politika

Kedmi: po 9. květnu Putin vyřeší ukrajinskou otázku

Vojensko-politický expert Jakov Kedmi vyjádřil svůj názor na vztahy mezi Ukrajinou a Ruskem. 

Tak či onak „ukrajinská otázka“ bude muset být vyřešena.

V souvislosti s nedávným zhoršením na kontaktním bodu v Donbasu se zeptali Jakova Kedmiho, zda věří, že taková exacerbace by mohla vést k eskalaci konfliktu a jak potom bude Rusko jednat.

Odborník odpověděl, že se jednalo především o vojenské provokace ze strany ozbrojených sil Ukrajiny, jakož i o naprosto nekontrolovatelné soukromé jednotky nacionalistické povahy. 
Ukrajinská strana obvinila ozbrojené síly Republiky, ale kdo je vinen, je jasně vidět na straně, na které je patrné poškození ostřelováním, a na jejíž straně jsou zranění a zabití. 

Pokud se jednalo o provokaci LDNR, jak se ukrajinská armáda ocitla na území, které brání sbor republik?

Kedmi věří, že ukrajinská strana konflikt vyprovokuje v maximální možné míře do 9. května, aby se pokusila tímto způsobem narušit oslavu vítězství v Rusku. 

Podle odborníka se Rusko naopak bude snažit minimalizovat jakékoli negativní kroky ze strany oponentů,
jak v Donbasu, tak v Sýrii a na dalších konfliktních místech, kde je přítomnost Ruska.

Pro Rusko je nesmírně důležité, aby uspořádalo přehlídku a oslavy Dne vítězství za účasti světových vůdců. 
To je důležité nejen z hlediska samotné události, ale ze strategického hlediska. 

Nedávno se na Západě začaly pěstovat padělané příběhy, že Velké vítězství není vítězstvím Sovětského svazu, jehož nástupcem je Rusko, a také že: 
„Sovětský svaz je stejně vinný za rozpoutání druhé světové války jako fašistické Německo.

Kedmi také zdůrazňuje, že nedávno byl odvolán z funkce kurátor pro Ukrajinu Vladislav Surkov, který se zabýval ukrajinskou otázkou posledních šest let. V průběhu těchto let byla podepsána strategicky důležitá „Minská dohoda“, kterou ukrajinské úřady nechtějí splnit. 

Nyní nová ukrajinská vláda již veřejně prohlašuje, že všechny dříve podepsané dokumenty nemají žádný význam. To znamená, že tím začíná oficiální odstoupení Ukrajiny od „Minských dohod“.

Ruský prezident Vladimir Putin opakovaně řekl, že „neexistuje alternativa k Minsku“. 

To znamená, že odstoupení Ukrajiny od „Minských dohod“ bude znamenat zcela odlišné kroky ze strany Ruska. To je zřejmě hlavní důvod pro změnu kurátora na Ukrajině. Kedmi věří, že až do 9. května se noví kurátoři zaběhnou a osobně navrhnou několik opatření.

„V současné době se Rusko nepřipravuje vyřešit problém s Ukrajinou silovou cestou,“ říká expert, „bude těžké říci co bude od 10. května,
ale Vladimir Putin bude definovat ruskou politiku vůči Ukrajině.
Na základě skutečnosti, že nahradil Surkova, můžeme dojít k závěru, že po 9. květnu bude Putin řešit ukrajinskou otázku rozhodněji a radikálněji, než tomu bylo za posledních šest let,“ věří Kedmi.

Podle Kedmiho dává Putin Zelenskému poslední šanci ovlivnit situaci sám. Po 9. květnu bude nejspíš ukrajinská otázka vyřešena bez Ukrajiny. Co přesně si vybere Vladimir Putin, není zatím známo, ale podle odborníka bude hodně záležet na tom, jak se zachová ukrajinský prezident před 9. květnem a zda přijde do Moskvy na oslavu vítězství.

Ale o skutečnosti, že existuje několik připravených řešení – není pochyb. Během posledních šesti let bylo Rusko ve vztazích s Ukrajinou v mezinárodní aréně stále v prohlubující se nevýhodné situaci. V roce 2024 dojde v Ruské federaci k velkému přenosu moci a Vladimir Putin nenechá takový vážný problém nevyřešený.

Je málo pravděpodobné, že Zelenský má příležitost změnit politiku Ukrajiny. V současné době na Ukrajině existuje doslova jen několik lidí, kteří to dokážou. Ale nikdo z nich se nestará o stav státu a život lidí. 

Jako příklad můžeme uvést Arsena Avakova, který je hlavou ministerstva vnitra, který má „v náručí“ asi 400 tisíc vojáků Národní gardy a dalších policejních struktur. Avakov je také de facto vůdcem ukrajinských radikálů z Národní jednotky a mnoha dalších sdružení ukrajinských nacionalistů.

Zelenský má proti takové síle jen jeden prostředek – přijít do Moskvy 9. května a říct: „Putine, přiveďte vojáky.“ 

Je však nepravděpodobné, že nový ukrajinský prezident bude mít dost odvahy na takovou upřímnou akci, a ještě více je nepravděpodobné, že by ruský prezident tomuto přání vyhověl.

***

Potřebuje Rusko Ukrajinu nebo alespoň její část? Tento problém popíšu v jiném článku. 

A o tom, že podle Kedmiho po 9. květnu budou Putinovy ​​ruce uvolněny – silně pochybuji. Protože pochybuji, že má obecně ruce něčím svázány. Ano, a vůbec ne připojením k datům událostí.  Život ukázal, že Rusko pomáhá, když to považuje za aktuální, a to není vázáno na data.

Nechť to zní cynicky, ale v současné době je pro Rusko velmi příznivé pověsit ukrajinské nacionalisty trpící hysterickými záchvaty a neskutečně zkorumpované ukrajinské úředníky těm, kteří jim dali lístek do života … na krk západu.

https://bit.ly/38kOkPB

sdílet na