Konec dynastie Cheney

Kongresmanka z Wyomingu, Liz Cheney, ztratila pozici předsedkyně republikánské konference v Kongresu. Za pouhých pár měsíců prohrála v bitvě, kterou vyhlásila Trumpovi.

Tato konference je hlavním „správním výborem“ republikánů, kde se přijímají všechna klíčová vnitřní stranická rozhodnutí. A post předsedy de facto znamená být na samém vrcholu stranické hierarchie. 

Liz Cheney byla třetí osobou v této hierarchii – ale nyní jí nezbylo nic.

Obecně – samotný fakt, že se nachází v takové pozici, je svým způsobem překvapivý. Je koneckonců politik – nováček, byla do Kongresu zvolena teprve v roce 2014. Cheney však měla „správné“ příjmení
a pomohl jí genderový faktor. Doslova – byla povýšena díky rodinným vazbám a potřebné „kvótě“.

Začátkem tohoto roku Liz Cheney podpořila impeachment Trumpa a poté vydala řadu prohlášení o tom, jak republikáni potřebují zrušit Trumpovo dědictví, distancovat se od Trumpa a vydat se jiným směrem.

Tento pohled není nijak zvlášť populární v táboře strany, která nadále podporuje Trumpovy myšlenky. 
A jakékoli alternativy k jeho populistické revoluci – například návrat k neokonzervatismu z doby Bushe – nevypadají nijak zvlášť slibně.

V roce 2008, na konci prezidentství Bushe, měl Dick Cheney (otec Liz) pouhých 13% podpory. 
Republikáni tehdy odmítli ideologii neokonzervativců, která během let nekonečných válek a „dobrodružství“ na Středním východě, vykázala úplné selhání.

Není bez zajímavosti, že Trump, dokonce i “v důchodu”, dokázal ukončit další politickou dynastii Ameriky. Jeho sbírka již obsahuje skalpy Hillary Clintonové a Jeba Bushe. Nyní nadešel čas Liz Cheney, jejíž aparátní selhání uzavřelo poslední kapitolu knihy o neokonzervativcích.

Ale ani v postavení řadové kongresmanky ji neopouštějí problémy. V jejím rodném Wyomingu má většina voličů negativní postoj k Cheney a v roce 2022 by ji mohli snadno nechat propadnout.

V příštích volbách republikáni doufají, že získají většinu ve Sněmovně reprezentantů a obnoví stranu v primárkách. Aktuální epizoda s odchodem Liz Cheney zapadá do obecného obrysu samočistění republikánů od klanových aparátčíků ve prospěch nových tváří.

https://bit.ly/3bK0Mgp

sdíletj na