politika

Kde je americká „super duper“ raketa? Vojenský expert o neúspěchu Spojených států při testování nejnovější hypersonické rakety

Americké letectvo selhalo při zkušebním startu jednoho z typů hypersonických zbraní.

„Americké letectvo selhalo při testování technologie hypersonických zbraní. 5. dubna během prvních letových zkoušek kvůli technickým problémům, které se objevily, se nosná raketa nespustila,“
uvedlo americké letectvo ve svém prohlášení.

V srpnu 2020 výzkumná služba amerického Kongresu uvedla, že specializované instituty americké armády pracují v řadě oblastí v oblasti hypersonických zbraní.

Mezi nimi jsou vzdušné zbraně rychlé reakce (AGM-183 Air-Launched Rapid Response Weapon), tento program zahrnuje vytvoření hlavice schopné rychlosti až 20 Mach a doletu asi 925 kilometrů. 
Zkoušky posledního programu byly provedeny včera.

Vojenský pozorovatel, plukovník ve výslužbě Viktor Litovkin poznamenal, že selhání při testování nových typů zbraní jsou nevyhnutelná.

„Ani jedna raketa, ani jedno letadlo nelétá hned napoprvé. Vždy existuje období testování, kdy se vyskytnou chyby, dojde k poruchám … Abychom zjistili, proč ta nebo ona raketa neletí, je nutné provádět testy,
vysvětlil Victor Litovkin.

Selhání při testování nových zbraní je běžné, ale Spojené státy delší dobu vykazují selhání ve vytváření hypersonických zbraní, uvedl vojenský pozorovatel plukovník ve výslužbě Viktor Litovkin.

“Další věc je, že ​​Američané už 20 let reklamují své hypersonické zbraně, své hypersonické rakety a do dneška nemohli nic udělat. A my to děláme. Už máme “Zircon”, “Kinžal” a komplex “Avangard”.”, všechno je už ve službě. Spojené státy potřebují dalších 10 let, aby nás dohnali, než něco udělají … Donald Trump sliboval „superduper“ raketu, ale tuto raketu stále nevidíme,“ dodal Victor Litovkin.

V květnu 2020 tehdejší americký prezident Donald Trump oznámil, že země pracuje na „super-duper“ raketě, 17krát rychlejší než rychlost zvuku. 

Vysvětlil, že vytvářená střela bude rychlejší než ta, která je v provozu v Rusku.

Později Pentagon potvrdil práci na této raketě.

Na začátku dubna 2021 generální konstruktér NPO Mašinostroenija Alexandr Leonov oznámil, že v Rusku se vyrábí celá generace hypersonických zbraní, která se stane rozvojem technologií používaných k výrobě “Avangardu”, “Zirconu” a “Kinžalu”. 

Zároveň uvedl, že ruský vývoj v této oblasti nemá konkurenci.

https://bit.ly/2Rcc1H0

sdíletj na