Jednání mezi Putinem a Lukašenkem: hlavní věc

V Moskvě ve čtvrtek skončily rozhovory mezi prezidenty Ruska a Běloruska Vladimirem Putinem a Alexandrem Lukašenkem. Vedoucí představitelé obou zemí hovořili v Kremlu asi 3,5 hodiny, poté uspořádali společnou tiskovou konferenci, během níž hovořili o dosažených dohodách. Až do úplného konce, kdy hlavy států přišly k novinářům a informovaly o výsledcích, nebylo jasné, co nás čeká.

Nyní víme – bude svazový stát.

Hlavní věc, které prezidenti řekli, v materiálu TASS.

Spojenecké programy
 • Putin řekl, že Rusko a Bělorusko směřují ke společné průmyslové politice. Ruský vůdce poznamenal, že je možné dosáhnout dohod o provádění společné makroekonomické politiky, o integraci platebních systémů , prohloubení spolupráce v oblasti informační bezpečnosti, v celních, daňových, energetických a dalších oblastech.

 • Putin také oznámil podpis dokumentů o jednotných energetických trzích Ruska a Běloruska do 1. prosince 2023. Ve svazovém státě se objeví jednotný trh s energií. „Předpokládá se uzavření dohody o sjednocení trhů s ropou a ropnými produkty, jakož i dohody o jednotném trhu s elektřinou,“ řekl Putin. To Minsku pomůže obejít sankce. 

 • Rusko a Bělorusko se dohodly na všech 28 integračních programech obou států. Zasedání Nejvyšší státní rady svazového státu Rusko a Bělorusko, kde se plánuje schválení unijních programů, se podle Putina uskuteční do konce roku. Podrobnosti 28 integračních programů zde: https://colonelcassad.livejournal.com/7047457.html

 • Díky integraci těchto dvou zemí získají občané Ruska a Běloruska v rámci státu Unie stejná práva a příležitosti v hospodářské a sociální oblasti. Kromě toho budou vytvořeny podmínky pro zlepšení jejich životní úrovně, řekl ruský prezident.

 • Do konce podzimu navštíví Minsk sám Putin, přesné datum ale zatím stanoveno není, uvedl  později tiskový tajemník ruského prezidenta Dmitrij Peskov.

Ekonomická integrace
 • Moskva a Minsk plánují integraci vnitrostátních platebních systémů a vytvoření jednotného prostoru ve státě Unie.

 • Lukašenko nevyloučil možnost návratu k emisi jednotné měny obou zemí. Putin zase poznamenalže je příliš brzy na to mluvit o jednotné měně, je důležité nejprve stanovit jednotnou makroekonomickou politiku.

Politika a bezpečnost
 • Prezidenti jednali o výstavbě společného obranného prostoru. V této souvislosti, podle prezidenta Putina, byla velká pozornost věnována společným cvičením v Rusku a Bělorusku „Západ-2021“.  Cvičení, poznamenal ruský vůdce, nejsou namířena proti nikomu.

 • Prezidenti také podrobně diskutovali o situaci v Afghánistánu. Lukašenko řekl, že Minsk a Moskva zintenzivní boj proti vojenským hrozbám.

 • Putin poznamenal, že Rusko situaci na bělorusko-litevské hranici neovlivní – to se podle prezidenta Ruska netýká. Lukašenko řekl, že je Putinovi vděčný za politiku nezasahování do záležitostí Běloruska v otázce migrantů.

 • Svazový parlament Ruska a Běloruska se podle Vladimira Putina  může objevit v budoucnosti.

Letecká doprava a půjčky
 • Bylo také rozhodnuto odstranit všechna omezení leteckého provozu mezi oběma zeměmi.

 • Objem ruských půjček Bělorusku do konce roku 2022 bude asi 630–640 milionů dolarů.

 • Lukašenko řekl, že Minsk se zatím neobrátí na Moskvu o nové půjčky.

 • Putin poznamenal, že země jsou na správné cestě integrace. Lukašenka řekl, že Minsk a Moskva se v případě potřeby mohou ještě více sblížit.

P.S.
Vladimir Putin k otázce migrace:

Vladimir Putin:  
Moji západní kolegové a evropští vůdci některých zemí mě vyzývají, abych podnikl společnou akci, jen s odkazem na skutečnost, že na bělorusko-litevské, bělorusko-polské hranici nastala krize. 

Žádají, abych to nějak ovlivnil. Odpověď je velmi jednoduchá: to se nás netýká, toto není naše hranice.  Toto je hranice Běloruské republiky a státní hranice Litvy a Polska.

To vyvolává první otázku. 

Každý v zásadě chce a mluví přímo s Talibanem, přestože je v OSN uveden jako teroristická organizace.  Ale přesto říkají … ano, Taliban ovládá území, musíme s nimi mluvit. 

Prezident Běloruska Lukašenko Alexandr Grigorjevič se ale dostal k moci nikoli v důsledku ozbrojeného boje, ale hlasováním. Někomu se líbí výsledek, někomu se nelíbí – to je další otázka. 

Moje odpověď zní: jděte, promluvte si s běloruskými úřady, proč mluvíte s námi? Rusko s tím nemá nic společného. To je první věc.

A za druhé, mnozí nás skutečně žádají, abychom pomohli vyvést občany třetích zemí, a dokonce i některé Afghánce, z území Afghánistánu. Děláme to. Není tajné, jednáme také s vůdci Talibanu o určitých kategoriích občanů a děláme to. Evropské země ale také mluví o katastrofě, která se tam děje, obviňují se, bijí řetězy a sypou si popel na hlavu, že tam nechali své lidi. 

Pokud je to ale tak a někteří Afghánci přicházejí na bělorusko-litevskou nebo bělorusko-polskou hranici, i když tam nejsou jen Afghánci, ale všechny jsou vyháněni z území evropských států, včetně Afghánců, nerozumím této logice. 

Bělorusko můžete vinit z čehokoli, ale převezměte si tyto, alespoň je odfiltrujte a vezměte alespoň Afghánce. Kam s nimi – zatlačit je zpět do Afghánistánu? A pak budou žádat, abychom je vyvezli, nebo co? Žádná logika.

Nebudu dávat žádná politická hodnocení, ale znovu chci zdůraznit pouze jednu věc, že ​​Rusko s tím nemá nic společného, ​​to je svrchovaná záležitost Běloruska a jeho sousedů.

Otázka:  Mohu ještě jednou? Jaké je vaše osobní hodnocení této situace? Věříte, že Bělorusko, jak se říká na Západě, rozpoutalo hybridní válku proti Evropské unii?

Vladimir Putin:  Víte, takových kousavých prohlášení je spousta. Můj běloruský kolega je sám velkým specialistou na kousavé výroky, zeptejte se ho, on vám to teď řekne.

Celá tisková konference:

https://tass.ru/politika/12347453

sdíletj na