politika

Komentář velvyslanectví RF v souvislosti s obviněními Ruské federace z kybernetických útoků na území České republiky

V některých českých médiích se s odkazem na nejmenované zdroje v bezpečnostních složkách České republiky objevily informace, že za řadou kybernetických útoků na zdravotnické instituce v ČR spáchaných v posledních dnech údajně stojí Rusko. Rázně odmítáme taková tvrzení.

Jde o další fake news.

Velvyslanectví Ruské federace v České republice by v této souvislosti chtělo zdůraznit, že jejich jediným účelem je vytváření nepřátelského obrazu naší země, zejména u místní veřejnosti.

Bohužel šíření v českých médiích neověřených a ničím nepodložených informací protiruského rázu na popud tajných služeb se zde stalo obvyklou praxí.

Parazitovaní na tématu společného neštěstí – epidemie koronaviru, – když jde o záchranu lidských životů, přesahuje všechny možné morální a etické hranice.

Znepokojuje i skutečnost, že dnešní skandální a pobuřující obvinění na adresu Ruska povzbuzují představitele české státní moci ukvapeně prohlašující o možné účasti „cizí mocnosti“ na kyberútocích v České republice.

Chtěli bychom varovat před takovými nezodpovědnými a nevybíravými informačními útoky na Rusko přímo zavánějícími provokací. Vznikající ve sféře informačních a komunikačních technologií problémy je třeba řešit v rámci profesionálního expertního dialogu, k čemuž opakovaně vyzývala ruská strana.

V této souvislosti bychom chtěli připomenout iniciativu Ruska o vypracování univerzální úmluvy o boji proti kybernetické kriminalitě, která byla schválena v roce 2019 většinou členských zemí OSN.

Česká republika mezi ně zatím bohužel nepatří.

https://bit.ly/3cIeHSh

sdíletj na