„Jestli řekneš ještě slovo, tady si lehneš“ – jak ruští výsadkáři zastavili konvoj tanků NATO

Ruští výsadkáři s jedním obrněným transportérem zastavili a donutili ustoupit tankový konvoj NATO pod velením britského generála. 

K tomu stačil jen malý náznak. 

„Jestli řekneš ještě slovo, budeš tady ležet,“ řekl velitel ruských výsadkářů britskému veliteli a ukázal na granátomet.

V roce 1999 dokázali na ruském kontrolním stanovišti s jedním obrněným transportérem zastavit tankový konvoj NATO vedený britským generálem Michaelem Davidem Jacksonem. Britským vojákům stačil jeden náznak ruských výsadkářů.

Toto je jedna z nejznámějších epizod ozbrojeného konfliktu v Jugoslávii. 

Vojska NATO zamýšlela převzít kontrolu nad letištěm Slatina, které jako jediné v této oblasti mohlo přijímat vojenská letadla.

Obsazení objektu bylo naplánováno na 12. července, první měli jít Britové. Ruští výsadkáři tam však byli před nimi. Rychle postavili zátaras, zablokovali silnici obrněným transportérem a převzali kontrolu nad letištěm.

Britský generál Michael David Jackson obdržel rozkaz od amerického generála Wesleyho Clarka zablokovat ruské výsadkáře. Když se ale britské tanky dostaly na místo, ruští vojáci jedním gestem vysvětlili jednotkám NATO co se stane.

Ruským výsadkářům velel nadporučík Jacykov. 

Když Jacykov uslyšel, že britský vojenský velitel nařídil svým lidem, aby neustupovali, řekl jen jednu větu.

Jestli řekneš ještě slovo, tady budeš ležet,“ řekl nadporučík a ukázal na granátomet.

Vojska NATO ustoupila a britský generál Michael David Jackson se proslavil větou:

„Nebudu kvůli vám začínat třetí světovou válku.“ 

Tuto větu řekl americkému velení, když vysvětloval proč nesplnil rozkaz a ustoupil před četou ruských výsadkářů.

Díky vynalézavosti a odvaze ruských výsadkářů se podařilo zachránit důležitý strategický objekt a zabránit vojenským operacím. Konflikt byl brzy pokojně vyřešen vyjednáváním. Vojska NATO přestala usilovat o zabrání letiště. Slatina zůstala pod kontrolou ruských ozbrojených sil. 

https://bit.ly/2O7nO4z

0 0 hlasy
Ohodnotit příspěvek