politika

Kľúčové zistenia americkej armády o taktike ruských ozbrojených síl na Ukrajine

Bratislava 3. marca 2024 (HSP/Foto:Twitter)

Dokument zostavený štábom americkej armády obsahuje podrobné hodnotenie taktiky a stratégie ruských ozbrojených síl na zahraničnopolitickom poli, ako aj v celkom konkrétnych bojových operáciách, napríklad na Ukrajine

Zahraničná politika a informačné prostredie

– Ruská vojenská doktrína pripúšťa reaktívne aj proaktívne akcie na všetkých úrovniach s cieľom chrániť národné záujmy.

– Sofistikovanosť Ruska vo využívaní mäkkej sily, najmä v informačnej oblasti, mu umožňuje využívať tieto schopnosti na dosiahnutie strategických cieľov.

– Významná pozornosť sa bude venovať IPB – informačnej vojne, ktorá sa využíva súbežne s bojovými operáciami.

– Rusko sa snaží vyhrávať konflikty s minimálnymi bojovými nákladmi tým, že si stanovuje priaznivé podmienky a kontroluje informačné prostredie. Tým narúša vzájomné porozumenie, podporuje nestabilitu, oslabuje partnerstvá a uzatvára prístup agresorom.

Vedecký a technologický pokrok

V blízkej budúcnosti by sme mali očakávať zvýšenie presnosti, rýchlosti a dosahu existujúcich bojových systémov. Bude pokračovať vývoj hypersonických rakiet, bezpilotných lietadiel, vysoko presného delostrelectva, REB a zbraní so zameranou energiou.

Stratégia a taktika na bojisku

– V sovietskom období trvalo od zistenia cieľa po začiatok jeho ostreľovania tri až sedem minút. Ruské ozbrojené sily skrátili tento údaj minimálne o polovicu a v niektorých prípadoch sa porážka uskutočňuje v reálnom čase.

– Integrácia systému ASMS (jeho typ nie je špecifikovaný) umožňuje diverzifikovať palebné pozície a zvýšiť ich bezpečnosť počas protibatériovej paľby.

– V delostreleckých jednotkách ruských ozbrojených síl bol zavedený systém rýchleho prerozdelenia cieľov, pomocou ktorého možno čo najefektívnejšie zasiahnuť plošné aj miestne ciele. Táto metóda umožňuje aj použitie nepretržitého delostreleckého útoku: kým sa jedna batéria, ktorá ukončila paľbu, presúva a mení pozície, druhá pôsobí na nepriateľa, čím sa znižuje pravdepodobnosť odvetnej paľby.

– Operatívno-taktické letectvo je schopné podporovať pozemné operácie v hĺbke 50 až 400 kilometrov.

– Motorizované strelecké alebo tankové prápory vytvárajú obranné pozície s dvoma ešalónmi a všeobecnou armádnou zálohou. Prápory plnia určité funkcie: prvý ešalón odráža útoky a drží oporné body, zatiaľ čo druhý ešalón bráni prielomom. V závislosti od situácie môžu byť posilnené obrnenými skupinami a ROP (rotami palebnej podpory). Oblasť zodpovednosti práporu v obrane je zvyčajne široká a hlboká do 10 km, ale môže sa líšiť v závislosti od terénu.

sdílet na

37 Komentáře
nejstarší
nejnovější nejlépe hodnocené
Inline Zpětná vazba
Zobrazit všechny komentáře
Autor
3. 3. 2024 20:50
Ohodnotit příspěvek :
     

Je fuk na co přijdou, stejně jim to moc nepomůže. Jedině kdyby vyhnali na pole boje všechny ty LGBT+, či jak, aby uchechtali Ruskou armádu až ke smrti.
Zajímalo by mne, jaké “pohlaví” mají ti, co přišli na to, že jedna a jedna jsou dvě …
comment image

Pravdomluvny
3. 3. 2024 21:31
Odpovědět  Peter 008

Pravdivý obraz reality 👍

Administrátor
4. 3. 2024 14:42
Odpovědět  Peter 008

Makronovo vojsko,..

Pravdomluvny
4. 3. 2024 16:03
Odpovědět  josh-xy

Bingo 👏👏👏

PatrickStone
6. 3. 2024 23:50
Odpovědět  josh-xy

To má protimínové čižmy a plní aj úlohu odpútania pozornosti nepriateľa, lebo Rusi, keby ho zbadali, by nechápali čo sa deje a mysleli by, že útočia na maškarný ples.

3. 3. 2024 22:43
Ohodnotit příspěvek :
     

To je všechno nepodstatné…protože to není válka. A tak se z toho nedá nic usuzovat…
Kdyby to byla válka, tak na Ukrajině nejde proud, neteče voda a řádí hladomor.
To by mohli Rusové zařídit do hodiny,kdykoli se jim zachce.
A situace by pak vypadala uplně jináč…
Takže vyvozovat z SVO nějaké taktické závěry…možná tak jedině na urovní bojových jednotek a jejich strategie…ale i ta by byla jiná, kdyby Rusové na Ukrajinu uděřili vším co mají…
Ta situace tam je tak specifická,že se nikde nebude opakovat…

janle57
3. 3. 2024 22:45
Ohodnotit příspěvek :
     

Hotdogové tímhle přiznávají,že jejich armádní supermani s celou svojí výzbrojí,jsou
proti perfektně vycvičené a vyzbrojené ruské armádě naprosto v háji,i když by jim
měli pomáhat jejich koloniální vojáčci z EU, s čím pak asi chtějí s Rusy válčit?
s praky,luky nebo sudlicemi ušatými? Vůbec se nedivím,že jsou Putinovi,Medvěděvovi
a dalším k smíchu,ti jen čekají až se tenhle směšný spolek jménem NATO sám rozloží,
Trump na hrad a bude i u nás vymalováno!!

Autor
3. 3. 2024 23:18
Odpovědět  janle57

Trump nás nezachrání. On bude – když už – zachraňovat jen Ameriku a chce to také dělat na náš účet. Možná přijdou nějaké kosmetické změny, ale aby byly změny skutečné, muselo by to vypadat jinak.
My se musíme prostě probudit a sami se o to postarat. Jiná možnost ke zlepšení u nás není. Ale to neplatí jen o nás samotných, ale o celé Evropě. Prostě – minimálně – totální výměna elit a to trvalá, bez možnosti návratu.

Pravdomluvny
4. 3. 2024 06:17
Odpovědět  Peter 008

To bude pro ČR pořád lepší, než senilní pedofil Bidet

Pavel z Moravy
4. 3. 2024 09:42
Odpovědět  Peter 008

Nu, Petře, já to vidím takto. Přijde pár proroků s rozumným uspořádáním společnosti, pár chytrolínů bude nejprve přizvukovat a držet jako by basu, ale mezitím již začnou špekulovat jak vše rozku.rvit a obohatit se. Presidenti a premiéři budou zpočátku hrát na lidovou notu, ale loutkovodiči si je pěkně připraví, aby neškodili plánům nadnárodních elit. A mezi lidem obecným bude zase panovat názor jako na Zemana, že on nic jiného dělat nemohl, že byl vydíraný a bla, bla, bla. Ale mohl, mohl to svinstvo pustit do éteru a odstoupit a zdůvodnit to vydírání své osoby, pokud tedy k němu došlo. A teď zásadní otázka – jak zde chcete stvořit vyzrálou společnost, když kapitalismus vždy byl, je a bude čistě společnost individualit a sobců? Jak chcete proboha ten národ přesvědčit, že spolupráce a lidskost je základem slušné lidské společnosti? Bohužel, celá historie lidského rodu je dokladem, že to nejde. K tomu ještě člověk vzniklý z předků svých postupně vyvíjejících se tvorů nedospěl. Pokud vím, tak moudrost a vzdělanost vždy v minulosti barbaři zničili. A ti co dnes řídí západní říše jsou barbaři, o tom žádná. Náš vývoj se stále utváří po spirále, nyní je tato část světa v hlubokém

Pavel z Moravy
4. 3. 2024 09:48
Odpovědět  Pavel z Moravy

morálním a duchovním úpadku. Zkuste to, ale dopadnete stejně jako se socialismem. Optimismus dle mne musí být podložen skutečnými znaky, které ukazují, že se společnost mění k lepšímu nesobečtějšímu a spolupracujícímu útvaru. To tady ale není vidět.

katango
4. 3. 2024 11:39
Odpovědět  Pavel z Moravy

Nu, barbaři bývali především ochotni bojovat, nebyli zdegenerovaní a zbabělí. Co z těchto charakteristik shledáváte u západních “barbarů”?

Boomer
4. 3. 2024 12:07
Odpovědět  katango

.. a jsme u toho, proč je možná v Evropě tolik mladých mužů jinokrajného vzhledu i morálky, schopných mávnout kudlou tak běžně, jako naši mladí mužové mávají plácačkou na mouchy. Se zánikem Západořímské říše podobnost čistě náhodná…?

Pavel z Moravy
4. 3. 2024 12:17
Odpovědět  katango

Tak já si myslím, že současná zdegenerovanost západu, která vznikla z relativního bohatství, které bylo získáno z velké části krádežemi u jiných národů s sebou samozřejmě přinesla i změnu chování současných národů. Takže k té zdegenerovanosti se automaticky připojila i zbabělost současných generací. Tyto dva atributy mohou jít klidně ruku v ruce. Kolik mládenců by asi tak šlo bojovat za naši zemi, kdyby byla skutečně v ohrožení? A výchova již naši vzdělanost umrtvila, tato děcka již vyznávají jiné životní hodnoty než my, rodiče a prarodiče. Vědomě jsou účastni degenerace tohoto společenství, neb na tuto roli byli připravováni. Nu a jinak, jestli se muž považuje za něco co může rodit a kojit, potom je jasná zbabělost nepřiznat si, že je se mnou asi něco špatně. Tito lidé tuto společnost zničí, o tom žádná a určitě to nebude poprvé v historii.

katango
4. 3. 2024 13:43
Odpovědět  Pavel z Moravy

V tom s vámi souhlasím a ve svém příspěvku právě na to narážím.

3. 3. 2024 23:47
Odpovědět  janle57

Trump na hrad? Nojo, ale amíci hrady nemají.

katango
4. 3. 2024 16:49

Voni si ňáký pravý středověký postavěj, když budou chtít. Nebo koupěj tady, rozřežou, převezou a znova daj dohromady.

4. 3. 2024 16:58
Odpovědět  katango

Jojo, kdyby to Hary Jelínek dotáh do konce, mohli mít Karlštejn. Kdyby ho svižně rozebrali a osvezli…

Boomer
4. 3. 2024 18:15

..cosi už kdysi dávno tímhle způsobem dovezli ze Skotska, no a tu jejich holku s fagulí mají zase od Fanóšů…

katango
5. 3. 2024 11:43
Odpovědět  Boomer

Jo, viz krásnej film Velký šéf.

3. 3. 2024 23:42
Ohodnotit příspěvek :
     

Tak tímhle, a zvláště pak poslední větou, mě dostali:
Rusko se snaží vyhrávat konflikty s minimálními bojovými náklady tím, že si stanovuje příznivé podmínky a kontroluje informační prostředí. Tím narušuje vzájemné porozumění, podporuje nestabilitu, oslabuje partnerství a uzavírá přístup agresorům.

Fascinující, jak by řekla Terezek.

4. 3. 2024 01:30

Tady ještě něco, že jinak nevím, kam bych to vrazil. Vytáh jsem to z toho Gosudarového poselství:

 Dalších nejméně 200 miliard vyčleníme v rámci klastrové investiční platformy na dotování úrokových sazeb pro projekty na výrobu prioritních průmyslových výrobků. 

V příštích dvou letech budou průmyslové projekty s investicemi přesahujícími 200 miliard rublů podpořeny pomocí kapitálových fondů. Podstata spočívá v tom, že Rozvojová korporace VEB.RF za účasti komerčních bank vstupuje do kapitálu high-tech společností a poskytuje pomoc ve fázi jejich aktivního růstu.

A proč jsem to sem hodil? Inu, proto, jak Gosudar nádherně vydupal se záškodnickou centrální bankou a ministerstvem financí.
Ted může Nabiulina navyšovat úroky do zblbnutí, ale rozvoj Ruska už zpátky nesrazí, jako se to povedlo “vlastenci” Medveděvovi. Tak tomu říkám elegantní řešení.
K čemu čistky a pořvávající lidskoprávci KoZy na koni a bordel a chaos, který by se snažila v sebezáchovném pudu rozdmýchat pátá kolona, když stačí takhle geniálně ukázat zmetkům fakáč?
Ono na na Nabiulinu, Siluanova, podvratnou oligarchii a byrozmetky taky dojde, ale všeho do času. A já se toho možná ještě dočkám. Bravo !!!

Naposledy upraveno$ s uživatelem$
Jaris.
4. 3. 2024 03:13

Tak to je dobra zprava.

Pavel z Moravy
4. 3. 2024 10:45

Kamaráde Milane, tak Tsargrad už mi jde a hned jsem si přečetl článek, který se věnuje tomu kdo nastoupí po Putinovi o jehož vítězství se ale teď nepochybuje. A Putin to vymyslel skvěle. Jasnou přednost dostanou účastníci SVO, protože to jsou ti, kteří projevují věrnost svojí vlasti a nasazují za ni svoje životy. Oni jsou prý jasnou budoucí elitou Ruska, která nahradí všechnu tu současnou, která si asi zvykla na pohodlný život. O tom pohodlném životě to již dodávám já. Takže Putin jako s elitou bude počítat s účastníky SVO. Ta SVO je zkouška charakterů, tedy má to ten Putin v hlavě uspořádané skvěle. Je to jak pravil Apti Alaudinov, tito lidé bojující v SVO nezradí svoji čest a zemi. A navíc si myslím, že budou oceněni řády a vyznamenáními a jejich společenská prestiž spolu s rodinami bude obrovská. A to se v Rusku počítá. Takže i takový Alaudinov může mít šanci. Takže, tak se buduje vlast.

4. 3. 2024 12:47
Odpovědět  Pavel z Moravy

Namísto hurá čistek tiché výměny. Chazin o tom psal už minulý rok na Deitě.ru ( https://deita.ru/categories/789 ) jako o geniálním tahu VVP proti páté koloně, ale nějak to zapadlo. Mám takový dojem, že se to mihlo i na Myšlenkách o čemkoli, ale jistý si nejsem. Od té doby jsem čekal a sledoval vrbení, ale nic moc nápadného se nevrbilo, jen sem tam byl někdo vyměněn. Teď zas čekám, zda o tom dobytí Krynek, jak mystifikoval Šojgu Putina, kecali Šojguovi, nebo zda kecal Šojgu. Ale ono to časem vyleze.

Markýza
4. 3. 2024 09:04

Původně jsem nechtěla tyhle technologické řeči číst, páč mě to nebaví – ale tohle mě přimělo aspoň kousek. Protože jsem si říkala, že jste si to musel vymyslet! Ano, je to naprosto fascinující – připomíná mi to kvílení Austina “nerozbíjejte nám naše krásné Abramsy, vy škaredí Rusové.”
A hodně mi to připomíná kápa školního dvorku, který dostal na budku a teď fňuká.
Mimochodem, Zelina se objevil na scéně aby co? Aby kvílel. Prozměnu na bekané Poláky, řka, že je to “za hranicí morálky”. 😀 když nechtějí jeho obilí. Schválně mrkněte na Novinky.
Skutečně se historie opakuje jako fraška.

Boomer
4. 3. 2024 10:51
Odpovědět  Markýza

..no, probrali se tedy hodně pozdě, už počátkem loňského roku ruské velení změnilo zásadně systém řízení palby, rozhodovací pravomoci(kdy, kam a na co se bude pálit..) přesunuli na úroveň baterií, zlepšili koordinaci všech stupňů, zlepšili technické vybavení pro lokalizaci zdrojů palby protivníka, tzn. že dokáží v řádech minut zjistit kdo, odkud a čím je atakuje a patřičně odpovědět.
Kupříkladu francouzský palebný systém Caesar potřebuje k přechodu z pochodového do palebného modu minutu, na opuštění pozice po posledním výstřelu půl minuty, ovšem po celou dobu vedení palby je posádka nekrytá, munici vkládá do poloautomatických podavačů nabíjecího systému ručně.. takže jeden protivníkův granát ráže 152mm, explodující ve vzdálenosti 100 metrů od pilně pracující posádky může znamenat “konečné řešení”…

4. 3. 2024 13:00
Odpovědět  Markýza

Už se koukal. Dokonce si to hodil stranou, že vám to sem loupnu, abych vás potěšil, ale koukám, že bych nosil dříví do lesa, 🙂

Naposledy upraveno$ s uživatelem$
Markýza
4. 3. 2024 13:28

Na přiložené fotce ale vůbec nevypadá dobře, malčik jeden, co? Moje oblíbená fotka: https://1url.cz/Gubx6 Třičtvrti roku stará, ale vypadá to, že tam už věděl, v jakých je sračkách – jen neví, jak z nich ven – a nedozví se.

Albi
4. 3. 2024 13:20
Odpovědět  Markýza

Taky jsem četla, jak “na rohu vrah o morálce káže“.. 🙂
To je poděkování Polsku za jejich pomoc iderologickou i jinou, dá se říci přímo “hybridní”.

Snad se něčeho podobného dočkáme i u nás – jen aby to dlouho netrvalo. Protože u nás se místo skutků vedou jen řeči typu známé ministryně: “Musíme Rusko porazit a já ho porazit chci“!

Markýza
4. 3. 2024 13:23
Odpovědět  Albi

Ale jen houšť blbů. Čím blbější, tím dřív si veřejnost uvědomí, jak si ty věci stojí ve skutečnosti. Pyjanista je ovšem expert na nasrávání – jo, jakýho si vychovali, takovýho mají.

katango
4. 3. 2024 16:50
Odpovědět  Markýza

Začínám mít pocit, že si ho vypěstovali v laboratoři.

Pijack
4. 3. 2024 07:32
Ohodnotit příspěvek :
     

Američané objevili Ameriku 🙂 To je stejná fraška jako s tím naším Koudelkou z ústavu BIS. Ten zjistil, že největším bezpečnostním rizikem jsou učitelé, kteří vyučují na školách Ruštinu a dějepis z období 2 světové války. Jenže to není tak legrační když něco Američané zjistí… ale k smíchu jsou ti, kteří objevenou věc nepochopí. A nechápou toho hodně. Pak se člověk nediví, že tohle etnikum je schopné kdykoliv porušit dohody a smlouvy. Tohle etnikum máme za spojence. Podle mě je tohle ještě větší bezpečnostní riziko, než cokoliv jiného.

ilja
4. 3. 2024 08:22
Ohodnotit příspěvek :
     

EU se nyní změnila na VOJENSKOU FEDERACI pod vedením Německa. Rusko by mělo neprodleně odstoupit mod smlouvy DVA PLUS ČTYŘI.

josef
4. 3. 2024 13:27
Ohodnotit příspěvek :
     

Tak to docela nechápu ! Kdy amíci dojdou k světovému objevu kola? Tohle jsou přece vysoce obecné a pro všechny strany od nepaměti platící zásady. Tedy samozřejmě uplatňované v rámci technických možností a fázi boje. No a kdo to nedělal dostal na zadek. Ať již to byl Hanibal, Žižka, Napoleón, Rommel,Kutuzov či Žukov.

duro trulo
5. 3. 2024 10:56
Odpovědět  josef

Špatný výběr příkladů.

Slepý Žižka porážel křižáky stále, Kutuzov neprohrál nikdy. Žukov prohrál v roce 1941, coby zrádce a od té doby ho Stalin svěřil pod kuratelu Koněva.

Ďuro