politika

Jak odchází legenda

Sulejmani plul skutečným lidským mořem.

V Íránu se dnes konalo rozloučení s Kásimen Sulejmanim. Na své poslední cestě Sulejmani plul skutečným lidským mořem, které ochromilo střed Teheránu.

Více než 5,5 milionu lidí se rozloučilo s národním hrdinou Íránu. V celé historii post-revolučního Íránu byl takovým vyznamenáním poctěn pouze Imám Chomejní.

Tak odchází … legenda.

Bude zajímavé sledovat, jak brzy se organizace pojmenovaná po Sulejmanim objeví v šíitském prostředí.

Rozloučení se Sulejmani se konalo i v hlavním městě Jemenu. V Sana’a a dalších městech vyšly stovky tisíc lidí na počest vzpomínky na íránského hrdinu a skandovaly „Smrt Americe! Smrt Izraeli“.

Hútíové truchlí, pro ně byl Sulejmani jedním z hlavních pilířů – právě Sulejmani vytvořil strategii, která proměnila „malou vítěznou válku“ Mohammeda bin Salmana v „Jemenský mor“, který odčerpává síly hlavního protivníka Íránu v Perském zálivu a Hútíové se z regionální organizace stali důležitým faktorem blízkovýchodní politiky (jak Sulejmani vymyslel, Ansar Allah se proměnil v jemenský analog libanonského Hizballáhu).

PS. 
A ještě jedna pozoruhodná skutečnost. Dokonce i vůdci Hamásu odletěli na slavnostní rozloučení se Sulejmani do Teheránu a to se jedná především o sunnitskou organizaci. 

Sulejmani udělal hodně pro to, aby postavil most mezi šíitským hnutím Hizballáh a palestinskými skupinami. 

Návštěva vůdců Hamásu v Teheránu znovu ukazuje, že Sulejmani uspěl i v této oblasti. 

https://bit.ly/2FsGxTY
https://bit.ly/2QtkMJN

sdílet na