Kdo tedy dělá bordel v kyberprostoru?

Včera o tom Vladimir Putin mluvil na tiskové konferenci.

Spojené státy jsou v čele, pokud jde o počet hackerských útoků. 

Rusko v první desítce vůbec nefiguruje.

Nechce se mi překládat zmíněný fragment tiskovky Putina, všimla jsem si u Bavora pána ze Strakonic:

…. krásný osobní hrochův postřeh:

Projel jsem si ráno, dle zvyku, zprávy hlavních médií, co píší o včerejší Putinově tiskovce v Ženevě, a dověděl jsem se především, že Putin dostal od Bidena bizona a Bidenovy brýle, americký prezident zase psací soupravu v ruském stylu, a že prostoru pro shodu je, podle funkcionáře jedné ruské liberální pidistrany, málo. Někde, v podstatě nic.

Víc mě zajímalo, co píší o tolik přetřásané kybernetické bezpečnosti (a ruské agresivitě v této oblasti). Většinou to jen okrajově (s výjimkou Parlamentních listů) zmínili, a to přesto, že tam Putin uvedl velmi zajímavé informace. Proto se pokusím informaci malinko rozšířit a upřesnit.

Vzhledem k místy mizerné zvukové kvalitě přenosu i záznamu tiskovky, nahlédl jsem do jejího stenozáznamu.

A cituji slova ruského prezidenta:

Pokud jde o kybernetickou bezpečnost: – domluvili jsme se, že na toto téma začneme politické konzultace. Podle mého názoru je to neobyčejně důležité.

Nyní k tomu, kdo na sebe má brát nějaké závazky: – chci vás informovat o věcech, které jsou obecně známy, ale nikoli široké veřejnosti. Z amerických zdrojů – já se prostě bojím, že popletu organizace, ale Peskov vám to potom dá.

Takže, z amerických zdrojů vyplývá, že největší množství kybernetických útoků ve světě se uskutečňuje z kybernetického prostoru USA, na druhém místě je Kanada, za ní dvě latinsko-
americké země a pak Velká Británie. Rusko v tomto seznamu zemí, z jejichž kybernetického prostoru se uskutečňuje nejvíc kybernetických útoků různého druhu, jak vidíte – není. To za prvé“.

„Za druhé: – v průběhu roku 2020 jsme od USA dostali deset žádostí ohledně kybernetických útoků na objekty v USA, a dvě takové žádosti letos. Na všechny, jak loňské, tak i letošní, dostali naši kolegové vyčerpávající odpovědi.

Na druhé straně Rusko poslalo loni do USA 45 takových žádostí a v prvním pololetí tohoto roku 35. Žádnou odpověď jsme na tyto žádosti nedostali. To svědčí o tom, že máme na čem pracovat. A otázka, kdo, v jakém objemu a proč má na sebe brát odpovědnost, se musí řešit v procesu jednání.“

„Pokud jde o útok na produktovod v USA víme, že příslušná společnost byla nucena vyplatit vyděračům 5 milionů dolarů. Tak, podle mých informací, byla část z oněch 5 milionů z elektronických peněženek už vrácena, ale část ne… – co s tím mají společného státní orgány Ruska?

I my narážíme na takové hrozby – viz. například na zdravotnický systém jednoho z velkých regionů Ruské federace. Víme, samozřejmě, že je tato činnost koordinována z kybernetického území USA – a nemyslím si, že by státní orgány USA na takových manipulacích měly zájem. Musíme, zkrátka, odhodit různé insinuace, a na expertní úrovni si sednout a začít pracovat. Je to v zájmech RF i USA. V podstatě jsme se na tom dohodli a Rusko je na to připraveno“.

A takových „mezírek“ v informacích tam bylo víc – co na to všechny ty dnešní cenzorské, státem ale i zahraničím, podporované spolky?

Bavorovy poznámky
https://bit.ly/2S77pmn

sdíletj na