Když volí v Rusku, když volí ve Francii.

Ve  čtvrtek večer našeho  času skončilo  v Rusku celotýdenní hlasování  o nové ústavě.

A  vzhledem k tomu, že  po sečtení cca  75%  volebních okrsků výsledky  hovořily  velmi jednoznačně – 77,6 % voličů pro změny v Ústavě Ruské federace a 21,59 % jich hlasovalo proti, spustila  se propagandistiká mašinerie  v  českém mainstreamu.

Respektive v  tom, který  už stihl reagovat.Takže  jsme se dozvěděli očekávané:

1-jde víceméně o trik, jak zajistit  Putinovi, aby  vládl dalších 16 let a tedy doživotně

2-samozřejmě nešlo o svobodné hlasování ,nýbrž o předem připravené divadlo, plné podvodů

3-Kreml chtěl demonstrativně  vysokou účast, ale k urnám došlo jen ani ne  68%  voličů, přesto, že  se mohlo hlasovat celý  týden

Tohle si z celého toho hlasovacího maratonu  vybral a vybírá   /nejen/ český  informační  mainstream.
Nic jiného jako by nebylo.

Jádrem–o čem se vlastně hlasovalo a co má být v Rusku nyní nově, či jinak, se nikdo zrovna moc neobtěžoval. 
Jde o jediné  –  dokázat, že  Putinova  temná říše opilých  mužiků  je  zkrátka  a dobře stále  ještě onou říší  zla. A že tam není nikdy  nic  dobře, ať se jedná o cokoliv.

Velmi dobře pamatuji dobu, kdy  to minimálně  v našich zeměpisných šířkách bylo přesně naopak – v Rusku/Sovětském svazu/ vše vynalezli první, snad ještě  v době  kamenné, kdy tahle země, co v ní zítra znamenalo včera, představovala  proponovaný  ráj na  zemi a nedostižný  vzor a náš  cíl. Cpali nám ho horem dolem,   až se  Rusko/Sovětský svaz, nehledě  k srpnu 68, všem  dokonale  zprotivily, takže se dostavil listopad  89 jako logický důsledek.

Dnes, jak už uvedeno je  všechno v opačném  gardu  – v Rusku, té podivné zlozemi opilých mužiků, kgbáckých  vrahů a rozvracečských trollů v čele  s  mocí posedlým carem, není dobře  vůbec  nic. A když  se něco tak tváří, pak jde  samozřejmě, v lepším případě o Potěmkinovu vesnici, v tom normálním o  podvod.

Tak takhle  to máme.  A mít budeme.  Jestliže  nasloucháme jen oficiálnímu mainstreamu.

Mám to trochu jinak. Sovětský  svaz mne  a mou generaci kdysi připravil o nejlepší léta našich životů. Tohle nešlo ani odpustit  ani zapomenout.  Jenže  zmizel i se  svým mocenskoideologickým instrumentáriem v propadlišti dějin. A  Rusko s ním  má jen máloco společného. Vyjma  historie.

Logicky se jí nemůže  a ani nechce  zříci.   Ještě  totiž nedospělo do stavu  v němž  jsou současné Spojené státy a  podstatná část západního světa,  kde značná část obyvatelstva  velmi radikální formou předstírá,  že  tyhle bašty  demokracie ve  své dnešní podobě  nemají  vůbec  nic  společného například  s Unií z dob před občanskou válkou a  ani to nejmenší s  průběhem a důsledky  válek indiánských  nebo dobou  otrockého  a nelidského kolonialismu.

Stačí k tomu zničit pár pomníků, zříci se pár  velkých jmen  minulosti a  jsme čistší nejčistší. Obrazborectví, chaos  a  plivání na  svou minulost je vydáváno za  vrchol liberální demokracie. Přesně  ve  smyslu  onoho mimořádně  trefného epigramu  Karla  Havlíčka  Borovského

Inu je, to v Čechách každou chvíli jinak. Včera maj tě za svatého a dneska jsi sviňák!

Pod slovo Čechy nahradíme termínem svět, lze jen ocenit Havlíčkovu naprostou nadčasovost a genialitu!

Ano, pánové Washington, Jefferson, Kolumbus, Lincoln, abych jmenoval  ty ještě včera  úplně nejsvětější a dnes  naopak největší sviňáky, které je  potřeba  co spolu například s celou vážnou hudbou , protože ta je prý moc bílá a  málo etnická, tím nejtvrdším způsobem odsoudit, zostudit  a odstranit – nám názorně ukazují, jak si věci stojí.

Rusko se  na nic  takového sebeméně  nechystá, což  tedy  dokresluje, že jde o naprosto zvrhlý a  nedemokratický režim.  A  stejně to nejspíš  je  s městskými bouřemi a žhářskými pogromy  a střelbou  silových složek do demonstrantů.

Prostě  – nedostatek demokracie přímo ukázkový!

Ale  to   jsem se nějak moc rozmáchl – zpět k dnešní  materii  – změnám ruské ústavy  a především onomu všelidovému hlasování o nové ústavě.

Z všech stran se na nás  valí, že šlo jen o dobře  zinscenovanou formalitu.  Jejímž  cílem není nic  jiného,než  vyrobit pro Putina a jeho kohortu   rádoby  všelidové krytí  účelových změn základního zákona Ruské federace, které slouží jen a jen  zduřelé touze po moci ruského  samovládce.

Takže se podívejme na pár nejzákladnějších   faktů.

Začnu tvrzením, které  ve čtvrtek večer /zprávy  ve 23  -čas 1:36-5:33 min/ zaznělo z ČT. Tam nějaký Polák,který  zjevně  zaskakoval za Míru  Karase,  na přímý dotaz ze  studia prohlásil,  že  Putin musí být zklamán z účasti. Chtěl ji co nejvyšší  a  přesto, že  se mohlo hlasovat  celý týden a  poslední volební den připadl dokonce na státní svátek, se dostavilo JEN  67,97%  zapsaných voličů…. No a  že  nad  Ruskem je potřeba  zlomit  hůl, protože  změny ústavy  zakonzervovávají dnešní  /bezútěšný/ stav….

Hmmmm…. skoro 68%  … Málo? Ten Polák taky  říkal, že  šlo o volby, které v obyvatelstvu nerezonovaly… Protože  ústavu  již stejně  schválila  Duma  a tudíž , že  šlo o formální akt .

Takže  znovu -68%…. málo?

Napadlo mi podívat  se na  účast  voličů ve  volbách v našem dokonalém liberálně demokratickém světě. Vybral jsem,abych nemohl být  obviněn z účelové manipulace ty úplně TOP  hlasování našeho světa. 

A  srovnal je  s tou trapnu ruskou hlasovací epizodkou:

prezidentské volby v USA 2016 – 55,6%

parlamentní volby v Británii 2019 – 67,3%

prezidentské volby  Polsko  – 64,4%

parlamentní volby ČR 2017 – 60,84%

parlamentní volby Slovensko 2020 -65,8%

Ještě  pořád  se někomu  účast 67,97%  ve všelidovém hlasování v  Rusku  zdá malá???

Ano šlo, o takzvané votum II.řádu. Ústava  sice ještě nevstoupila  v platnost, nicméně  de jure už její aktivaci nemohlo nic zabránit. Ale zkouším si představit, ten celosvětový  uragán, kdyby urny zjevily  opačný výsledek! Samozřejmě, že  nyní ti jedině správní vyrazí do útoku  – to se nemohlo stát, to měl Putindobře ošéfované!!!! Všemi prostředky!!!

Vážně?  Asi jako poslední volby gubernátora v Chabarovsku?

Ale vraťme se  na chvilku ještě k té volební účasti. Ve  Francii se před pár dny konaly  také volby  II. řádu.
Do obecních zastupitelstev.  A  účast? Hrdých 44,7%…. A  Macron,který  si od nich  sliboval posílení své poněkud otřesené pozice, zjistil, že  jeho stranu podporuje  sotva nějakých 40%  došlých voličů.

Putin získal pro svou ústavní reformu více než  3/4 hlasujících….  a účast v druhořadém hlasování měl o polovinu vyšší než Macron… Přesto prý musí být zklamán. Nemohu se  ubránit  dojmu, že  český  mainstreamový divák, posluchač a čtenář je  na  tom, s výjimkou jednoho písmenka jako ten kágébacký  černokněžník  – není zklamán, nýbrž klamán….

Jo, abych nezapomněl  – nízká  čísla účasti ve Francii se přirozeně  vysvětlují CoVidovou epidemií a strachem voličů z nákazy. Zvláštní je , že při komentářích z Ruska tohle nikdo ani nevzpomene.  Vlastně  vzpomene – ten úžasný polský  vševěd, zaskakující pro ČT v Moskvě místo Karase konstatuje, že  naopak virová pandemie pomohla  Putinovi zvýšit  účast, protože  mu umožnila  roztáhnout  hlasování na  celý týden a tudíž  přišli i lidé, kteří by  se kvůli obavě  z nákazy  jinak zůstali doma….

No nic,  žijeme  ve  světě, kde  je holt, tak jako před 89 na jedné straně  straně  všechno skvělé a  úžasné  a na  té druhé naopak vše  špatné a hrozné. Jen se nám azimuty vyměnily. Ale člověk je považován za úplně stejného duševního prosťáčka tehdy i dnes.

Ale  je nanejvýš  na čase  se začít trochu zajímat o to, co nová  ruská ústava  vlastně  obsahuje.

S tím se mainstream jaksi příliš neobtěžuje. Jemu, v naprosté většině, stačí, ačkoliv zásadních změn je  prý přes 200 ta, pro Putina otevřená možnost, že  se může  ucházet o další dva prezidentské mandáty… Tohle prý  byl jediný a  pravý cíl, vše ostatní prý více méně nepodstatná  vata. Co že  jsem to právě napsal?

…. ta, pro Putina otevřená možnost, že  se může  ucházet o další dva prezidentské mandáty…

Sám po sobě  to radši čtu hned  3x, abych  získal jistotu, že  je  vše ok. 

Takže  skutečně – současný ruský prezident disponuje nyní možností se ucházet o dva  další mandáty.

Klíčovým slovem je  ucházet se!!!  

Což vůbec neznamená, že  ho Rusové nutně musí zvolit. Jeho popularita, jak se  průběžně  dovídáme, prý soustavně  klesá na  naprostá a  dříve pro něj neznámá  minima! Podle sondy nezávislého centra Levada z konce dubna hodnotí Putinovu práci kladně 59 procent Rusů, pro ruského prezidenta nejhorší skóre od nástupu k moci v roce 2000. V sondě státní agentury VCIOM jmenovalo Putina jako politika, kterému věří, jen 28 procent respondentů.

Je li tomu tak, není potom náhodou vytrubování, že  si Putin nechal vyhotov, musí jej nejdříve  Rusové do úřadu ještě 2x  zvolit. A  podpora mu při tom, jak čteme,  bezprecedentně  klesá, jak nás stále a  stále ujišťují….. Nehovoříc o takové drobnosti jako je  zdraví, věk a pomíjejíc  nálety  černých labutí typu koronavir,  které se  určitě objeví i v budoucnu a mohou ze dne  na den zmařit jakékoli šance  v nejbližších  volbách – Donald  Trump  je  exemplárním příkladem. V prosinci  bezpečně  kraloval průzkumům a jeho znovuzvolení představovalo skoro formalitu a  dnes na jeho druhé funkční období vsadí jen naprostý hazardér.  

Takže  kdo tady  s čím manipuluje?

Který ze  současných  západních politiků by podstoupil dobrovolně  test  všelidového hlasování, když  už mu, údajně pro něj speciálně připravené  ústavní změny  legislativně prošly?   Vlastně otázka  stojí jinak -který z našich politiků by  dnes  vůbec  risknul  nějaký typ všelidového  referenda?

Ale  nechme těhle úvah.

Myslím že je  čas  se podívat na  to, co je v ruské ústavě nového, alespoň zhruba.

Je nutné  vykompilovat informace z různých zdrojů, protože dohromady  už  dají  určitou použitelnou  referenci, že  by nás někdo  „obtěžoval “ celistvou informací lze  v klidu zapomenout :

Český rozhlas:

Lidé v klíčových funkcích, včetně hlavy státu, měli mít pouze ruské občanství a nesmí mít trvalý pobyt v zahraničí.

Prezidentem by se mohl stát pouze ruský občan, který v zemi žil po dobu nejméně 25 let a nikdy neměl jiné občanství.

Má posílit postavení ruských poslanců při vytváření vlády.

Rusko by ale nadále mělo zůstat silnou prezidentskou republikou – v pravomoci prezidenta má mimo jiné zůstat právo hlavu kabinetu odvolat a držet kontrolu nad vojenskými a bezpečnostními složkami země.

Prezident by také měl mít se souhlasem Státní dumy pravomoc jmenovat šéfy „silových“ resortů, tedy například ministry vnitra, obrany a šéfa ministerstva pro mimořádné situace.

Senátoři by zase měli mít právo navrhovat prezidentovi odvolat federální soudce a členy ústavního a nejvyššího soudu.

všichni žáci prvních čtyř ročníků budou ve školách dostávat teplou stravu bezplatně.

Česká televize

Dodatky Putinem navržené v lednu mají posílit pravomoci parlamentu při vytváření nové vlády nebo například zakázat vysokým státním činitelům dvojí občanství či trvalý pobyt v cizině. Kromě toho se v základním zákonu objeví zmínka o Bohu, o sňatcích jako svazku muže a ženy či o státotvorné roli ruského národa a jazyka.

Já dodávám, že  státní a volení představitelé nesmějí vedle  toho mít  ani konta  v zahraničí.

Aktuálně.cz

Dodatky Putinem navržené v lednu mají posílit pravomoci parlamentu při vytváření nové vlády nebo například zakázat vysokým státním činitelům dvojí občanství či trvalý pobyt v cizině. Kromě toho se v základním zákonu objeví zmínka o bohu, o sňatcích jako svazku muže a ženy či o státotvorné roli ruského národa a jazyka.

Znovu Česká televize

Kreml také nově může vyhlásit region nebo kus regionu federálním územím a zavést tam přímou federální správu.

Ústavní balík obsahuje i celou řadu deklaratorních změn typu,, že úcta k obráncům vlasti nesmí být nijak zpochybňována

Sputnik

z ruštiny se  stal oficiální jazyk v Rusku, jako jazyk státotvorného národa.

Je navrhováno, aby v hlavním zákoně bylo ukotveno, že Rusko je nástupnickým státem Sovětského svazu.

Je uvedeno, že Rusko sjednocené tisíciletou historií zachovává památku předků, kteří jim „předali ideály a víru v Boha“.

V navrhovaných úpravách je také bod, který zakazuje zabrání území země.

Kromě toho je předkládána úprava, která určuje manželství jako svazek muže a ženy. 

v hlavním zákoně zaznamenána indexace důchodů minimálně jednou ročně.

Zdůrazňuje se, že v Rusku je garantováno povinné sociální pojištění, adresná sociální podpora obyvatel a také indexace sociálních podpor a dalších sociálních výplat.

A já ještě  dodám,  že  ústava  explicitně  nadřazuje platnost ruských zákonů  všem ostatním právním závazkům Ruské federace.

Na závěr  si dovolím položit  jednoduchou otázku,  na místě řadového Rusa byste hlasovali  pro uvedené změny  ústavy nebo proti nim? Odpovězte  sami sobě.

Nebo ještě lépe, kdyby stejné změny změny  ústavy se mohly  hlasovat  všelidovým referendem v České republice,  jak byste  volili?

Já osobně mám celkem jasno. A to i v případě, že  by jaksi hrozil Zeman na  dalších 12let.
Ten už by mne  věru fyzicky  neděsil.

 vlkovobloguje
https://vlkovobloguje.wordpress.com/2020/07/03/kdyz-voli-v-rusku-kdyz-voli-ve-francii/

sdíletj na