politika

Károly Kövesdi: Selhání exportu demokracie

“Celý svět je hysterický, i když se stalo “jen” tolik, že se historie opakuje. V Afghánistánu se narušil světový řád, protože velký vývozce demokracie, Amerika, se stáhla z místa, kde neměla co hledat.

A kdyby i, tak návštěva trvala trochu déle, než měla. Stejně jako v Koreji, ve Vietnamu, v celém arabském světě. Nebo na jiných místech zeměkoule. Všechny výtky směřují k Joeovi Bidentovi, který je jinak nevhodný i na pozici vrátného, ​​ale tento světový skandál se neodehrává pouze na příkaz jeho dirigentské hůlky.” Károly Kövesdi.

Vysoká cena za hlavu zločince jménem Bin Ládin

Přesto ke skandálu nedošlo nyní. Stal se, když celý svět poslal své armády na dvacet let do Afghánistánu, aby ho daly do pořádku. Důvod je samozřejmě znám. USA obětovaly tisíce mladých životů a zatáhly své spojence do okupace, jen aby ulovily teroristického vůdce, duchovního otce 11. září, jehož domácí odmítli vydat. 

Odhadem 1 bilion dolarů a mnohé oběti se však zdá být poněkud vysoká cena za hlavu zločince jménem Bin Ládin, jehož mimochodem v té době vymyslela Amerika. Navíc, když takové hlavy padají do prachu, z těla draka, který se nazývá terorismus, vyrůstají další a další hlavy.

Skutečný skandál nespočívá v číslech

Žargon nazývá každou lidskou oběť velkou ztrátou. 

V průběhu dvaceti let války to bylo 2 400 amerických vojáků, 3 500 spojenců, 3 800 mírových sil, 444 zdravotnických pracovníků, 72 novinářů, 64 000 afghánských vojáků a asi 110 000 civilistů. Očekává se, že počet odchozích migrantů se v blízké budoucnosti bude pohybovat od 500 000 do 5 milionů.

Ještě k číslům:
podle Forbesu, na zřízení Afghánské národní armády, bylo vynaložených 88 miliard dolarů. Té armády, jejíž členové zvedli ruce a vzdali se, bez přiložené brokovnice ke hlavě. 

36 miliard dolarů bylo vynaložených na vybudování vládního systému a 143 miliard dolarů na obnovu. Vážení liberální přátelé, proto si vezměte papír a tužku a přes přestávku, mezi dvěma pochody Pride, si vypočítejte, kolik stadionů z nich mohlo být postaveno.

Skutečný skandál samozřejmě nespočívá v číslech. Zatímco západní svět si myslí, že je stále vyspělejší a nic jiného, ​​než zpomalení vývoje ho nemůže ohrozit (jako kdyby samotný vývoj byl hodnotou), morální hodnota a kulturní hodnota už neprosperuje. Je zaseknutá někde na úrovni sekery z doby kamenné.

Proč neexistuje přesné vyčíslení zisků a ztrát světových organizací?

Umíme vyčíslit, jaké máme ztráty na životech, proč ale neexistuje přesné vyčíslení mnohamiliardového prospěchu zbrojařských závodů?  Dodatečného zisku? Dodatečných dividend akcionářů? Bankovek, které jsou umístěny v trezorech v daňových rájích? Vyčíslení jachet, kryptoměn?

Rovněž není vyčíslena nemohoucnost světových organizací, které nejsou schopny řešit ani ozbrojený konflikt, ani pandemii. Proč neexistuje přesný ukazatel nedokonalostí a pochybení OSN, WHO a Světové banky? Možná nemají čas. Nebo vkládají příliš mnoho energie do obhajoby práv LGBTQ, organizování lobbistických armád, zatloukání a výcviku pseudo civilistů.

Zpět k afghánské tématu

Ursula von der Leyenová už uvedla, že je třeba ve velkém přijímat afghánské uprchlíky. V případě pronásledovaných jde o lidskou povinnost. Ale, jak znám topiče v bruselské čarodějnické kuchyni, chtějí víc než to. Otázkou je, kdo bude uprchlíky vybírat. Nebo, jak je u nich dobrým zvykem, přijdou všichni bez dokladů? 500 000 až 5 milionů lidí bude drsnější invazí, než byla invaze kobylek v roce 2015.

Někdo někde opět dobře promíchal hovínka. Pravděpodobně titíž, kteří pod heslem Arabské jaro přivezli do severní Afriky arabskou zimu. Prodalo se hodně zbraní. A do Evropy se naplno rozproudila beznadějná, bezcílná záplava života. 

Tato hra je velmi poutavá a klamavá. Dávat naději masám, které byly účelovými a podlými úmysly tlačeny do zoufalství. Určitě to má jen málo společného s dokonalostí jin-jangu a posvátných lidských práv. Jde spíše o hru s tváří římského boha Januse, ve které bychom opět jen my Evropané měli nést vedlejší účinky exportu demokracie.

https://bit.ly/3nbhP18
https://bit.ly/38J4ZPk

sdílet na

2 Komentáře
nejstarší
nejnovější nejlépe hodnocené
Inline Zpětná vazba
Zobrazit všechny komentáře
zdena
5. 9. 2021 10:43
Ohodnotit příspěvek :
     

Jestli jsem to dobře pochopila, tak Evropa se stává odpadkovým košem výsledků zbabraného vývozu USA-demokracie do Asie a Afriky…… je to správně shrnuto ?

Milan
5. 9. 2021 12:53
Odpovědět  zdena

Nejen výsledků zbabraného vývozu amidemošky; odpadkovým košem všeho.