politika

Indian Punchline: Rusko připravuje odvážný nový svět

 M. K. BHADRAKUMAR

Páteční oznámení ruského prezidenta Vladimira Putina, že bude usilovat o znovuzvolení na páté funkční období, nebylo žádným překvapením. Pozoruhodné je, že se tak stalo na kremelském ceremoniálu předávání medailí Hrdina Ruska vojenskému personálu, který se zúčastnil vojenské operace na Ukrajině.

Putin odpověděl v reakci na výzvu hrdiny Doněcké lidové republiky Arťoma Žogy, velitele slavného praporu Sparta (který nahradil svého syna Vladimira, který zemřel ve věku 28 let v roce 2022 a posmrtně mu byl udělen titul „Hrdina Ruska“), že celý Donbas by si přál, aby se voleb zúčastnil. Není pochyb o tom, že plukovník Žoga vyslovil společné přání ruského lidu. 

Ukrajinská válka se ukázala být určující událostí v politickém životě Putina. Když speciální vojenská operace koncem února 2022 začala, došlo zpočátku k určitému mylnému úsudku, že půjde o krátkodobou záležitost a prezident Volodymyr Zelenskij přijme ruskou nabídku k vyjednávání. Ale v čem se Moskva ošklivě zmýlila, bylo to, že nepředpokládala, že USA se s takovou chutí pustí do zástupné války a zmanipulují Zelenského, aby neusiloval o mír. (Viz vynikající popis v angličtině Americká sabotáž Istanbulské dohody s názvem Mír pro Ukrajinu napsaná významným německým triem – diplomatem, historikem a generálem.)  

Putin nakonec speciální vojenskou operaci změnil tím, že provedl taktické stažení jednotek v severních sektorech, což umožnilo velkou mobilizaci jednotek k vedení opotřebovací války a nařídil účinné víceúrovňové opevnění frontové linie. Při zpětném pohledu jeho vojenská rozhodnutí otočila vývoj války a ruské zbraně a vojenská technologie předčily to, co USA a NATO dodaly Kyjevu. 

V této chvíli ruské síly postupují vpřed po celé 900 km frontové linii a tato hybnost je může přenést daleko, dokonce i přes Dněpr. Krym a Černé moře nejsou ve vážném ohrožení; čtyři nová území jsou bohatá na zdroje a Rusko kontroluje všechny přístavy ve strategickém Azovském moři, které je důležitou přístupovou cestou pro Střední Asii z Kaspického moře přes Volžsko-Donský průplav. 

Přestože se USA nepodařilo dosáhnout vojenského vítězství na Ukrajině, Bidenova administrativa se pokusí prodloužit konflikt co nejdéle i v roce 2024 v naději, že vykrvácí Rusko ve vyčerpávajícím boji jako v Afghánistánu v osmdesátých letech. Ale je to marná naděje. 

Sergej Naryškin, šéf ruské zahraniční zpravodajské služby, napsal minulý týden v časopise agentury Rozvědčík (The Intelligence Operative), že „existuje vysoká pravděpodobnost, že další podpora kyjevské juntě, zejména s ohledem na rostoucí ‚toxicitu‘ ukrajinského tématu pro transatlantickou jednotu a západní společnosti jako celku, urychlí úpadek mezinárodní autority Západu”.

„Samotná Ukrajina se promění v ‚černou díru‘ pohlcující materiál a lidské zdroje, čím dál to půjde,“ pokračoval.

„USA nakonec riskují vytvoření ‚dalšího Vietnamu‘, se kterým se bude muset vypořádat každá nová americká administrativa, dokud ve Washingtonu nepřevezme vládu nějaký rozumný člověk, který má odvahu a odhodlání prolomit tento začarovaný kruh”.

Ukrajina zůstane pro Rusko prioritním tématem, a to je jeden z hlavních důvodů, proč ruská elita a celý národ chtějí, aby Putin zůstal u moci až do roku 2030.

Jádrem věci je, že Putin také brilantně upravil ekonomickou a sociální politiku tak, aby chránila obyčejné Rusy před těžkostmi, které jsou vlastní „válečné ekonomice“. Život jde dál a „nová normalita“ funguje dobře. 

Putin zmařil cíl USA uvěznit Rusko ve zjevné bažině – poslat ruskou ekonomiku do vývrtky a podnítit sociální nespokojenost a vytvořit podmínky pro povstání proti režimu – oslabit Rusko a odstranit ho z globální scény jako stále efektivnější protipól k západní hegemonii. 

Ve skutečnosti jsou úspěchy Putina nedokončeným dílem a jeho setrvání u moci zůstává nezbytnou podmínkou pro to, aby se Rusko znovu objevilo jako „supervelmoc“, která v některých ohledech předčí i Sovětský svaz, za okolností, které jsou stejně náročné a důležité jako nabízené příležitosti, které musí být kreativně uchopeny v nestálém světovém prostředí historického přechodu. 

Putin otestoval vody a postavil Rusko takříkajíc na správnou stranu historie, což představuje kontrast s chaosem a nedostatkem přesvědčení a průměrného vedení v USA a v transatlantickém systému jako celku. 

Pokud výše zmíněná esej Naryškina (s názvem 2024 Je rokem geopolitického probuzení) se bere jako měřítko, lze očekávat, že svět v přechodu bude mít následující trajektorii: 

  • Zásadní konflikt mezi  ‘starým’ a ‘novým’ světem, který pod povrchem dozrává tři desetiletí od konce studené války, „přešel do otevřené fáze“ zahájením ruské speciální vojenské operace a v posledním roce „získal geograficky všezahrnující charakter“. 
  • Rostoucí počet zemí, které „sdílejí myšlenky multipolarity a hlásí se k tradičnímu světonázoru“, odsouvá globalistickou a antihumanistickou agendu Západu.
  • V důsledku toho se množí rizika nestability, což vede k „růstu chaotické povahy procesů probíhajících v aréně zahraniční politiky“. Vzniklá situace od světových lídrů vyžaduje „pozoruhodnou zdrženlivost a předvídavost“. 
  • Souhrnně řečeno, současná situace „stále více připomíná třídní revoluční situaci, kdy ‚vyšší třídy‘ tváří v tvář slábnoucím Spojeným státům již nemohou zajistit své vlastní vedení a ‚nižší třídy‘, jak anglosaská elita označuje všechny ostatní země, už nechtějí poslouchat západní diktáty.” 
  • Aby si euroatlantická elita zachovala svou globální hegemonii, půjde po dobře vyšlapané cestě vytváření řízeného chaosu – destabilizace situace v klíčových regionech tím, že proti sobě postaví některé „neposlušné“ státy a „vytvoří kolem nich subsystém jako operační a taktické koalice řízené Západem“.
  • „Zodpovědní světoví hráči, zejména Rusko, Čína a Indie a někteří další, však prokazují svou připravenost rozhodně vzdorovat vnějším hrozbám a samostatně implementovat krizové řízení. Dokonce i nejbližší spojenci USA se snaží diverzifikovat vnější vztahy a čelí nedostatku důvěry v Ameriku jako poskytovatele bezpečnosti. Propuknutí izraelsko-palestinského konfliktu je pro mnoho západních politiků „příkladem vystřízlivění“.
  • V takovém pozadí bude „světová scéna poznamenána dalším zintenzivněním konfrontace mezi dvěma geopolitickými principy – jmenovitě anglosaským, neboli ostrovním – ‘rozděl a panuj’ a kontinentálním – ‘sjednotit se a vést’, který je k němu přímo antagonistický. Projevy této nelítostné konfrontace budou v nadcházejícím roce pozorovány i v těch nejodlehlejších oblastech světa.“

Zajímavé je, že v prognóze Naryškina nezůstane v roce 2024 „klíčovou arénou boje za nový světový řád“ indo-pacifický, ale arabský svět. Mimochodem, esej se objevila v předvečer celodenní cesty Putina do SAE a Saúdské Arábie, kde byl přijat jako hrdina. S mimořádnou zdvořilostí hostitelských zemí byl Putinův prezidentský letoun lemován čtyřmi vyzbrojenými víceúčelovými stíhacími letouny Su-35 4. + + generace, které se vyznačovaly velkou bojovou silou, vysokou rychlostí a bezkonkurenčním dosahem letu. 

Pro Pokec24 přeložila Janinna

https://www.indianpunchline.com/russia-readies-for-a-brave-new-world/

sdíletj na

37 Komentáře
nejstarší
nejnovější nejlépe hodnocené
Inline Zpětná vazba
Zobrazit všechny komentáře
18. 12. 2023 01:56
Ohodnotit příspěvek :
     

Jojo, není nad symboly. Například vyhlášení kandidatury na prezidenta během vojenského ceremoniálu je moc hezkej symbol. Jak pro vojáky, tak pro lid. Hmm… Ted už jen aby to správně pochopila i ruská pátá kolona.

Ladislav 💤
18. 12. 2023 05:16

👍Pane Putine, přeji úspěch, hodně zdraví a pevné nervy a hlavně tvrdě proti fašistickobanderovskému západu. Ať žije brzký mír v Evropě!

Frank
18. 12. 2023 15:22
Odpovědět  Ladislav 💤

Jediná šance pro celý normální svět je Vladimir Vladimírovič a silné Rusko.

sizok
18. 12. 2023 19:26
Odpovědět  Frank

Jak jsem tady psal, Putin nehraje tuto partii…..
Jeho přínos posoudí až historie.

Autor
18. 12. 2023 08:01

Ne před “nějakými” vojáky, ale PŘED RUSKÝMI HRDINY! To je teprve ta správná nuance. A ruská veřejnost to také velmi dobře chápe. I opozice. Ta se snaží – podle některých info – prosazovat “ruského případného Babiše” – Děripasku, “podobně bohatého” podnikatele jako Babiš. 🙂 🙂

JInak Západ malinko proměnil taktiku a soustřeďuje se na dobu, kdy nebude už Putina.

🙂 Jenom jsem “rozšířil” Váš názor.

Albi
18. 12. 2023 08:58
Odpovědět  Peter 008

Tak zbývá jen doufat, že až “nebude Putina”, zůstane Západu jen jeho význam geografický. :-).

Slovan
18. 12. 2023 17:31
Odpovědět  Peter 008

Putin už zůstane věčný. Lidi ho tam mají rádi a on zvelebuje Rusko a tak to má být. Tady pro někoho kdo umí dobře rusky, na mě je to moc rychle, titulky není sú. Vidíte něco takového hezkého a přátelského jako to mají zařízené v RF třeba u nás? Já ne.

Встреча Владимира Путина с победителями и наставниками чемпионата «Профессионалы»: прямая трансляция – YouTube

janle57
18. 12. 2023 10:51

Brzy přijde doba,až tu nebude co jíst,čím topit a svítit,že se na veřejnosti
začnou objevovat transparenty …. s Vladimírem Putinem na věčné časy
a nikdy jinak !!!

ijn
18. 12. 2023 15:21
Odpovědět  janle57

zkázu Evropy už nikdo nezastaví, Helmuti reparace nezaplatí a Jaderky zbourají, ovzduší vrtulí ohřejí, už jich mají 40 000, a FVE rovněž stoupavé horké proudění odrazí oblačnost výše a u nás MÉNĚ PRŠÍ, tak se zase postaráme o hladomor……. naši zrádci o doplacení reparací 14 000 mld. Kč jednat nebudou,….!!!
https://oenergetice.cz/nemecko/nemecka-jaderna-elektrarna-grohnde-ziskala-povoleni-k-demontazi

Markýza
18. 12. 2023 15:40

Copak ruská pátá….ta asi pochopí. Ale Kozí věrchuška, ta asi netuší.

Albi
18. 12. 2023 17:00
Odpovědět  Markýza

Kozí věrchuška už spíš zahlédla na obzoru “soumrak bohů”, tak raději ta očka zavírá v domnění, že co neuvidí, to se nestane. 🙂

JoFa
18. 12. 2023 07:46
Ohodnotit příspěvek :
     

V piatok 22.12 2023 bude 666 deň vojny na Ukrajine. Len 2 dni pred Vianocami. Zaujímavé…

unor 2022
18. 12. 2023 08:13
Ohodnotit příspěvek :
     

jedna z nekolika ..
Srovnavat Afganistan a Ukrajinu je po mnoha strankach, napr. jazykove, kulturni ci nabozenske, atd. hodne mimo.

unor 2022
18. 12. 2023 08:20
Odpovědět  unor 2022

A vzhledem k tomu, jak dnes zapadni (elity) pristupuji k vlastnim lidem, nelze nez prat V. Putinovi jeho uspech v jejich umravnovani. A kdyz se mu to nepodari stihnout do roku 2030 tak i dalsi obdobi.

Eva
18. 12. 2023 08:47
Ohodnotit příspěvek :
     

Opět se budu opakovat.
Putin je člověk jaký se rodí snad jednou za tisíc let.
Má své chyby – je přece člověk.
Ale jeho myšlení, jeho láska k vlasti, jeho láska k lidem jsou nepřekonatelné.

Frank1
18. 12. 2023 09:05
Odpovědět  Eva

V.V. Putin je protipolem santanistu a sionistu v Londyne v jejich nenavisti k lidem a vsemu dobremu co v nich je.

Autor
18. 12. 2023 09:53
Odpovědět  Eva

Ono dobrých lidí se vším všudy je poměrně o dost více. JENŽE takoví se většinou – teda v drtivé většině případů – nedostanou k moci.
Aby nebylo omylu – Putina si vážím jak mohu při své povaze obdivuji – za “práci”, co udělal PRO Rusko. Ale není radno zapomínat, že je to rodem a myšlením liberál. Ale také je vlastencem, což se s liberálem nepasuje.
Je to podobné, jako když se Stalin ocitl na svém místě v Rusku, on silně proruský Gruzín, který měl vést, jak se tvrdí, celosvětovou revoluci. Jenže právě té zatarasil cestu. A mohl jednat tak jak jednal – v rámci víceméně jedné země, by právě obrovské a s mnoha přírodními zdroji. Stalin také dokázal přinutit i trockisty k práci pro Sovětský svaz – Rusko.
Stačí si spočítat, podle vyjádření třeba Trockého, jak by se svět “vyrovnával se světovou revolucí” a kolik životů bylo tedy zachráněno (od r. cca 1928-9)… i když jak se zdá na první pohled za obrovskou cenu. Vždyť “globalisté” vždy měli stejné cíle – výrazně snížit počet obyvatel Země a to i v době, kdy jsem se narodil měla planeta nanejvýše 2 miliardy lidí … počty jsou pak jednoduché … jim vadila i 1 miliarda …
A přesto jen pomluvy …

Pijack
18. 12. 2023 11:17
Odpovědět  Peter 008

No, ono je také velké umění řídit velkou zemi k prosperitě, i když má liberální pohled na svět a je demokrat. Musí prostě přijmout řadu autoritativních rozhodování, jinak by se mu stát rozpadl pod rukama, viz. Jelcin. Důkaz, že je demokratem je, že sám autoritativním způsobem prosadil v Rusku referendum. Na rozdíl od Putina naši demokraté referendum neustále ignorují. To je velký státník, kterému naši idioti nesahají ani po podrážku polobotek.

komoří Lang
18. 12. 2023 20:13
Odpovědět  Eva

Víte kdy sem poprvé zaregistroval Putina jako velkého vlastence a zároveň obyčejného, opravdového člověka?
No když sem ho viděl v létě 2017 stát u hrobu neznámého vojína za velkého lijáku bez deštníku !!
Tenkrát to obletělo internet. Padlého, dle mého názoru uctil se vším všudy.

Frank1
18. 12. 2023 09:03
Ohodnotit příspěvek :
     

Rusko bojuje s USA a celym KoZa. Ukrajina je jen zoldner, plnici jejich zajmy za cenu vlastniho zniceni. Dalsim kandidatem na zniceni je Polsko, kde vladne zidovska vlada rizena sionisty z Londyna. Ta uz se pripravuje na dalsi proxy valku v Evrope. Ovladnuti statu Evropy Spojenymi staty prinese Evrope velke skody rozvratem ekonomiky, tradic a moralky.

Pavel z Moravy.
18. 12. 2023 10:38
Ohodnotit příspěvek :
     

No, rád bych se dožil toho, že zde bude normální společnost bez všech těch ludráků, grázlů, blbů a trotlů tak kvantitativně idiotizovaných. Moc v to nevěřím, ale snít se může, že jo.

Pijack
18. 12. 2023 11:10
Ohodnotit příspěvek :
     

Naše vládní liberálně nacistická média se začala zabývat otázkou “Co se stane, když Ukrajina prohraje?”
Já tu odpověď znám. 100 miliard nám nikdo nevrátí a Fiala pojede na Ukrajinu budovat novou infrastrukturu země. Přece se k tomu zavázal a Péťa tvrdí, že dohody se mají dodržovat. To bude srandy kopec, až tenhle imbecilní profesůrek bude pomáhat Rusku 🙂 🙂 🙂

Ladislav 💤
18. 12. 2023 13:53
Odpovědět  Pijack

Nutelák nikam nepojede, to už bude jen jedno 🇷🇺Rusko! Jedině antonem se svým fašistickým ancáblem na Mírov!

ModrýKlokan
18. 12. 2023 14:41
Odpovědět  Pijack

Při obnově Luganska, to bude Petro Nutteloviči Pyjalenskému moc slušet, s krompáčem.

K montérkám by si ani nemusel nazouvat ty igelity. Kravatu si může nechat. Po osmihodinové pracovní směně se může hodit. Pokud si najde vhodný strom a větev.

Putinovec
18. 12. 2023 11:41
Ohodnotit příspěvek :
     

Čas od času si připomenu video Pet goad 2 , kde je v symbolické rovině ukázána likvidace Biblického projektu a především jeho protilidského produktu , čemuž západní lágr plně odpovídá . To odpočítávání zvrácenosti a rozkvět “kmenů” lidské civilizace , zobrazený slovanskou – ruskou Sněhurkou , která zotročeným národům , jako záchranné lano hází jablko Stvoření , se stále zřetelněji projevuje .
https://1url.cz/wuDm3

Pijack
18. 12. 2023 11:53
Ohodnotit příspěvek :
     

Idioti na PRIMA Zoom se zabývají otázkou – “Kdo stvořil Stalina”?
Proč se nezabývají otázkou “Kdo stvořil Hitlera”? Nebo kdo stvořil Zelenského zmetka?

Putinovec
18. 12. 2023 13:27
Odpovědět  Pijack

Já bych jim doporučil zajímat se o knihu a její informační pozadí , Kdo přinutil Hitlera přepadnout Stalina . https://1url.cz/KuD7u
Tam jsou totiž popsány nelidské hnusárny , ve kterých je fašistický západ zanořený až nad uši .
A nebýt Stalina a SSSR , tak by tato hnusota přešla do stavu – to je normální .

ModrýKlokan
18. 12. 2023 14:43
Odpovědět  Pijack

Mě by spíš zajímalo, kdo stvořil Nutellu a Dona Pabla.

18. 12. 2023 12:46
Ohodnotit příspěvek :
     

Co jiného Rusku zbejvá…někdo to udělat musí…už to dál něšlo.

ModrýKlokan
18. 12. 2023 14:44
Odpovědět  x-13

Mě to nevadí. Tady je na takové informace to pravé místo.

Pavel z Moravy.
18. 12. 2023 15:05
Odpovědět  ModrýKlokan

Mně to také nevadí, ale jinak vím, že šmejdi ze západu ve svojí zdegenerovanosti dokážou všechno. Tedy konat ty úplně největší prasárny.
.

zuzana
18. 12. 2023 15:21
Ohodnotit příspěvek :
     

Scholzova rána pod pás: Řekl Orbánovi, aby si během hlasování o Ukrajině „skočil na kafe“

https://aktax.cz/scholzova-rana-pod-pas-rekl-orbanovi-aby-si-behem-hlasovani-o-ukrajine-skocil-na-kafe/

vlastimil.dorotik@ictbenefit.cz
18. 12. 2023 23:04
Ohodnotit příspěvek :
     

Současnost a významné osobnosti je možné pochopit přes znalost historie. USA a Rusko, 2 světoví hráč, každý z nich má svou historii, ta je úplně odlišná od toho druhého. Rusko ji má bohatou, tisíciletou, prodělalo tradiční kontinuální vývoj od Vikingů (Rus) až do dneška. Vzniklo a vyvíjelo se jako svébytná, svrchovaná a suverénní země, bylo nedílnou součástí evropského dění na rozsáhlém území na rozhraní Evropy a Asie. A hlavně, o své bytí a místo na slunci musela opakovaně tvrdě bojovat. S tím souvisí sounáležitost Rusů, jako národa se svým Ruskem. USA nemají historii žádnou. A tedy ani žádný národ nepředstavují. Původní obyvatelstvo kontinentální Ameriky vyvraždili invazní kolonizátoři, “sbiraniko dobrodruhů a vyvrhelů ze starého světa”. USA vzešly z imigrantů na zkolonizovaném území. USA mají tak úplně jiného ducha než Rusko. Amíci si zabijí svého prezidenta – J. F. Kennedyho, ……, kulturní ikonu J Lennona, ……, bojovníka proti rasismu, rasové segregaci, za lidská práva M. L. Kinga, ….. . Prezident v USA musí být loutkou sloužící vlivným zájmovým skupinám, jinak koupí kulku. Prezident v Rusku je car, hlava země, vůdce, nedotknutelný.

vlastimil.dorotik@ictbenefit.cz
18. 12. 2023 23:29
Ohodnotit příspěvek :
     

Ještě k předcházejícímu komentáři. Masaryk: “Státy existují a fungují na principech, na kterých vznikly”. Rusko má své kořeny před tisíciletími, až někde u Vikingů a následný kontinuální historický vývoj až do dneška. USA nemají historii žádnou. Vznikly před 250 léty na principu předcházejících zločinů – vyvražďovacích koloniálních válek a genocidy původního obyvatelstva kontinentální Ameriky. Rusko si tak chrání, rozvíjí a posiluje svou zemi. USA nadále praktikují a usilují o tradiční kolonizaci ve zbytku světa. A také se stejnou politikou, jaká se na území Ameriky praktikovala už před jejich vznikem.

Pavel z Moravy.
19. 12. 2023 19:49

No jo, ale vidíte, že spousta lidí i tady u nás s Amíky souzní. Pro ně je prostě ten západ Santa Klaus s dárky. Ale pod povrch nevidí a nebo lépe řečeno vidět nechtějí, neb jsou stejní a předpokládají, že strýčínek Sam v roli Santa Klause jim nějaký ten drobek pohodí. Kapitál, obzvláště ten amícký milují a půjdou za ním i do pekla. A ono už k tomu není daleko.