politika

Kolář junior zcela otevřeně: Využili jsme situace. Schválilo se to v noci. Jinak by tu řádila „prapodivná spodina“

04.04.2020 6:50

Radnice Prahy 6 využila nouzový stav, který v Česku platí kvůli koronavirové epidemii, k odstranění sochy kontroverzního sovětského maršála Ivana Koněva z náměstí Interbrigády v Bubenči. V České televizi to večer řekl starosta šesté městské části Ondřej Kolář (TOP 09). Přesun sochy se podle něj chystal od září, rada o odstranění rozhodla na mimořádném zasedání v noci. Mluvčí Prahy 6 Ondřej Šrámek v pátek dopoledne uvedl, že šlo o dlouhodobě připravovanou akci, která s opatřeními proti epidemii nesouvisí.

Radnice podle Koláře využila nynější situace, kdy je v zemi striktně omezen volný pohyb na veřejnosti, protože se tak přesun Koněvovy sochy do depozitáře mohl odehrát bez „humbuku“. Zmínil demonstrace „prapodivných lidí z pravicové i levicové spodiny“, kteří loni v září protestovali proti zakrytí sochy ochrannou plachtou. Využití nouzového stavu Kolář nepovažuje za zbabělé, protože přesun sochy radnice plánovala řadu měsíců. „Té věci to jedině pomohlo,“ míní.

Maršál Koněv se podílel na osvobození Prahy od nacistů, ale i na krvavém potlačení protikomunistického povstání v Maďarsku. Proti postupu radnice ostře protestovali jak čeští komunisté, tak Rusko prostřednictvím svého velvyslanectví nebo prezident Miloš Zeman. Socha byla odvezena do depozitáře, v budoucnu má být umístěna v chystaném Muzeu paměti 20. století. Koněvův pomník má být na náměstí Interbrigády nahrazen památníkem osvobození Prahy na konci druhé světové války.
https://bit.ly/2xK5nhw

Hilšer napsal, kam podle něj patří Koněv. A přidal něco o hybridní válce a roztahování ruských trollů

4. 4. 2020 14:49

Neúspěšný prezidentský kandidát, senátor Marek Hilšer má za to, že si Rusové za odstranění sochy maršála Koněva na Praze 6 mohou sami. Euroskeptik František Matějka oponoval, že tomu, že Ruskou federaci dnes stále řídí Putin, může být zbytek světa rád.

Senátor Marek Hilšer má za to, že za odstranění sochy sovětského maršála Ivana Stěpanoviče Koněva z náměstí Interbrigády si mohou Rusové sami. Kdyby se Ruská federace coby nástupnický stát SSSR chovala lépe, nikdo by si Koněvova pomníku nevšímal.  

„Koněv zamával Praze 6 a odjel do depozitáře. Mám za to, že kdyby putinovské Rusko nevedlo hybridní válku a nezačali se u nás roztahovat ruští trollové, nikdo by si Koněva už ani nevšiml… Památník osvobození Prahy bude důstojná  připomínka minulosti,“ napsal Hilšer na sociální síti Twitter.

Předseda Strany nezávislosti České republiky František Matějka oponoval, že zbytek světa může být ještě rád, že Ruskou federaci řídí už dvacet let právě Vladimir Putin.

„Tedy bez emocí, růžových brýlí, ryze pragmaticky z oblasti světové velmocenské politiky: Až jednou Putin nebude a v Rusku uchopí moc někteří po něm, kteří mají skutečné choutky na ten kufřík s tlačítkem, pak teprve si lidé jako vy uvědomí, jaká klika byla, že Rusko mělo Putina,“ konstatoval Matějka.

Senátor Hilšer se vyjádřil k odstranění pomníku sovětského maršála Koněva

https://bit.ly/2ywPFXf

sdílet na