Je na obzoru běloruský Guaidó?

Ve štábu Tichanovské:
Očekáváme od Západu, že uzná její vítězství ve volbách.

V polských a litevských médiích se objevily materiály s odkazem na vedoucí tiskového štábu Svetlany Tichanovské, která po porážce v Bělorusku opustila území republiky a odešla do Litvy. 

Tisková mluvčí Anna Krasulina v komentáři polským novinám Rzeczpospolita uvedla, že jejich ústředí očekává, že Západ uzná vítězství Světlany Tichanovské.

Krasulina dodala, že se momentálně připravuje prohlášení:

Očekáváme, že Západ přijme volbu běloruského lidu a uzná vítězství Tichanovské
(ve volbách).

Je pozoruhodné, že tato slova zazněla několik dní po videohovoru samotné Tichanovské – když uprchla do Litvy. V této video zprávě bývalá kandidátka, která podle Ústřední volební komise Běloruské republiky obdržela asi 11% hlasů, prohlašuje, že nemohla být silnou a „zůstala slabá žena“, což jasně ukazuje, že protestující nepovede. 

Nyní na Západě bylo zjevně paní Tichanovské vysvětleno, že protest bez „vůdce“ je plýtváním penězi, a proto přesvědčili hlavního soupeře Alexandra Lukašenka ve volbách, aby se skutečně vydala na cestu sebe-prohlášení za prezidenta.

Tuto možnost lze nazvat „plyšovým Guaidó“. 

Faktem je, že ve Venezuele se Juan Guaidó, který prohrál volby, prohlásil také za prezidenta. Zásadní rozdíl však spočívá v tom, že Guaidó to udělal v Caracasu, zatímco Tichanovská opustila svou domovinu. 

Předpokládá se však, že v případě Tichanovské teď začne série představení – její pozvání do amerického kongresu a dalších „pevností demokracie“. Současně je důležité připomenout, že ve Venezuele, po tisících protestech aktivně podporovaných ze zahraničí, tyto akce nakonec postupně ustoupily. Po růstu cen ropy se ekonomika také začala postupně zotavovat.

https://bit.ly/2FvpMup

sdíletj na