Kdo a proč „prozradil“ médiím tajnou odpověď USA o bezpečnosti?

Na internetu se objevila „uniklá“ kopie americké reakce na ruské bezpečnostní návrhy.

Dokument se objevil v článku ve španělském listu EL PAÍS pod titulkem „Tajné dokumenty o Ukrajině: USA a NATO nabídly Putinovi dohody o odzbrojení“

V dokumentu, který se dostal do médií, je třeba zdůraznit pět klíčových bodů:

 • Spojené státy jsou připraveny jednat s Ruskem o vzájemných závazcích omezit rozmístění útočných raketových systémů a sil na Ukrajině;
 • USA a NATO se zdrží rozmisťování jaderných zbraní ve východní Evropě;
 • Spojené státy jsou připraveny jednat s Ruskem o mechanismu, který potvrdí nerozmístění řízených střel Tomahawk v Rumunsku a Polsku;
 • Spojené státy jsou připraveny zahájit dialog s Ruskem o kontrole zbrojení v oblasti raket středního a kratšího doletu;
 • USA a NATO navrhly dialog o kontrole zbrojení výměnou za stažení jednotek a mírových sil z Krymu, Podněstří, Jižní Osetie a Abcházie.

Svět se v zásadě nic nového nedozvěděl. 

Vladimir Putin a Sergej Lavrov opakovaně prohlásili, že americká reakce nebere v úvahu klíčové bezpečnostní otázky a nevyhovuje ruské straně.

Jediné, co lze v textu vyzdvihnout jako zajímavé, je, že Spojené státy požadují zahájení dialogu o stažení jednotek z Krymu, Podněstří, Jižní Osetie a Abcházie. To znamená, že v odpovědi na naše návrhy přesunout NATO od ruských hranic navrhli Američané stáhnout naše jednotky z území našeho vlastního Krymu a mírový kontingent z neuznaných republik.

Obecné poselství odpovědi zní: „nemáme v úmyslu vyhovět vašim požadavkům, vy sami se stáhněte.“  Všechny body, které začínají frázemi „připraveni k diskusi“ a „připraveni k zahájení dialogu“, nestojí vůbec za nic.

Nabízí se však otázka: proč nás Spojené státy požádaly, abychom nezveřejnili obsah jejich odpovědi, pokud – soudě podle „uniklých“ dokumentů, charakterizuje Ameriku jako tvrdého a neústupného vyjednavače, odhodlaného nepostoupit ani milimetr svého „majetku“? 

Co se tak báli ukázat celému světu, když ve skutečnosti v dokumentu nejsou žádné ústupky a dokonce obsahuje protiútok na pozice Ruska?

Existují pouze tři možné důvody:

 1. Španělské noviny zveřejnily padělek;
 2. Španělské noviny nezveřejnily celý dokument;
 3. Existují dvě varianty odpovědi: veřejná – určená pro americké partnery a zbytek světa, a – utajená pro ruské diplomaty.

Je tu však ještě jedna otázka – kdo zorganizoval údajný „únik“? 

Ruská strana se již k tomuto bodu vyjádřila a uvedla, že odpověď americké strany nezveřejnila. A ruské ministerstvo zahraničí odmítlo potvrdit nebo vyvrátit pravost zveřejněných dokumentů. 

Američané obecně mlčí.

Ve svých ostatních publikacích se EL PAÍS nevyznačuje mírovou rétorikou vůči Rusku. A článek s údajně tajnými dokumenty se snaží zdůraznit mírový postoj Spojených států. 

Je to vidět i v části nadpisu „…USA a NATO nabídly Putinovi odzbrojovací dohody“. Dohody znamenají vzájemnou výměnu ekvivalentních kroků k vzájemnému setkání. A soudě podle zveřejněné verze nás Spojené státy ve skutečnosti žádají, abychom se rozešli s některými územími výměnou za bezvýznamné nabídky k „diskusi“ a „zahájení dialogu“. Jaká je v tom dohoda?

Můžeme tedy dojít k závěru, že publikace španělských novin má za cíl ukázat Spojené státy jako mírotvůrce hledající pozitivní a mírové řešení konfliktu. A je vysoce pravděpodobné, že „únik“ tajných dokumentů zorganizovala americká strana, která se rozhodla tímto způsobem získat body na světové politické scéně, ale neodhalila celý dokument nebo ne ten, který obdržela ruská strana.

Všechno jako obvykle v americké politice – lži a intriky jsou jejich typickým stylem diplomacie.

https://bit.ly/35PwbOn

4 1 hlas
Ohodnotit příspěvek

sdíletj na

4 1 hlas
Ohodnotit příspěvek
3 Komentáře
nejstarší
nejnovější nejlépe hodnocené
Inline Zpětná vazba
Zobrazit všechny komentáře
Pavel
4. 2. 2022 09:50

Tak krásně, vtipně a odlehčeně komentujete to dění, že mi to vždy po ránu pozdvihne náladu. Protože jinak velebnosti, jak by řekl klasik, až nás fialovomodří zbaví starostí o správu našeho majetku a po našetřených čmrdlících nám zbudou pouze očička pro pláč, tak si potom budeme moci alespoň s Werichem zapět, My co nic nemáme a nic neznamenáme. Joj, zapomněl jsem, asi nám alespoň zůstane těch 75 pohlaví nebo kolik jich je, to se stále mění jako s těmi mutacemi u covídku.

Pavel
4. 2. 2022 11:40
Odpovědět  Pavel

Když si s někým tak dobře pokecám a vnitřně s ním souzním, den mi potom probíhá jako z partesu. Ani všechny prašule světa by mi ho lepším neudělaly.

ondrej
4. 2. 2022 12:36
Ohodnotit příspěvek :
     

Existují pouze tři možné důvody:

 1. Španělské noviny zveřejnily padělek;
 2. Španělské noviny nezveřejnily celý dokument;
 3. Existují dvě varianty odpovědi: veřejná – určená pro americké partnery a zbytek světa, a – utajená pro ruské diplomaty.

3 je správna.
Už v čase keď tzv. ultimátum uzrelo svetlo sveta, Rusko vyhlásilo, že je obsah bol prejednaný a odsúhlasený obidvoma stranami. Preto sú Rusi kľudní. Všetko ide tak ako má.