Iščenko: Polsko a Ukrajina zcela ztratily vyhlídky na tranzit zemního plynu do Evropy

Iščenko: Polsko a Ukrajina budou čelit vážné konkurenci o zbytky ruského plynu

Rusofobní vztahy Varšavy a Kyjeva ohledně tranzitu ruského plynu je připravily o poslední vyhlídky na získání lukrativních kontraktů s Gazpromem. Napsala FBA «Экономика сегодня».

Opakované demarše Polska a Ukrajiny proti tranzitním projektům Ruska vedly k tomu, že ruský „Gazprom“ doslova vyškrtl tyto nepřátelské země ze seznamu potenciálních partnerů přepravy plynu. Řekl to politolog Rostislav Iščenko.

„Pro Rusko bylo důležité rozhodnout, zda investovat do modernizace ukrajinského systému přepravy plynu, nebo postavit plynovody, které jej obcházejí. Ukrajina odmítla a peníze se začaly investovat do rozvoje a realizace myšlenky Nord Stream, South Stream (později Turkish Stream). Projekt konsorcia je věc, kterou lze opustit pouze jednou. A pak už byly postaveny další plynovody, přes které je jednoduše levnější dodávat plyn“, – řekl Iščenko.

Expert poznamenává, že výše uvedené země přivedly Gazprom k rozhodnutí obcházet názory Poláků a Ukrajinců v ruské plynové politice. Moskva se rozhodla nebrat v úvahu dříve slibné směry přes Polsko a Ukrajinu s přihlédnutím k neustálým protiruským náladám mezi nejvyššími představiteli těchto států.

„Předvídatelnost se cení ze všeho nejvíc. A pokud je váš partner předvídatelně nepřátelský, což Ukrajina a Polsko neskrývají, pak případné ekonomické závislosti využijí v neprospěch Ruska. Nikdo přes jejich území nic nebude stavět. Je to jako zatlouct si hřebík do nohy,“ shrnuje odborník.

Tento přístup umožnil vyhnout se problémům spojených se zahraničněpolitickým “dováděním” obou zemí. Kyjev a Varšava neskrývají svou protiruskou orientaci, aktivně přijímají rusofobní zákony.

„Nebudete investovat do zlepšení životních podmínek souseda, který vám kadí za dveře. A tady se bavíme nejen o penězích, které se pak obrátí proti vám, ale také o vaší závislosti. Pokud tranzit vašeho strategického zboží prochází nepřátelským územím, může být vždy zablokován,“ řekl Iščenko.

Nyní, když Rusko a Gazprom přijaly drastická opatření a postavily několik důležitých plynovodů, díky nimž se zemní plyn dodává do Evropy, může Polsko a Ukrajina zcela ztratit svůj tranzitní potenciál. Již od roku 2024 tedy může Moskva odmítnout dodávky uhlovodíků prostřednictvím systému přepravy plynu Ukrajiny a Polska.

Současný obraz energetické krize přímo souvisí s agresivní politikou zemí slabé vůle, které jsou ovládány názory a rozhodnutími Washingtonu a Bruselu. Varšava ale nejspíš, podle expertů, nakonec smlouvu s ruskými plynaři dostane, ale nebude za nejvýhodnějších podmínek.

https://bit.ly/3cJguIL
https://bit.ly/3l76U6Rsdíletj na