Kdo v EU projednává sankce proti Ruské federaci kvůli plynové krizi

Kvůli energetické krizi jsou někteří poslanci pro nové sankce vůči Rusku, včetně pokut vůči Gazpromu. 

«Известиям» o tom řekli v Evropském parlamentu s tím, že zástupci EU se snaží přesunout odpovědnost za růst cen modrého paliva na Ruskou federaci. 

Šéf evropské diplomacie Josep Borrell nedávno řekl, že Moskva se snaží obrátit plynovou krizi v regionu „ve svůj prospěch“ a doufá, že povzbudí země unie, aby co nejdříve zahájily projekt “Nord Stream 2”.  Přesto, jak poznamenali evropští politici, s nimiž vedla rozhovor Izvestija, byla plynová krize vyvolána ideologizací energetické politiky a unáhleným přechodem k zelené ekonomice.

Hraní si s ohněm

Řada poslanců EP požaduje nové sankce vůči Rusku, včetně pokut vůči Gazpromu, řekl europoslanec Gunnar Beck. Podle něj někteří zástupci „zelených“ a liberálních sil v EU přesouvají odpovědnost na Ruskou federaci kvůli rozsáhlé energetické krizi, které Evropa čelí v předvečer topné sezóny.

– Existuje mnoho poslanců, kteří ze všeho viní Rusko. Plynovou krizi v Evropě však způsobily jiné důvody. EU již mnoho let uplatňuje politiku opouštění dlouhodobých smluv a přechod na spotové obchodování s energií. A to sehrálo krutý vtip,“ řekl evropský politik listu Izvestija.

Podle jeho slov bylo Rusko vždy příkladným obchodním partnerem. 

“Skutečnost, že mnoho poslanců odmítá připustit tuto skutečnost, je pouze odrazem jejich vlastních ideologických zálib a slepé důvěry v zelenou energii,” zdůraznil Gunnar Beck.

Připomínáme, že 6. října dosáhla cena plynu v Evropě při zahájení obchodování historického maxima, přesahujícího 1900 USD za 1 000 metrů krychlových, ale později klesla. Při analýze toho, co se děje, začali někteří evropští politici obviňovat Gazprom z cenových manipulací a pokusu prosadit spuštění plynovodu SP-2 kvůli tomu, že v posledních měsících ruská plynárenská společnost údajně odmítla rezervovat další tranzitní kapacity.

11. října vysoký představitel EU pro zahraniční věci a bezpečnost Josep Borrell řekl, že Rusko chce situaci „využít ve svůj prospěch“ a povzbudit EU, aby co nejdříve vypustila SP-2. Podle diplomata „je to součást hry politického tlaku“. Šéf diplomacie EU ve svém prohlášení ze dne 14. října poznamenal, že Rusko plní své smluvní závazky ohledně plynu, ale nedodává EU dodatečně tolik „jak by mohlo“, a proto ceny rostou.

Zároveň, jak ve stejný den řekl ruský vicepremiér Alexander Novak, evropští partneři zatím ruskou vládu neoslovili s požadavkem na zvýšení dodávek. Evropa navíc opakovaně oznámila svůj záměr opustit ruský plyn. Připomeňme, že během své rozlučkové návštěvy v Kyjevě německá kancléřka Angela Merkelová uvedla, že do roku 2046 evropské země již nebudou potřebovat ruský plyn. Na pozadí takových prohlášení vypadají současná obvinění EU vůči Ruské federaci přinejmenším zvláštně.

– Mluvíme o přesunu odpovědnosti za důsledky ideologické energetické politiky EU na Rusko, které však splnilo všechny své dodavatelské závazky. Moskvě nelze vyčítat, že hledá a obsluhuje další klienty na Dálném východě, zatímco EU neprojevuje připravenost na dlouhodobé závazky, řekl Izvestiji Steffen Kotrets, člen energetického výboru Bundestagu.

Podle jeho slov Josep Borrell zkresluje fakta, protože příjem ruského plynu, mimo jiné prostřednictvím “Nord Stream 2”, je právě v zájmu EU a Německa. Evropský diplomat se však nadále drží rétoriky studené války, dodal německý poslanec. Podle Steffena Kotretse nelze vyloučit, že EU uvalí na Rusko sankce, a tím opět přesune odpovědnost za krizi na Moskvu. Přesto jsou podle jeho názoru v blízké budoucnosti nepravděpodobné.

Obviněný proud

Hlavní obviňující stranou z EU je Polsko. Ještě 6. října premiér Mateusz Morawiecki učinil Gazprom odpovědným za růst světových cen plynu. 

“Toto je otočení ventilu, tak říkajíc, Ruskem, Gazpromem. A Gazprom je nástrojem energetické politiky ruského státu,“ uvedl úředník. 

13. října polský expert Wojciech Jakubik ve vysílání Radio Maryja připustil, že by EU mohla kvůli růstu cen plynu pokutovat ruský Gazprom.

Evropská komisařka pro energetiku Kadri Simsonová v odpovědi na dotaz ohledně obvinění Polska vůči Gazpromu 13. října zdůraznila, že společnost „plně plní své dlouhodobé smlouvy na dodávky plynu do EU, ale prakticky nedodává další objemy plynu na Evropský trh nebo je dodává v minimálním objemu.“

Představitel EK Peter Stano řekl, že „toto je skutečná krize v Evropě a na světových trzích. Vedoucí představitelé EU a jejích členských států budou příští týden v Bruselu diskutovat o otázce cen energií”.

“Pokud jde o sankce, je to poslední možnost pokud jiné možnosti, jako je dialog, nepřinášejí výsledky nebo pokud je porušováno mezinárodní právo,” dodal Peter Stano v rozhovoru pro Izvestija.

Europoslanec Gunnar Beck řekl, že současná krize v dodávkách energie v EU s doprovodným prudkým růstem cen je výhradně vnitřní. Podle jeho slov unie začala rychle opouštět jadernou energii, a předpovědi „zelené“ budoucnosti byly extrémně optimistické.

“Na druhou stranu plynovod “Nord Stream 2″, který by mohl problém vyřešit, přestože byl dokončen, ještě nebyl uveden do provozu.” Důvodem je nesouhlas Francie a dalších členských států EU, částečně kvůli tlaku ze strany USA, zdůraznil politik.

Minulý týden, Michael McCall, z výboru Kongresu USA, vyzval k sankcím vůči Rusku kvůli energetické krizi v Evropě. Poslanec připomněl, že americký prezident Joe Biden a německá kancléřka Angela Merkelová se zavázali podniknout kroky, pokud se Rusko pokusí použít energii jako zbraň. McCall vyzval Bílý dům, aby uvalil omezení na SP-2, jehož certifikaci podle jeho názoru chce Moskva urychlit „tím, že k tomu zmanipuluje evropský trh s plynem a využije vážnou energetickou krizi“.

Dalším iniciátorem sankcí proti Ruské federaci je v poslední době Kyjev. Jak vyšlo najevo po summitu EU-Ukrajina 12. října, zástupci Ukrajiny diskutovali s vedoucími Evropské rady a Evropské komise o zavedení třetího balíčku opatření proti plynovodu “Nord Stream 2”. Na briefingu po summitu to uvedl prezident země Volodymyr Zelenskij s tím, že je důležité, aby Ukrajina i nadále udržovala tranzit plynu. Proto se kvůli této nejistotě obracíme různými směry,” dodal politik.

Navzdory skutečnosti, že stavba SP -2 již byla dokončena, jednou z překážek jejího spuštění je certifikace německým regulátorem – Federal Network Agency of Germany (BNetzA). Jak sdělil tiskový servis oddělení, na rozhodnutí o projektu mají čtyři měsíce od 8. září 2021. 

Poté – agentura pošle rozhodnutí Evropské komisi. EK nemá právo veta. BNetzA by však „měl co nejvíce zohlednit stanovisko EK,“ uvedlo německé oddělení. Pokud bude projekt zahájen před dokončením certifikačního procesu, bude BNetzA oprávněna uložit pokutu.

Uvedení Nord Stream 2 do provozu je ve skutečnosti mimořádně důležitým aspektem při řešení energetické krize. EU a Německo se tak budou moci vrátit k racionální energetické politice, v níž by měl samozřejmě hrát důležitou roli zemní plyn. „Zelená“ politika selhala,“ řekl Izvestiji poslanec Bundestagu Steffen Kotrets.

Mezitím se nedávno ukázalo, že to byla polská společnost PGNiG, která získala od BNetzA právo účastnit se certifikace SP-2. Varšava již tvrdí, že potrubí nesplňuje formální požadavky na certifikaci podle preferenčního modelu. Jak nestranný bude proces certifikace SP-2, tedy není jasné.

https://bit.ly/3BJ8a6L

sdíletj na

4 4 hlasy
Ohodnotit příspěvek
6 Komentáře
nejstarší
nejnovější nejlépe hodnocené
Inline Zpětná vazba
Zobrazit všechny komentáře
paw
15. 10. 2021 02:01
Ohodnotit příspěvek :
     

Naopak, sankce jsou usilim za jeste vetsi zvyseni ceny prave ruskeho plynu,jeste vetsiho nedostatku , /kdyz jinej skoro neni/,a zaroven snaha to neuspesne svest na Rusko.
Vono se vi,ze tomu co rikaji dokola se neda verit ,ale to je povinnosti “ozven”. Ktere ted nahradili misto loutek.Musi to opakovat dokola.
Co ses to za vola ,ze je z tebe mrtvola. Jsou a budou nasledky.
Rostouci a umele zhorsovane Krize a nedostatky ted, jako vzdy predtim zase slouzi a osvedcuji se k jeste vetsimu zdimani ,ovladani a zbidaceni vsech , napriklad krachuji uspesne vyrobci umelych hnojiv a pak nastane diveni ,ze je neuroda. Leyno vykrikuje,ze se musi jeste vice investovat /dalsi zlatej dul/, do zeleny energie, ktera ted mizi ,jako naschval..Ale zase nikdo to mizeni ani ozveny to videt samozrejme nemuzou…Jen to muzou ,ze ,Nic nemuzou…Kdyz to vede Nemecko, dostali za zasluhy levnej plyn,kdyz vedou v usili a financovani totalni islamizace Nemecka a sveta.
Nedavnej a dalsi utok na bezbranne ,je z dusledku idelogizace policie, ktera bdi a soustreduje se na zlociny ,treba jestli nekdo neco nerekl,nebo se spatne na nekoho podival a to ostatni nezajima,ani nesmi..

ZMann
15. 10. 2021 11:15
Odpovědět  paw

To všechno souvisí se vším viz. hnojiva, je to pomalá likvidace bílé rasy, naplňování zvrhlého programu NWO všechno do sebe zapadá jak puzzle.

sio
15. 10. 2021 09:50
Ohodnotit příspěvek :
     

To se bude vyvíjet až k frenetické fašizaci celého europrostoru. To jsou dlouhodobé historické pochody. SSSR a USA vyklidili evropský prostor a germáni se vrací ke svým kořenům. Pouze rasovou nadřazenost za Hitlera vystřídaly evropské hodnoty a Green Deal. Metody, postoje, přístup zůstávají historicky konstantní.

Pavel
15. 10. 2021 13:06
Odpovědět  sio

Zdravím. V současnosti máme u radnice toto monstrum. Prý pomník svobody. Ale jaké a pro koho?

Pedro
15. 10. 2021 10:39
Ohodnotit příspěvek :
     

U Stalingradu pomrzla 6. Paulusova armáda, v současné hybridní válce pomrzne celá Evropa:

http://www.zvedavec.org/komentare/2021/10/8883-rusove-jsou-ohromeni-sebevrazednou-hlouposti-zapadu.htm

Mivyk
15. 10. 2021 16:37
Ohodnotit příspěvek :
     

Špinaví Poláci. Umí jenom škodit.