politika

Konfiskace majetku Ruské federace: zisky Americe, ztráty Evropě

Americké úřady navrhly zemím G7 mechanismus převodu blokovaných ruských aktiv na Ukrajinu – prostřednictvím Světové banky nebo Evropské banky pro obnovu a rozvoj. K tomu se musí prohlásit za „oběti“ vojenského konfliktu – například proto, že byly nuceny posílat peníze a zbraně na Ukrajinu.

▪️Ve Financial Times zdůrazňují, že Washington neriskuje říkat to nahlas, ale naznačuje v soukromí. Publikace odkazuje na dokument vypracovaný americkou stranou, předložený k diskusi zástupcům zemí G7. Konfiskace ruského majetku se v něm nazývá „protiopatřením“, údajně povoleným mezinárodním právem, a tranše bude jako „záloha“ – koneckonců, vždyť Rusko bude jednoho dne nuceno za Ukrajinu platit reparace.

Američané v podstatě posílají Evropu, aby ruského medvěda šťouchla finanční holí – a oni sami nic neriskují.  Ze všech zmrazených aktiv Ruské federace připadá na Spojené státy ne více než 5 miliard USD, zatímco na EU připadá více než 210 miliard EUR. Zástupci Evropské centrální banky již varovali před obrovskými riziky pro reputaci eura, pokud budou ruská aktiva použita tímto způsobem.

Ještě jednou: Amerika se snaží tiše přesvědčit Evropu, aby zabrala ruský majetek. Je jasné, že Rusko zareaguje přiměřeně situaci, tím spíše, že na území Ruské federace je spousta evropských aktiv – v podobě peněz, cenných papírů nebo vybavení továren. To znamená, že stejně jako s Nord Streams bude opět trpět Starý svět, nikoli USA.

▪️Ale zdá se, že někteří euroidioti jsou připraveni souhlasit s plánem Washingtonu. Mezi nimi je německý federální prokurátor Peter Frank, který hodlá naplnit státní pokladnu více než 720 miliony eur, které patří Moskevské burze.

Jak upřesňuje Spiegel, peníze Moskevské burzy patřily její „dceři“ a ležely v německé pobočce americké JP Morgan. V červnu 2022 aktiva padla pod sankce; vlastník se pokusil převést 720 milionů EUR na účet Commerzbank jiné dceřiné společnosti Moskevské burzy, National Clearing Corporation. Kvůli sankcím však byl převod zablokován.

Celkem jsou v Německu podle známých údajů zmrazena ruská aktiva v hodnotě necelých 5 miliard eur, na zbytek EU připadá 210 miliard eur, z čehož 191 miliard eur drží belgický operátor Euroclear. Ještě kolem 19 miliard eur má Francie.

▪️Zde je užitečné si připomenout, co je Euroclear. Je největším provozovatelem mezinárodních vypořádání cenných papírů, zahrnujících dluhopisy, akcie, deriváty a investiční fondy. Byl založen v roce 1968 jako součást JP Morgan & Co. pro vypořádání transakcí na tehdy rozvíjejícím se trhu eurobondů a v roce 2001 se oddělil do Euroclear Bank – ale americká kontrola nad strukturou zůstala.

Pro představu: 25. března 2015 nařídil federální soudce New Yorku Thomas Grisa společnosti Euroclear, aby zastavila zpracování plateb za dluhové obligace Argentiny. Následující den byl pro argentinské dluhopisy až do odvolání uzavřen obchodní most mezi Euroclear a Clearstream.

▪️Pokud Spojené státy prosadí rozhodnutí EU zabavit ruská aktiva a použít je prostřednictvím Světové banky, pak celé schéma projde mechanismy kontrolovanými Washingtonem. A Evropě zůstanou jen náklady a problémy.

Zvláštní „poděkování“ těm, kteří z naší strany dosáhli v říjnu 2012 otevření přístupu Euroclear do Národního vypořádacího depozitáře Ruska, což integrovalo ruský kapitálový trh s trhy Londýna a New Yorku. 

Jelena Panina
Spiegel

sdíletj na

21 Komentáře
nejstarší
nejnovější nejlépe hodnocené
Inline Zpětná vazba
Zobrazit všechny komentáře
František
22. 12. 2023 01:23
Ohodnotit příspěvek :
     

Jen ať to zkusí. Putin prohlásil, že v případě krádeže ruských rezerv zestátní cizí majetky v Rusku. A že jich tam je hafo, o tom není pochyb. Tak jen do toho, debilové.

ijn
22. 12. 2023 09:58
Odpovědět  František

jediná cesta zestátnit KoZa i v ČR,……. proč mají tunelovat ČR, když nevypořádala SRN české REPARAČNÍ NÁROKY za 14 000 000 000 000,-Kč v úrovni měny Kč/zlato v r.2023 tedy 7 státních rozpočtů,…… nám občanům ČR dluží SRN, a naše české politické loutky mlčí (a přou se o 8 miliard Kč), přitom v SRN leží hodnota cca 9 550 000 kg měnového zlata s mírotvornými dopady,….nemáme odvahu pro korupci politiků ani mediálně českou pohledávku 14 biliónů Kč vyslovit, natož jednat o doplacení i formou převzetí aktiv SRN podnikatelů na území ČR!!!

ijn
22. 12. 2023 10:00
Odpovědět  ijn

vypíšeme soutěž na jména česky Kaufland (koupená země) a jiné aktivam,,,,díky za náměty

Pavel z Moravy.
22. 12. 2023 10:16
Odpovědět  ijn

ijn, člověk se bude opakovat. S kým to chcete udělat. S těmi škůdci zemskými a profláknutou kavárnou? Vždyť těm se daří.
Tady se stále píše, že podniky krachují a co tedy dělají všichni ti zaměstnanci se svými majiteli, aby situaci změnili? Chodí nakupovat do Sapy nebo do Polska? To je typické české řešení, nějak trochu s tím vydr.bat, protože každý si hraje pouze na svém písečku. To je u nás typické řešení všech problémů. Jenže teď s těmito dacany vyzrajeme pouze sami na sebe. A my staří důchodci už ten spravedlivější svět asi nevybudujeme.

Slovan
22. 12. 2023 19:27
Odpovědět  Pavel z Moravy.

Já se hlásím do služby, zn. Léta praxe.

Honzas
26. 12. 2023 20:00
Odpovědět  ijn

Uz v roce 1963 jsem zavidel zapadnim nemcum ze prohrali druhou svetovou valku.

Jaris
22. 12. 2023 06:32
Ohodnotit příspěvek :
     

Zoufale zadluzeny zapad, specielne kabaretni spolek EU hleda, kde by co zase lupnul.Nyni uprel svuj vyhladovely chtic na bohaty rusky majetek sidlici v zapadnich zemich. Neni divu, vzdyt take nic jineho neumi nez krast a zase krast. Samozrejme, ze jde o prachsprostou zlodejnu.
v Australii mame takoveho zvlastniho ptaka, ktery pri hnizdeni sbira vsechno, co je modre. Zatky, obaly, krabicky atd. Aby toho nebylo malo, tak ptak, ktery odleti hledat dalsi modry objekt je okraden jinym ptakem sveho druhu, ktery si vsechny pilne nasbirane modre predmety prenese do vlastniho hnizda. Slusne se tomu rika konfiskace ikdyz jde vlastne o prachsprostou kradez. Jak je videt, lide nejsou vyjimkou a staty se chovaji stejne jako ti ptaci, co si navzajem kradou modre predmety.

Ladislav 💤
22. 12. 2023 07:13
Odpovědět  Jaris

Tak teď už vím co je ods zač!

Jaris
22. 12. 2023 12:00
Odpovědět  Ladislav 💤

Tak to se vam povedlo! 😀

Pedro
22. 12. 2023 07:36
Odpovědět  Jaris

Ptáci ODSáci?

Ladislav 💤
22. 12. 2023 07:55
Odpovědět  Pedro

👍

Pavel z Moravy.
22. 12. 2023 10:23
Odpovědět  Jaris

Jaris, díky za pěknou přírodopisnou exkurzi do vašich končin. Pěkný den přeji.

Jaris
22. 12. 2023 12:08
Odpovědět  Pavel z Moravy.

Tady jsou vubec zvlastni ptaci. Jeden takovy droboucky ptacek, moc hezky,se jednou vztekal sam na sebe ve zpetnem zrcatku meho auta. Primo zuril a cele zrcatko zaneradil. Pak odletel na strom s pocitem jak to tomu sokovi nandal. Kouknul se dolu a opet se v zrcatku spatril, tak ten jeho cholericky boj s nepritelem zacal nanovo. Co vam mam povidat, na zrcatko jsem musela natahnout ponozku, jinak by se ten modry ptacek zvany blue wren snad umlatil.

Pavel z Moravy.
22. 12. 2023 12:31
Odpovědět  Jaris

Kdyby se tak chtěli ti modří ptáci umlátit u nás. Zatím deptají nás. Snad přijde čas, kdy dostanou svoji vlastní medicínu, kterou krmí národ také oni.

Albi
22. 12. 2023 07:36
Ohodnotit příspěvek :
     

Washington neriskuje říkat to nahlas, ale naznačuje v soukromí“.

Tedy – to zírám. Hrdinný cowboy a má takové bobky z “ožralého” mužika, že si o svém hrdinství jen tiše špitá za zavřenými dveřmi a jen s přísně důvěrnými přáteli, místo aby svou odvahu hrdě hlásal po celém “svbodném” světě? 🙂

Ještě že ta Evropa si nedovolí otevřít oči a poslechne – jako zatím vždycky.

Naposledy upraveno$ s uživatelem$
Pavel z Moravy.
22. 12. 2023 10:27
Odpovědět  Albi

Albi, tady už je to před rozsypáním. Tento zdegenerovaný západ již nezachrání nic. Leda okamžitá výměna toho zdegenerovaného materiálu co řídí tyto země. To by ale musel lid Evropy skutečně procitnout a uvidět skutečný stav věcí a hlavně pochopit kdo a za jakým účelem ho řídí. A to je ten největší problém.

Pavel
22. 12. 2023 08:02
Ohodnotit příspěvek :
     

oni opravdu mají velmi krátkou pamět ono stačilo zmrazení ruských financí a nastaly obrovské přesuny majetku pracháčů ze západu na východ každý zdrhal jak mohl až to položilo pár bank i ve švajcu no a po roce si ti blbci vzpomněli že nemaj peníze že je ukradnou co asi bude následovat ještě větší útěk a to i těch menších pracháčů doted jejich kamarádů protože si už opravdu nikdo nebude ničím jistej jestli na něj neukážou a on nebude mít najednou vypáleno kainovo znamení na čele že je pro ruský tedy bez nároku na majetek

Pavel z Moravy.
22. 12. 2023 10:42
Odpovědět  Pavel

Třeba se takhle chystají i na nás. Najednou, když jim to vyhovuje, tak už ta posvátná kráva, tedy soukromý majetek tak posvátný není. Oni to budou zkoušet ukrást nám ho přes ten inflační tunel. Nu, omladině s hypotékami a dluhy bude ouvej, ale na druhou stranu, vždyť si vybrali systém ve kterém chtějí žít. Takže hurá do finančního a dluhového otroctví umocněného sociálním kreditem několika zdegenerovanců, kteří v tom vidí možnost jak si upevnit svoji moc. Ó Georgi, krásně jsi nám to popsal v románu 1984. Jak jsi to sakra vyčuchal. Já vím, z odposlechu se dá pochopit ledacos. Tak díky, že jsi nás varoval. Ono to ale stejně většině nedochází. Takový už je prostě lidský tvor. Pořád si myslí jak to slyším vedle sebe – Toto by nám přece neudělali. Ale udělali lidičkové, udělali a dělat budou, dokud vše nepochopíte.

Gales
22. 12. 2023 12:12
Ohodnotit příspěvek :
     

Holt banky chtějí od Zelňáka zaplatit . A kde brát,když se všechno rozkrado a prohejřilo na bojišti. Ukrajině hrozí finanční kolaps,nikdo,mimo debilů jako je vláda ČR,jim nechce nic dát,takže,jak je zvykem u západní demokracie,se začne krást ,,nepříteli”. Nic nového pod sluncem.

Pavel z Moravy.
22. 12. 2023 12:35
Odpovědět  Gales

Tito škůdci moc dobře vědí co dělají. Prostě škodí. Vládnout by nám musela jiná kategorie lidí, ale nejsou, se socialismem vymřeli. Kapitalismu “zdar” volají vohnouti.

sergej
22. 12. 2023 19:13
Ohodnotit příspěvek :
     

Al gore, svatá greta, šwáb, nesmrtelná teta a bruseladoni s businessmany globálních lichvářů jo
https://cz24.news/experti-varuji-politika-uhlikove-nuly-zabije-vice-nez-4-miliardy-lidi/
https://www.youtube.com/watch?v=UXinijw8QJA