzavřel záznam operativní pracovník X. správy FMV, což byla centrální součást Státní bezpečnosti.

V překladu do češtiny se jednalo o správu kontrarozvědky pro boj proti vnitřnímu nepříteli…

Parlamentní listy
https://bit.ly/2N2xzAw

sdíletj na

0 0 hlasy
Ohodnotit příspěvek
2 Komentáře
nejstarší
nejnovější nejlépe hodnocené
Inline Zpětná vazba
Zobrazit všechny komentáře
jik
16. 6. 2020 14:04

Menšík byl prvotřídní. Dokonce ve všech směrech.