Independent: Putin vrátil londýnskou burzu ke stabilitě a snížil ceny plynu v Evropě. Putin promluvil, ceny se zhroutily

Po včerejších prohlášeních Putina vyšlo najevo, že Gazprom poskytne Evropě další plyn a nebude ani blokovat ukrajinský tranzit. V tomto ohledu panika opadla a ceny letěly dolů.

Prohlášení ruského prezidenta „uklidnilo“ ceny plynu ve Starém světě. A zároveň to ukázalo celou neopodstatněnost obvinění Ruska z organizování „plynové krize“.

Putin promluvil, ceny se zhroutily

6. října se ceny plynu na velkoobchodním trhu v Evropě přiblížily k 2 tisícům dolarů za tisíc metrů krychlových a chystaly se překročit i tuto hranici, ale najednou, jakoby kouzlem, se zhroutily a vrátily se na 1200 dolarů. 

A koneckonců bez kouzelníka by se to opravdu neobešlo. Bez kouzelníka z Kremlu. Ukázalo se, že k tomu, aby hysterie spekulantů vyšly nazmar, stačí jen slova člověka, který je zvyklý nést odpovědnost za to, co bylo řečeno.

Vladimir Putin předsedal ve středu 6. října setkání o komplexu paliv a energií, na kterém se nemohli nedotknout situace s modrým palivem v Evropě. 

A Putin se toho nejen dotkl, ale také vysvětlil jak důvody, tak reakci Ruska na aktuální problémy.

Nejprve uvedl téměř všechny důvody, které vedly k současné krizi: rychlé postpandemické hospodářské oživení, které vyžadovalo více energetických zdrojů, pokles zásob plynu v evropských podzemních zásobnících plynu v důsledku uplynulé studené zimy, snížení výroby energie prostřednictvím „zelené“ energie v důsledku nepříznivých povětrnostních podmínek, což mělo ohromný dopad na energetickou bilanci Evropy, která se v posledním desetiletí změnila, protože ta začala masivně uzavírat uhelné a jaderné elektrárny. To vše způsobilo v Evropě skutečnou hysterii s přechodem do politické roviny.

Možná se Vladimir Putin ze všech faktorů nezaměřil pouze na dva, které zasáhly samotnou Evropu: letošní pokles vlastní produkce plynu v Evropské unii o 16 miliard metrů krychlových a přesměrování všech volných zásob zkapalněného zemního plynu předními dodavateli z Evropy do jihovýchodní Asie, kde Čína a Japonsko fungují jako jakési plynové vysavače. 

Vyčítal však Evropské komisi, že právě její politika omezování dlouhodobých kontraktů ve prospěch obchodování s plynem na burze vedla k současnému nedostatku surovin – nejen pro energetiku, ale i pro další odvětví evropského hospodářství: výroba minerálních hnojiv, potravinářský průmysl, pěstování rostlin atd.

„Plyn pro vás nejsou hodinky, šortky a kravaty“

A hned poté ruský prezident oznámil, že Gazprom nejenže vždy splnil své smluvní závazky, ale je také připraven tak učinit i v budoucnu.

V těchto dlouhodobých kontraktech, podle kterých Gazprom dodává plyn do zahraničí, je minimální úroveň dodávky a maximální. Nikdy v historii nebyl jediný případ, kdy by Gazprom odmítl zvýšit dodávky svým spotřebitelům, pokud podají příslušné žádosti, ani jeden, – zdůraznil Putin a řekl, že Rusko se letos, navzdory všem výtkám ze strany zemí EU a Ukrajiny, blíží čerpání rekordních objemů paliva do Evropy. 

Pokud jde o Ukrajinu a ignorování potrubí přes její území, pak jsou obvinění neopodstatněná, protože dodávky plynu prostřednictvím ukrajinského systému přepravy plynu činí 108 % dodávek loňského roku.

Není jednoduše ekonomicky životaschopné pumpovat více prostřednictvím nezávislé ruské společnosti: používání nových plynovodů je levnější zhruba o 3 miliardy dolarů ročně. Navíc, podle vůdce Ruska, pro informaci těch, kteří myslí – opravdu myslí a nepoužívají to jenom jako nástroj nějakého druhu politického boje – na ochranu životního prostředí, bych rád připomněl, že nabídka prostřednictvím nových potrubních systémů, které byly zavedeny v posledních letech a které se nyní uvádějí do provozu, snižuje množství emisí CO2 do atmosféry 5,6krát, protože je zde nové zařízení, větší objem s nižšími emisemi.

A jak řekl Vladimir Vladimirovič, „není možné zvýšit tlak v systému přepravy plynu na Ukrajině, protože nebyl opravován po celá desetiletí a každou chvíli tam může něco prasknout, a pak to bude mít obecně nepříznivé důsledky pro všechny: pro tranzitní stranu i pro spotřebitele.“

Mimochodem, podle Putina je Rusko připraveno zvýšit dodávky plynu „s cílem snížit spekulativní poptávku a vzrušení v Evropě“ prostřednictvím obchodování na burze“. 

Ačkoli by se podle samotného prezidenta Ruska neměli v této záležitosti spoléhat na obchodování na burze jako na jakýsi všelék: Obchodování s plynem na burze obecně není příliš efektivní, protože s sebou nese mnoho rizik, protože se nejedná o hodinky, šortky a kravaty nebo automobily, není to ani ropa, kterou lze kdekoli vyrábět a skladovat, včetně tankerů, v očekávání určité situace na trhu. 

S plynem se tak neobchoduje, nelze ho tak skladovat. I zkapalněný zemní plyn se musí vyrábět, zkapalňovat, nakládat do tankerů, přepravovat a poté znovu zplyňovat. Jedná se o složitý a velmi nákladný proces. Tak to nefunguje.

Potom se srdce uklidnilo

Jedinou skutečnou alternativou je jedna – dlouhodobé smlouvy. Zvláště v podmínkách, kdy poptávka po plynu v příštím desetiletí podle prognóz a odhadů odborníků poroste rychleji než poptávka po ropě.

Prezidenta Ruska mimochodem bezděčně podpořila německá kancléřka Angela Merkelová, která ačkoliv rezignuje, je stále hlavou federální vlády.

Rusko může dodávat plyn pouze na základě smluvních závazků, a ne „jen tak“. Podle mých informací nebyla ani jedna objednávka na dodávku zemního plynu, kdy by Rusko řeklo: „Nebudeme vám ji dodávat“. – řekla kancléřka na konci summitu EU ve Slovinsku.

Nejdůležitějším uklidňujícím faktorem pro Evropu však byla následující Putinova slova:

„Je nutné plně dodržovat smluvní závazky týkající se tranzitu čerpání našeho plynu přes území Ukrajiny prostřednictvím GTS Ukrajiny. … Není třeba nikoho stavět do obtížné situace, včetně Ukrajiny, navzdory všem momentům spojeným s dnešními rusko-ukrajinskými vztahy”.

“Studená vystřízlivění po evropské hysterii, kdy požadují vyšetřování, obviňování a zavádění nových sankcí, což jen urychlilo zvýšení cen. Zdá se, že některé vlády zemí EU jednaly téměř ve spolupráci se spekulanty”.

A tato slova byla dost na uklidnění evropských spekulantů, kteří chtěli vydělat velké peníze doslova „ze vzduchu“. Putin slíbil všem, že nebude nic rozdávat, ale alespoň je zachrání před zimou, pokud budou mít takové přání. A udělal to přesně v předvečer svých vlastních narozenin.

7. října ceny burzovního plynu zkolabovaly.

Ocení Evropa „dar“ nebo se znovu vrhne do nových vln hysterie ohledně paliva? 

Omlouváme se, ale tato otázka již není pro Putina a Rusko.

ALEXANDR GRIŠIN

Independent: Putin vrátil londýnskou burzu ke stabilitě

Londýnská burza ve středu zahájila růst cen plynu téměř o 40%. K návratu k předchozím hodnotám jim však pomohlo prohlášení Vladimira Putina, který slíbil, že Rusko zvýší dodávky plynu do Evropy, píše The Independent.

Ve středu index londýnské burzy zakončil den mírným nárůstem, a za to může být Vladimir Putin, píše britský list The Independent.  Všechno to začalo tím, že ve středu ráno dosáhly ceny plynu 400 ₤, to znamená, že se oproti úterý zvýšily téměř o 40%. 

Poté ale ruský prezident dal jasně najevo, že možná zvýší dodávky plynu do Evropy, a poté se ceny vrátily zpět na úroveň začátku týdne. V důsledku toho se na konci londýnské burzy obchodovalo s futures na plyn za 275 ₤. 

Dnes odpoledne zpráva, že Rusko zvýší dodávky plynu, trochu uklidnila nervy na trhu a pomohla vyrovnat rekordní cenové špičky, ale byznys se obává a investoři také,” řekl finanční analytik Danny Hewson v rozhovoru. I za tyto ceny budou některá energeticky závislá odvětví v zimních měsících prostě muset přežít, řekl. A ti, kteří uspějí, budou stále muset přerozdělit náklady v celém systému. 

Nakonec ale za všechno zaplatí konečný spotřebitel, „a pro některé spotřebitele je dnešek stejně nežádoucí jako sendvič s vejcem v přeplněném vlaku,“ uvedl analytik v rozhovoru pro The Independent 


Putin umí na své narozeniny dávat dárky i ostatním!

https://bit.ly/2ZWiGt6
https://bit.ly/3iIJrrz
https://bit.ly/3DkvurB

sdíletj na

5 2 hlasy
Ohodnotit příspěvek
2 Komentáře
nejstarší
nejnovější nejlépe hodnocené
Inline Zpětná vazba
Zobrazit všechny komentáře
Bozena K
7. 10. 2021 22:09

Je to prostě velký státník a v současné době nemá ve světě sobě rovného.

Pavla
8. 10. 2021 11:28

Zajímavě načasované datum summitu :-), ale bohužel zase ne v Praze…
Tak všechno nejlepší! Vládíku