Karibský faktor

Lavrov dnes řekl, že Rusko se dohodlo s Kubou, Venezuelou a Nikaraguou na rozvoji vojensko-technické spolupráce (kromě dalších dohod o rozvoji vztahů). 

To samozřejmě neznamená, že doslova zítra se v některé z těchto zemí objeví ruské rakety a bombardéry, ale přinejmenším to předznamenává uzavírání nových zbrojních kontraktů a možné budování ruské vojenské přítomnosti v Karibiku, přičemž nikoli nutně, že to bude oficiální.

PS. Z hlediska podkopání pozic USA v Latinské Americe a na západní polokouli jako celku se nabízí realizace společného čínsko-ruského projektu s výstavbou Nikaragujského průplavu s postupným budováním stálých vojenských základen Číny a RF pro ochranu kanálu v Nikaragui. 

Ale to je zatím v rovině zbožných přání, projekt výstavby kanálu je stále ve zamrazeném stavu. Ale zintenzivnění studené války proti Číně a Ruské federaci, stejně jako tlak USA na nikaragujské úřady, mohou tento nejdůležitější geostrategický projekt ve střednědobém horizontu velmi dobře aktualizovat, což může radikálně změnit rovnováhu sil na západní polokouli.

https://bit.ly/3r1Ur7P

sdíletj na