Jak „správně“ provádět barevné revoluce

Prague Civil Society Centre (PCSC) … Učíme jak správně provádět barevné revoluce.

V moldavském hlavním městě Kišiněvě se nedávno konala konference CampCamp2019 pořádaná Pražským centrem občanské společnosti (Prague Civil Society Centre, PCSC).

V rámci akce se čtyři dny konaly přednášky, diskuse, mistrovské kurzy v oblasti marketingu a reklamy.

Stovky společenských a humanitárních akcí se konají denně po celém světě pod záštitou mnoha nevládních organizací: od veřejných čtení v místní knihovně u příležitosti výročí klasiků až po velkolepé sjezdy „velké farmy“ pro svou klientelu. 

Na první pohled CampСamp2019 mezi nimi nevyčnívá a nevykazuje nic zvláštního. 

Jak vyplývá z popisu samotných organizátorů, konference byla „čtyři dny přednášek, diskusí, tvůrčích experimentů a mistrovských kurzů v oblasti marketingu, reklamy a médií, v nichž aktivisté a profesionálové hledají skutečné způsoby, jak udělat svět lepším místem.“

Věnovat pozornost akci v hlavním městě Moldavska by nedávalo smysl, pokud by nebylo jednoho „ALE“.

Stojí za to kopat trochu hlouběji a objeví se fascinující podrobnosti o proběhlé události. 

Přednášející a řečníci seznámili účastníky se složitostí barevných revolucí. Diskutovaná témata byla velmi zajímavá. Například, jak zorganizovat protest tak, aby se nezdál být nudný. Nebo: jak vytvářet kreativní kampaně, které fungují. S přítomnými sdíleli zkušenosti s úspěšnými revolucemi. Vysvětlili, jaké jsou symboly protestů a proč jsou vůbec potřeba.

Zde jsou například některá témata z nabitého programu:

– „Prázdniny na barikádách. Sto dní protestu, který změnil Gruzii“;

– „Konec nudných protestů! The Center for Artistic Activism (New York) a Centrum pro současné umění (Skopje) o kreativních občanských akcích po celém světě“;

– „# dlouhodobý protest v kartonu. Anna-Maria Popa a Andrej Lutenko z Occupy Gugutsa na pouličních akcích v Kišiněvě“;

– „Konec s nudnými protesty: jak vytvářet kreativní kampaně, které fungují“;

– „Když se aktivisté za lidská práva setkávají s kreativními profesionály. Turecká zkušenost.“

Ano, ano, pochopili jste správně. CampСamp2019 je událost pro přípravu a výměnu zkušeností profesionálů barevných revolucí, konkrétně odborníků zodpovědných za tvůrčí stránku procesu.

Stejných, kteří vymýšlejí názvy („Růžová revoluce“, „Tulipánová revoluce“, „Oranžová revoluce“, „Euromajdan“, hnutí „Bílá stuha“), symboly (ačkoliv je třeba připustit, že grafický obraz zdvižené pěsti se již stal příliš nudný kvůli příliš častému používání) a hashtagy pro sociální sítě (# dlouhodobý protest se samozřejmě hodí vždy). 

Jsou to ti, kdo vytvářejí srdcervoucí fotky, které později létají světem na stránkách světových médií:
… okouzlující dívka sedící s knihou na dlažebních kostkách, na pozadí po zuby ozbrojených policejních složek; polibek milenců – ve stejném prostředí; inteligentní mladý muž hrající na klavír / housle / kytaru uprostřed zničené čtvrti;…..

Jinými slovy, v Kišiněvě byl po dobu čtyř dnů prováděn vzdělávací program o barevných revolucích.
Otázka zní, proč? Proč pražská organizace pořádala takovou akci? Jaké cíle sledovali?

Odpověď je jednoduchá.
Ukazuje se, že těžké časy přišly pro profesionální barevné revolucionáře. Technologie, které dříve fungovaly bezchybně, stále více selhávají a co je nejvíce nepříjemné, děje se to v nejdůležitějších případech. Již několik měsíců pracují v Hongkongu – ale žádný výsledek není!  Klíčové struktury odsouzené k likvidaci systému se naučily úspěšně čelit hrozbě, často pomocí stejných nástrojů, například sociálních sítí. 

Široká veřejnost se navíc stává čím dál cyničtější, je obtížnější k ní proniknout a je méně náchylná k manipulaci, protože rozpoznává mnohokrát.. znovu a znovu používané triky.

Ani kurátoři revolucionářů to nemají jednodušší.

Občanské centrum Praha, financované Spojenými státy podle zákona „O boji proti americkým protivníkům prostřednictvím sankcí“, bylo nuceno uspořádat CampCamp2019 v nezvyklém režimu.

Více než tři sta lidí z patnácti zemí bývalého Sovětského svazu a východní Evropy se sešlo v Kišiněvě. 
Na stránce fóra není jediný kontakt, kromě e-mailové adresy „pro akreditaci novinářů“. 
Výběr účastníků a komunikace s nimi je přísně prostřednictvím sociálních sítí, protože profil ze sociální sítě vám umožňuje zkontrolovat žadatele – zda je tím, kým tvrdí, a zda pod rouškou opozičního blogera, nebo svobodného umělce tam nepronikne agent Moskvy (a dalších krvavých režimů).

Konkrétní místo konání konference nebylo vůbec inzerováno a pak se ukázalo, že se nachází v odlehlé oblasti moldavského hlavního města – místo centra obvyklého pro takové akce.

Všechny pokusy kolegů novinářů ze Sputniku.Moldova dostat se na CampСamp2019 byly úspěšně zmařeny ostražitými organizátory, kteří samozřejmě nemohli dovolit kremelskému mediálnímu stanu zúčastnit se fóra o politické transparentnosti, svobodě informací a překonávání komunikačních bariér.

Nejznepokojivější signál pro bojovníky za světlejší budoucnost však samozřejmě přichází z citadely demokracie: USA otevřeně v ně ztrácí víru i v jejich perspektivu, což je vyjádřeno nejsrozumitelnějším
a nejbolestivějším způsobem – omezuje finanční podporu.

V případě CampСamp2019 se to odrazilo ve skutečnosti, že jeho účastníci si museli sami sponzorovat svou účast tím, že platili za cestování, ubytování a stravování, – až donedávna zcela nemyslitelné pro všechny kdo přijímá granty, žijící ze státního politického financování. Je pravda, že Pražské centrum vydalo řadu grantů na cestu a také všem přítomným poskytlo večeři a kávu s cookies, ale zbytek … sami, sami.

Soudě podle počtu lidí, kteří získali potřebné finanční prostředky a kteří přijeli do Kišiněva, je nekompromisní boj s režimem, pokud je řádně nastaven, docela úspěšným byznysem, se slušnou mírou návratnosti. 

https://ria.ru/20191030/1560363188.html
https://politikus.ru/events/123888-v-kishineve-uchili-kak-pravilno-provodit-cvetnye-revolyucii.html

sdíletj na