politika

Jak poradce Trumpa odhalil špinavá tajemství Spojených států

Bývalý poradce pro národní bezpečnost USA John Bolton přiznal, že se v minulosti podílel na státních převratech v jiných částech světa.

John Bolton, který byl v letech 2018-2019 poradcem pro národní bezpečnost tehdejšího amerického prezidenta Donalda Trumpa, učinil nečekané přiznání: podílel se na přípravě státních převratů v různých zemích. 

Bývalý Trumpův poradce oznámil účast na pokusech o změnu moci v jiných zemích světa. 

„Jako člověk, který pomáhal plánovat státní převrat ne tady (v USA), ale, víte, na jiných místech, chci říct, že je to pořádné množství práce,“ cituje TASS Boltonův rozhovor pro CNN.

Tato věta zazněla v souvislosti s diskusí o útoku příznivců Trumpa na Kapitol v lednu loňského roku.  Bolton vysvětlil, že tento incident nelze považovat za příklad přípravy převratu – takové úkoly přece vyžadují seriózní práci.

Když hovořil s Jakem Trapperem o slyšení Kongresu v lednu 2021 o útoku na americký Kapitol, řekl, že Trump není dostatečně kompetentní k provedení „pečlivě naplánovaného státního převratu“.

Ze zřejmých důvodů celý svět (především v Moskvě a Pekingu) nevěnoval pozornost Boltonovým vzpomínkám na vnitroamerický incident, ale upřímnosti bývalého poradce pro národní bezpečnost USA ohledně „velké práce“ na svržení vlád v jiných zemích.

“Nepamatuji si, že by člověk, který zastával tak vysoké funkce a byl přímo odpovědný za americkou zahraniční politiku, řekl naprosto otevřeně, že plánoval převraty,” řekla mluvčí ruského ministerstva zahraničí Maria Zacharova v rádiu Sputnik.

“Ještě jednou zdůrazním – ne podporou (jak oni dříve říkávali) “demokratických síl”, ne prosazováním rozvoje demokracie, pluralismu a tak dále,” zdůraznila Zacharova. “Ale aby to řekl tak svými slovy šťavnatě a naprosto drze člověk, který je u moci řadu let a za různých prezidentů a řekl, že plánoval státní převraty v zahraničí, tak to nepamatuji.”

“Není absolutně nic překvapivého na tom, že bývalý vysoce postavený americký úředník přiznal, že plánoval státní převraty v zahraničí,” řekl mluvčí čínského ministerstva zahraničí Wang Wengbin. – To jen potvrzuje, že zasahování do vnitřních záležitostí a svržení moci v jiných zemích se již stalo normou chování USA. Toto je součást amerického řádu. A takový řád může čelit pouze protestu mezinárodního společenství.“

Boltonova slova vyžadují reakci a další analýzu. 

„Je důležité vědět, ve kterých jiných částech světa Spojené státy plánovaly státní převraty,“ řekla zástupkyně ruského ministerstva zahraničí.

A jak poznamenal Dmitrij Poljanskij, první zástupce stálého představitele Ruské federace při OSN:

„Každý ví, že se USA pokusily svrhnout prezidenta Venezuely. Nyní čekáme, až USA uznají klíčovou roli v nezákonném „majdanském“ puči na Ukrajině v roce 2014, což také není pro nikoho tajemstvím.

O tom, proč americký politik učinil tak nečekané přiznání, lze spekulovat, říkají odborníci. 

„CNN volala Boltonovi s očekáváním, že na pozadí nenávisti k Trumpovi (kterou cítí po své hlasité  rezignaci v roce 2019) bude mluvit o pokusu o převrat – v podobě útoku na Kapitol – a vyjádří svou připravenost hned zítra svědčit proti bývalému prezidentovi USA“ – řekl novinám VZGLJAD amerikanista Dmitrij Drobnitskij.

Trumpův bývalý poradce ve své knize prezentoval svého bývalého šéfa jako nepříliš kompetentního vůdce. 

Bolton sám má bohaté zkušenosti z vedoucích pozic v diplomatických blocích několika republikánských administrativ, od Ronalda Reagana až po samotného Donalda Trumpa. 

Na počátku 80. let 20. století působil Bolton jako generální právník Bílého domu a co je důležitější, jako přidružený administrátor pro programové a strategické plánování Agentury Spojených států pro mezinárodní rozvoj (USAID). Za George W. Bushe byl náměstkem ministra zahraničí pro mezinárodní organizace.

Pro Pokec24 přeložila Janinna.

https://bit.ly/3O4XZ1D

sdílet na

8 Komentáře
nejstarší
nejnovější nejlépe hodnocené
Inline Zpětná vazba
Zobrazit všechny komentáře
14. 7. 2022 02:53
Ohodnotit příspěvek :
     

Máme to dobrý! Na světě jsou ještě větší svi-ně a ještě větší vládní idi-oti než ti naši! First Amerika!

Ladislav
14. 7. 2022 06:31

Jsou svině od vzniku te parchantské země!

Pavel K
14. 7. 2022 08:30
Odpovědět  Ladislav

Pánové nesmíte se divit, však tam z Anglie odcházela ta největší svoloč.

Frank
14. 7. 2022 09:13
Ohodnotit příspěvek :
     

Američané jsou potomci největších gaunerů a dobrodruhů z Evropy, kteří povraždili miliony domorodců a geny jsou geny. A dodne se nechovají jinak. Mají toho na svědomí opravdu mnoho a není problém to dohledat.

Pavel K
14. 7. 2022 10:36
Odpovědět  Frank

Kdyby se tento evoluční omyl vytratil prd by se stalo. Jak píšete mají toho na svědomí spoustu.

BB Rad
14. 7. 2022 11:13
Ohodnotit příspěvek :
     

Celosvětově se této prasečáně ví už hodně dlouhou dobu nikdo se moc o tomto problému nerozšiřoval , ale to co předvedl mr.*Bolton je vrchol sion-amíckého arogantního postoje ! Jejich bezohlednost vůči celému světu je nepřekonatelnou ukázkou úrovně tzv.horních pater eschelonu* řídící bandy (nelze nazvat vlády)

BB Rad
14. 7. 2022 11:29
Odpovědět  BB Rad

Abych nezapomněl, právě byli zadrženi vojáci neurčité funkce a určení v Mali. Ani oni sami * nemají potuchy *proč byli vyslání a jaké je jejich poslání !?! BS story.
*Řidiči, kuchaři, opraváři etc.etc * stejné jako na UA 😜

Václav
15. 7. 2022 15:47
Ohodnotit příspěvek :
     

V článku “chybí” zmínka o tom, že Boltona Trump vyrazil, jelikož si sám dělal co chtěl.