KGB spojila plánovače pokusu o atentát na Lukašenka se speciálními službami USA. Zadržení se přiznali

Rusko bude muset Spojeným státům odpovědět na jejich rozsudek smrti nad Lukašenkem.

Ruská FSB zadržela podezřelé z přípravy atentátu na Alexandra Lukašenka. Samotný běloruský vůdce obvinil orgány Spojených států, že se ho snaží eliminovat. Washington popírá účast na jakémkoli spiknutí. Pokud se však Minsku podaří potvrdit opak, bude Rusko muset reagovat na agresivní plány Spojených států ve vztahu k jejich nejbližšímu spojenci.

„Právník Jurij Zenkovič (americký občan), podezřelý z přípravy atentátu na Lukašenka a puč v Bělorusku, se pokusil získat a podplatit armádní činitele“, uvedla běloruská KGB.

Republika zahájila první trestní řízení o spiknutí s cílem uchopit moc.

Zadržení v případě přípravy státního převratu v Bělorusku spolupracují na vyšetřování a začali se přiznávat, uvedl ve vysílání „ONT“ Konstantin Byček, vedoucí vyšetřovacího oddělení KGB Běloruska.

„Zadržení byli umístěni do střediska předběžného zadržení KGB. Spolupracují, přiznávají se,“ řekl.

Zároveň běloruská KGB připravila žádosti o pomoc při vyšetřování tohoto případu u příslušných justičních institucí cizích států.

Byček rovněž uvedl, že jeden z podezřelých, Jurij Zenkovič, je spojován se speciálními službami USA a byl zapojen do náboru a podplácení běloruských bezpečnostních sil.

17. dubna běloruský vůdce Alexandr Lukašenko řekl, že zadržená skupina plánuje útok na něj a jeho děti, a řekl, že jeho likvidaci schválilo nejvyšší politické vedení Spojených států.

FSB Ruska uvedla, že skupina spiklenců plánuje provést státní převrat v Bělorusku.  

Zadrženi byli Jurij Zenkovič, občan Spojených států a Běloruska, a občan Běloruska Alexander Feduta.

Právník Jurij Zenkovič, zadržený pro podezření z plánování atentátu na běloruského prezidenta Alexandra Lukašenka, byl spojen s americkými speciálními službami, uvedl na televizní stanici ONT Konstantin Byček, vedoucí oddělení vyšetřování KGB republiky.

„Zenkovič byl podle obdržených informací spojen s americkými zpravodajskými službami. Na území Běloruska prováděl prohlídky a pokusy o nábor a úplatky vojenského personálu ozbrojených sil a donucovacích orgánů, kteří byli připraveni podílet se na násilném svržení současné vlády za peněžní odměnu,“ uvedl.

FSB Ruska zadržela Zenkoviče a Alexandra Feduta 17. dubna. Naplánovali vojenský puč v Bělorusku „podle vypracovaného scénáře barevných revolucí“ se zapojením místních a ukrajinských nacionalistů,“ a připravili také pokus připravit Lukašenka o život, uvedlo ministerstvo.

Před tím sám běloruský prezident oznámil plánovaný pokus o atentát na něj i jeho děti.

Podle jeho slov byly do operace zapojeny americké speciální služby jednající na příkaz „nejvyššího politického vedení“ Spojených států.

Podle Byčka KGB dokumentovala setkání Zenkoviče s armádním personálem a se členy „jiných teroristických skupin“. „Zaznamenali jsme dva případy převodu nelegálních peněžních odměn,“ řekl.

Běloruská KGB uvedla, že zadržení účastníci operace „Ticho“ jsou ve vyšetřovacím středisku a dělají přiznání. 
KGB uvádí, že zatčený Zenkovič byl spojen s americkými speciálními službami a byl zapojen do úplatkářství běloruských důstojníků s cílem zatáhnout je do spiknutí s cílem převzít moc a zabít Lukašenka. 

Bylo zahájeno trestní řízení týkající se skutkové podstaty trestného činu podle článku „Spiknutí a další akce zaměřené na uchopení moci protiústavními prostředky“.

Ruská federální bezpečnostní služba zveřejnila operativní videozáznam zadržení právníka Jurije Zenkoviče a politologa Alexandra Feduty pro podezření z přípravy státního převratu v Bělorusku.

Video ukazuje, jak Zenkovič dorazil do Moskvy a sestupoval po eskalátoru na jednom z letišť. Na videu jsou také jeho jednání s Fedutou na ulici.

FSB navíc natočila jednání mezi Zenkovičem a údajně běloruskými generály ve VIP místnosti jedné z moskevských restaurací, uvádí agentura RIA Novosti.

https://bit.ly/3spEtSt
https://bit.ly/3ebUztX
https://bit.ly/3n9Mr1n

sdíletj na