Jiří Paroubek: Cenzura, ničení akademických svobod a zastrašování

17. března 2023

ČESKO: Když jsem kdysi studoval únorové události roku 1948, tak kromě jiných odporností, které se v té době přihodily, jako bylo např. revoluční a tedy neústavní vytvoření akčních výborů NF, které likvidovaly politické oponenty nastupující totalitní moci, jsem si povšiml jednoho momentu. Prezidenta republiky Beneše ve vrcholu únorové krize navštívila delegace odborářů. Samozřejmě těch, kteří podporovali komunistický puč. A byli k prezidentovi vyslání právě probíhajícím Sjezdem závodních rad. Mluvčím těchto „odborářů“ byl jakýsi Kozelka, který pak za odměnu markýroval jakousi práci v odborech (samozřejmě dobře placenou) až do konce svého života. A ve vrcholu únorové krize se dožadoval, aby prezident Beneš přijal demisi ministrů nekomunistických stran. Prezident Beneš opáčil: „Nejsme tak daleko, aby o tom, kdo bude ve vládě, rozhodovala ulice“. Tím mise této nátlakové skupiny skončila. To, že únorová krize skončila vítězstvím komunistů, bylo přesto dáno především mobilizací ulice, které nekomunistické strany nebyly schopné čelit.

Současná vládní moc jde na věc podobným způsobem. Volební akce před druhým kolem prezidentské volby, které pořádal A. Babiš, napadaly gerilové bojůvky milionchvilkařů. A to tak důsledně, že A. Babiš musel dva závěrečné mítinky zrušit. Napadat mítinky politických soupeřů je něco, co se v demokratických zemích neděje. Možná bývá tolerováno jen napadání volebních či jiných mítinků úplné krajní pravice anebo fašistů. To se snad ještě dá pochopit, pokud de facto organizátoři takových mítinků sami často vyhrožují násilím vůči svým politickým oponentům.

Ale studenti mé alma mater, Vysoké školy ekonomické, kteří svolali ve středu v poledne protestní shromáždění proti docentu Miroslav Ševčíkovi, děkanovi Národohospodářské fakulty VŠE, vlastně chtěli jít stejnou cestou, jakou šel kdysi neblaze proslulý a dnes zcela zapomenutý Kozelka. A jakou šli před nedávnem také milionchvilkaři. Za pár dní by možná titíž studenti chtěli protestovat proti navyšování plateb za ubytování na kolejích…

Přiznám se, že jsem s jistými obavami čekal, jak celá akce dopadne, zda bude masová či nikoliv. ČT ve svých relacích přímo anoncovala tuto akci dopředu zřejmě proto, aby byla hojně navštívena. Ze záběrů ČT, tedy média, které se významně podílí na skandalizaci doc. Ševčíka, bylo zřejmé, že se akcí nezúčastnili vysněné stovky či tisíce, ale slabé tucty osob. A to ještě ze záběrů televizních kamer bylo zřejmé, že řada těch, kteří na „protest“ proti Ševčíkovi přišli, jsou vlastně jeho podporovatelé.

Prostě, tato nátlaková akce skončila úplným fiaskem. Což mezi námi není dobrá vizitka ani pro svolavatele, ani pro ČT.

Nedávný průzkum, který provedla agentura SANEP, dvě třetiny respondentů považují za hlavního dezinformátora současnou vládu. A téměř 57% respondentů se domnívá, že se do naší společnosti vrací cenzura a omezování svobody slova. Chápu, že vládní moci pije krev doc. Ševčík, který je dokonce děkanem NH fakulty prestižní VŠE. Po profesoru Drulákovi, který byl vypuzen z akademické sféry, protože projevoval názory mimo mainstream – vládní a mediální – a docentu Hrubcovi, který byl vypuzen z vysoké školy, kde vyučoval, pro objektivní vztah k Číně, by toto byl další případ likvidace akademického funkcionáře. Je to jasný, nepřehlédnutelný útok na akademické svobody. A smysl tohoto útoku je jediný: Zastrašit jiné akademické funkcionáře, ale také prosté občany, aby si snad nedopřávali luxus vlastních názorů. Je to odporné, kam až současná vládní garnitura došla. A kam až došla některá média, vedená veřejnoprávní ČT, která vyvolávají skandalizační akce ve vztahu k politickým odpůrcům této vlády. Nyní si vzala tato média na paškál doc. Ševčíka. Zfanatizovaná část studentů, která se chová lůzoidně, se nechala vyhecovat. Naštěstí naprostá většina studentů projevila rozumný názor a mítinku, svolaného studentskými jakobíny, se nezúčastnila. Zaplať pánbůh za to.

Pokud by se snad Akademický senát NH nechal zatlačit bezohledným nátlakem, který probíhá, k odvolání děkana Ševčíka, bude třeba svolat protestní shromáždění všech opozičních sil proti cenzuře a za zachování akademických svobod v naší zemi.

Smutnou postavou celého příběhu je ovšem rektor VŠE, Dvořák. Tento člověk de facto potírá akademické svobody, a proto by jej měla široká veřejnost začít vyzývat, aby okamžitě odstoupil ze své funkce. Neradi bychom se přeci vraceli do časů skandalizace akademických funkcionářů, která v masovém měřítku probíhala po výše již zmíněném převratu v únoru 1948.

AUTOR: Jiří Paroubek

sdíletj na

3.9 7 hlasy
Ohodnotit příspěvek
Souhlas
Upozornit na
12 Komentáře
nejstarší
nejnovější nejlépe hodnocené
Inline Zpětná vazba
Zobrazit všechny komentáře
Frank
17. 3. 2023 23:17

V Rumunsku se s těmi zmetky vypořádali podobně jako na Islandu.
https://www.czechfreepress.info/uvadime-videa/rumunsko-prikladem.html

Pavel
17. 3. 2023 23:24
Odpovědět  Frank

Pisete p.Paroubku do magazinu kterej cenzuruje prispevky.

ijn
19. 3. 2023 09:17
Odpovědět  Pavel

vždyť tento grázl je součástí organizovaného zločinu od r.1990, kdyby zalezl a neotravoval, a tak si koleduje o pořádný výprask,……OKD nájemníci máte cíl

ladik
18. 3. 2023 07:55

Hodnocení událostí v únoru 1948 je obdivuhodně groteskní.

Autor
18. 3. 2023 09:35
Odpovědět  ladik

Souhlas, to co získával po delší dobu za Fialovy vlády, ztrácí “pár větami”. Je evidentní, že se nechce zabývat i tou “druhou stranou”, jako Zenklem atd.

Naposledy upraveno$ s uživatelem$
jmm
18. 3. 2023 08:09

Já se těm událostem 1948 a dále vůbec nedivím.Po tom všem co západní mnichovští “eliti”, fašisti udělali a po atomové “genocidě” Japonska . A také to co teď zažíváme před a po “zlatém Davosu”….

Pavel K
18. 3. 2023 09:16

Paroubek má slušně našlápnuto na comeback a já mu to přeji. Měl sociální cítění a přehled. To by bylo aby ti Marťani nedorazili. Jj Jirka Šuplík to je borec a Kalousek jen prská lihové výpary závisti. 🙄🤣😜

Liba
18. 3. 2023 15:56
Odpovědět  Pavel K

Kdo z vás na to má

Gales
18. 3. 2023 09:31

Vissarionovič měl pro Jidáše ,,zařízení na převýchovu prací”.

Autor
18. 3. 2023 09:36
Odpovědět  Gales

Jediná užitečná činnost liberálů u nás pro stát byla těžba uranu v dole … 🙂 🙂 😉

Spam vlasta
18. 3. 2023 13:11

V zásadě má pravdu Paroubek ale srovnávat poválečnou dobu sedí spíše s Mnichovem než s nástupem Komunistů ! Zapomíná že mnoho čechů zradí vlastní rodiče za kus žvance i kdyby se mělo Nacistům upsat ! A to je právě fakt na který se umyslně zapomína. I dnes se derou k moci tito dorodějové lidstva kteří jsou ochotni odhodit Hubertus a nasadit si kožený kabát a klobouk a nejmenují se zrovna Fiala nebo Rakušan !

David
18. 3. 2023 14:16

Kdyby byl Paroubek na místě Fiala, choval by se ještě hůře. Být Paroubkem, radši bych mlčel.