Írán popravil britského občana za špionáž

Alireza Akbari byl odsouzen k trestu smrti za zločin špionáže. Ministerstvo rozvědky v oznámení zdůraznilo, že tato osoba vědomě poskytla důležité informace o zemi nepřátelské špionážní službě. Ministerstvo rozvědky: Akbari byl jedním z nejdůležitějších agentů britské špionážní služby.

Tisková agentura Mizan – Podle mediálního centra justice byl Alireza Akbari před časem zatčen za špionáž. Alireza Akbari byl popraven za řadu zločinů, uvádí publikace Mizan napojená na íránskou justici. Akbari byl obviněn ze špionáže pro britskou zpravodajskou agenturu MI6. Za své aktivity prý obdržel více než 2 miliony dolarů v odměnách v různých měnách – 1,805 milionu eur, 265 000 britských liber a 50 000 dolarů, uvedla v sobotu íránská státní média.

Akbari, který měl rovněž britské občanství, byl obviněn ze špionáže pro Británii a také z toho, že „sehrál roli“ při atentátu na předního íránského jaderného vědce Mohsena Fakhrizadeha v roce 2020. Případ přitáhl pozornost západních zemí, například Spojeného království a USA, ale Írán tlak Západu ignoroval.

Íránská agentura Mizan uvedla, že Akbari byl oběšen, ale neuvedla datum popravy. Ve středu Akbariho rodina navštívila odsouzeného ve vězení na “poslední schůzce”. O jeho popravě ve čtvrtek 12. ledna informovala řada médií blízkých orgánům činným v trestním řízení.

Identifikovaný špión jménem Alireza Akbari měl přístup k některým citlivým zařízením země a zároveň vědomě a opakovaně poskytoval získané informace nepřátelské špionážní službě.

Během svých osobních cest do Evropy se stal zaměstnancem britské špionážní agentury na plný úvazek.

Kontrašpionážní důstojníci Ministerstva informací, po zjištění předmětných špionážních vztahů, doplnění informací o cílech a výčtu požadavků, formě komunikace a komunikačních nástrojích nepřátelské služby, vstoupili do komunikačního okruhu mezi zahraniční službou a dotyčným špiónem a začali vypouštět řízené informace do zmíněného okruhu.

Nakonec byl obviněný ve vhodnou dobu a na příkaz respektovaného soudního orgánu zatčen a poté, co prošel soudním řízením, byl vynesen rozsudek.

John Barkfan otevřeně prohlašuje, že ačkoli zlý nepřítel Anglie dokázal využít slabostí této osoby a naverbovat ji, rozhodně neví, která část přijatých informací je typu řízených informací a podvodů.

Také je vydáno prohlášení, že identifikují špiony a infiltrátory nepřítele na jakékoli úrovni a budou s nimi jednat legálně bez jakékoli tolerance.

Uvádí se, že Akbari byl popraven poté, co byl odsouzen k trestu smrti „za korupci a předávání informací ohrožujících vnitřní a vnější bezpečnost státu“ a že „akce britských zpravodajských služeb v tomto případě prokazují hodnotu pachatele, důležitost informací, ke kterým měl přístup a důvěru, kterou do něj vkládal protivník.“

Předtím Spojené království popřelo obvinění ze špionáže a požadovalo, aby Teherán Akbariho nepopravil, ale okamžitě ho propustil. Britský ministr zahraničí James Cleverley obvinil Írán z „politicky motivované popravy“. Pozici britského ministerstva zahraničí podpořilo americké ministerstvo zahraničí a požadovalo, aby Írán Akbariho okamžitě propustil.

Britské vměšování Írán důrazně odmítl. Ve videu, které před několika dny zveřejnila íránská média, Akbari přiznal, že měl kontakty se Spojeným královstvím.

Řekl také, že byl britskými agenty požádán, aby poskytl informace o hlavním íránském jaderném vědci Fakhrizade. Fakhrizadeh byl zabit v listopadu 2020 a Teherán z toho obvinil Izrael.

Akbari (61) zastával klíčové pozice v íránském obranném sektoru, v letech 1997 až 2005 působil jako náměstek ministra obrany a pracoval v sekretariátu íránské Nejvyšší rady národní bezpečnosti a měl přístup k utajovaným informacím, které předával Britům.

Mizan cituje prohlášení ministerstva informací Íránské islámské republiky (orgán, který koordinuje íránské zpravodajské služby), že Akbari se stal „klíčovým špiónem“ pro britskou tajnou zpravodajskou službu kvůli důležitosti jeho pozice.

Britský občan pověšený v Íránu za špionáž: Londýn je rozhořčen

Rozhodnutí íránských úřadů popravit íránského bývalého náměstka ministra obrany Alirzu Akbariho je bezcitný čin a hovoří o neúctě k lidským právům, uvedl britský premiér Rishi Sunak.

“Jsem šokován popravou britsko-íránského občana Alirzy Akbariho v Íránu. Byl to bezcitný a zbabělý čin spáchaný barbarským režimem bez respektu k lidským právům jeho lidu. Moje myšlenky jsou s Alirezovými přáteli a rodinou” napsal Sunak.

Britský ministr zahraničí James Cleverley v sobotu odpoledne řekl, že britská vláda plánuje uvalit sankce na íránského generálního prokurátora Mohammada Jafara Montazeriho, aby zdůraznila „naše znechucení nad popravou Alirezy Akbariho“.

Cleverley řekl, že tento čin byl „politicky motivovaný“. Řekl, že v souvislosti s popravou bude povolán íránský chargé d’affaires, “aby bylo jasné naše znechucení nad íránskými činy”.

„Poprava britsko-íránského občana Alirezy Akbariho je barbarský čin, který si zaslouží to nejtvrdší odsouzení. Tímto politicky motivovaným činem íránský režim znovu prokázal svou bezcitnou lhostejnost k lidskému životu,“ napsal na Twitteru Cleverly. “To nezůstane bez odpovědi.”

Cleverley v sobotu také oznámil, že Spojené království dočasně stáhlo svého velvyslance z Íránu za účelem „konzultací“ v důsledku diplomatického dopadu po popravě. Při oznámení rozhodnutí na Twitteru pohrozil, že Spojené království bude „hnát režim k odpovědnosti“. “Naše reakce vůči Íránu není omezena na dnešek,” dodal.

Teherán jako odvetu předvolal britského velvyslance v Íránu, aby protestoval proti „nedávným sabotážím“ britské vlády a jejímu „nekonvenčnímu zasahování do vnitřních záležitostí Íránu“.

Šéf diplomacie Evropské unie Josep Borrell 15. ledna kritizoval popravu íránsko-britského občana Alirezy Akbariho.

„Evropská unie co nejdůrazněji odsuzuje popravu íránsko-britského občana Alirezy Akbariho v Íránu,“ řekl Borrell.

Španělský politik také poznamenal, že západní země znovu vyzývají Írán, aby se zbavil takového trestu, jakým je trest smrti.

Pro Pokec24 přeložila Janinna

علیرضا اکبری به جرم جاسوسی محکوم به اعدام شد/ وزارت اطلاعات در اطلاعیه‌ای تاکید کرد این شخص، اطلاعات

https://bit.ly/3IQFJtF
https://bit.ly/3IVW2Wd

sdíletj na

4.5 10 hlasy
Ohodnotit příspěvek
18 Komentáře
nejstarší
nejnovější nejlépe hodnocené
Inline Zpětná vazba
Zobrazit všechny komentáře
Jaris
18. 1. 2023 00:30

Nejspise to byl pro Britanii velmi dulezity spion, jinak by po nem nestekl pes. Pro Britanii hrdina, pro Iran zradce. Se zradci se jinak v Iranu nejedna.

Standa
18. 1. 2023 00:46
Odpovědět  Jaris

Mělo by se tak jednat s většinou větších zrádců.Podrazil celý Iránský( perský) národ, zem , vlast .
Vlastně takový jenerál Pavel( ale ten to dělá legálně).Včetně Černochové, Fialy atd.

Administrátor
18. 1. 2023 10:36
Odpovědět  Standa

Ono to generálovo heslo zní “Řád a klid”.
A Hitlerovo volební slogan do Reichstagu v roce 1933 byl opravdu podobnej.
“Ordnung und Sauberkeit”
(Přeložit to jde různě: Řád a čistota / Řád a pořádek / Řád a úklid)

Naposledy upraveno$ s uživatelem$
Standa
18. 1. 2023 01:09
Odpovědět  Jaris

Nějak byl asi vymazán můj předchozí příspěvek.
Takže : ten člověk zradil výrazným způsobem svůj národ , stát , vlast a způsobil mu nenahraditelné ztráty, škody a možná utrpení. Pro vlastizrádce je tento trest adekvátní. My je máme také…Pavla, Černochovou ..také bojují proti zájmům ČR.
Nicméně ! Výzva k tomu , aby Irán upustil od ,, barbarského” trestu smrti v jeho zákoníku a vyřadil ho se poněkud míjí a je značně účelová.Co k tomu takhle vyzvat USA nebo Saudskou Arábii.

martin
18. 1. 2023 14:40
Odpovědět  Jaris

na zrádce a jiný svině je jedině provaz !!!!

Petr
18. 1. 2023 07:40

Žvanit o ,,lidských právech,, a klapat hubou , to je to jediné co mohou !

Veny232
18. 1. 2023 08:01

To Anglossasům spadla brada 😀 Nikdo už se z té verběže nepodělá… 😀

ZMann
18. 1. 2023 08:27
Odpovědět  Veny232

Přesně tak, žádné slitování se zrádcem národa.

Markýza
18. 1. 2023 08:55

Že Británie intervenovala, to je v pořádku. Že “byla rozhořčena” zřejmě patří k bontonu.
Ale jak je sakra mohlo napadnout žádat “okamžité propuštění”? To dělá dojem, že byl nepohodlný i Anglii.

zuza
18. 1. 2023 11:59
Odpovědět  Markýza

samozrejme, že bol nepohodlný aj malej pakistánii – odhalený špión je už nepoužiteľný a ešte si môže aj pustiť hubu na špacír….

Standa
18. 1. 2023 12:33
Odpovědět  zuza

Ono by bylo naivní si myslet, že Iránské služby by ho už dávno nevytěžily ze všeho , co naprosto všechno, ale všechno věděl.
Od mrtvých schránek , kontakty, šifry , svých ( bezesporu)dalších jeho agentů v Iránu ) včetně jeho spolupracovníků ve vládě, ministerstvech, organizacích i pol. stranách @spol.,styků v GB ,čiností a akcích GB na území Iránu, včetně jeho vědomostí o ostatních západních službách ,míst setkání co ví o MI6 , kde jsou rezidentůry o kterých ve světě ví,je toho hodně -nebudu cancat klábosnicí . Způsoby výslechů jsou různé. Řeknete i to, co nevíte.Je de-facto odhalena celá sít!
Kdyby byl ještě , co platný , nebyl by exemplárně popraven.
Výstraha!

Pijack
18. 1. 2023 09:19

Dnes jsem četl někde výpověď jakési liberálně demokratické cestovatelky a zapálené Evropanky, že prý v Saudské Arábii se lidem stínají hlavy výjimečně. Že to prý není tak časté je její argument za lidská práva. Smíchy jsem se zase málem pokálel 🙂 Zjevně teče pokrokovým naivistům do bot, tak hledají jakékoliv argumenty, aby se za ten ekonomický průjem nesnesla vina na jejich hlavy. A ty argumenty už zesměšní i žáci prvního stupně obecné školy.

Gales
18. 1. 2023 10:11

Neměl by jeden náš adept na prezidenta ,,emigrovat” do Iránu?

Dolis
18. 1. 2023 10:22

A kdy přijdou na řadu američtí špioni jako náš Fialovec a jeho veselá parta?

zuza
18. 1. 2023 15:51
Odpovědět  Dolis

Fialovec a jeho parta na čele s generálom má na svojej strane 35,4% voličov z tých, ktorí sa dostavili k voľbám. Aj keď časť z toho sú neoprávnení, lebo podľa mňa ľudia, ktorí sa nezdržovali minulé volebné obdobie v krajine, by nemali mať právo voliť v nasledujúcich voľbách.
takže “Praha a láska musí zvítězit nad vsí a nenávistí!”
https://cz24.news/po-volbach-si-to-s-venkovem-vyridim-z-prahy-tece-co-radeji-necist/

Pavel z Moravy
18. 1. 2023 11:32

Evropo, ty už jsi dojela. Staletí jsi kopala jámu jiným, teď do ní řuchneš. A s těmi nedouky a globálními slouhy, kteří to tu řídí je to otázka pár měsíců. Možná ještě nějaké lidi v unii přesvědčíte o vaší vyjímečnosti, ale to zdejší společnost nezachrání. Evropa už nic neznamená.

Frank
18. 1. 2023 11:42

Podle jména zcela jistě rodilý Brit. Popravili zrádce a kreténi už zvažují sankce.

zuza
18. 1. 2023 12:09

zas iránský režim tiež nie je ten najsamspravodlivejší na svete, iránský národ je udržiavaný v poslušnosti represiami a násilím už tak dlho, že ľudia si na to takmer zvykli. Ale nie úplne, o tom svedčia aj tie vlaňajšie nepokoje. Keď niekto robí špionáž z presvedčenia a ako súčasť boja voči tyranskému režimu, nie je zradca svojho národa. Ale to by zas nemohol špióniť v prospech MI6. Takže tento to robil hlavne pre prachy.