politika

Hysterie z impotence

Vztek z bezmocnosti: Biden urazil prezidenta Ruska a všechny občany Ruské federace.

Americký prezident Joe Biden v rozhovoru pro televizi ABC v komentáři ke zprávě amerických zpravodajských služeb o údajném ruském zasahování do amerických voleb v reakci na otázku novináře televizního kanálu, zda považuje svůj ruský protějšek za „zabijáka“, odpověděl: „Mmm … hmm … ano.“ 

Americký prezident také pohrozil, že ruský vůdce „zaplatí“ za pokusy o zásah do amerických voleb.

V úterý 16. března byla zveřejněna zpráva americké národní zpravodajské služby, podle níž ruský prezident a „skupina vládních organizací z Ruské federace“ osobně stojí za masivní dezinformací, jejímž cílem byla diskreditace demokratického kandidáta na prezidenta USA, Joe Bidena.

Zároveň podle zprávy nedošlo k žádným „systematickým kybernetickým útokům“ z Ruska, jejichž cílem bylo nějakým způsobem ovlivnit volební výsledky. 

Navzdory tomu však Washington již oznámil přijetí nových protiruských sankcí.

V tomto ohledu vyjádřila oficiální představitelka ruského ministerstva zahraničí Maria Zacharova názor, že se touto zprávou snaží americké zpravodajství ospravedlnit svou existenci. 

Kreml označil zprávu amerických speciálních služeb za neopodstatněnou a dodal, že zpráva neobsahuje žádné důkazy o vině Ruska. Podle mluvčího Putina Dmitrije Peskova se Moskva nikdy neúčastnila žádných kampaní směřujících k protěžování kandidátů ve volbách v USA.

Peskov zdůraznil, že Moskva bere na vědomí, že v tomto ohledu lze znovu vyjádřit politování nad tím, že tyto „nekvalitní materiály“ se s největší pravděpodobností používají jako záminka pro zavedení nových sankcí proti Rusku.

Ruští politici ostře zareagovali na prohlášení amerického prezidenta Joe Bidena, který kladně odpověděl na provokativní otázku novináře, zda považuje Vladimira Putina za „zabijáka“. 

Americký vůdce rovněž uvedl, že ruský prezident „zaplatí cenu“ za údajné zasahování do voleb v roce 2020. 

Předseda Státní dumy Vjačeslav Volodin označil tato prohlášení za nepřijatelná pro hlavu státu a za urážlivá pro mnoho Rusů. 

Podle prvního místopředsedy Rady federace Andreje Turčaka bylo Bidenovo prohlášení „triumfem politického šílenství Spojených států a demence jejich vůdce související s věkem“. 

Řada odborníků rovněž poukázala na to, že takové útoky naznačují nejen negativní postoj Bidenova týmu k Rusku, ale vyvolávají také otázky o duševním zdraví amerického prezidenta.

„Hysterie z impotence“ – nazval Bidenovo urážlivé prohlášení předseda ruské Státní dumy Vjačeslav Volodin na svém telegramovém kanálu. 

“Biden svým prohlášením urazil občany naší země. To je hysterie z impotence,“ napsal Volodin. 

„Putin je náš prezident, útoky na něj jsou útoky na naši zemi!“ – zdůraznil politik. Podle něj jsou taková prohlášení nepřijatelná, protože uráží ruské občany, kteří se rozhodli, a podporují svého prezidenta.

“Existuje jen jedno vysvětlení: všechno, co USA dělají, aby vytvořily problémy pro naši zemi – sankce, vyhrožování, vydírání, zasahování do vnitřních věcí – všechno selhalo. 
To je hysterie z impotence“- řekl předseda Státní dumy.

Dmitrij Novikov, první místopředseda Výboru pro mezinárodní záležitosti Státní dumy, v rozhovoru s RT poznamenal, že už ta novinářova otázka „svědčí o velmi vášnivém přístupu k Rusku“.

“Pokud Biden … považoval za nutné odpovědět na položenou otázku ‘ano’, pak má přinejmenším špatnou představu o svém novém postavení prezidenta velké země, postavení člověka, na jehož bedrech leží vážné pravomoci. Nemá právo distribuovat taková hodnocení vůdcům jiných států. To vše svědčí nejen o negativním přístupu týmu Bidena k Rusku, ale také o ne velmi dobrém zdravotním stavu současného amerického prezidenta,“ poznamenal poslanec.

První místopředseda Rady federace Andrej Turčak zase nazval slova amerického vůdce „triumfem politického šílenství Spojených států a demencí jejich vůdce související s věkem“.

Vladimir Olenčenko, vedoucí výzkumný pracovník Centra pro evropská studia, IMEMO RAS, rovněž poukázal na to, že taková prohlášení prezidenta Spojených států vyvolávají otázky o „přiměřenosti jeho vnímání skutečného světa“.

“Podobné otázky vyvstávají v americké společnosti, i když z jiných důvodů. To je další důkaz, že Biden se necítí jako prezident, natož prezident země, která se prohlašuje za vedoucí. Pokud k tomu přidáme tvrzení vyjádřena v amerických politických kruzích ohledně skutečnosti, že dosud nekomunikoval s novináři, pak z těchto dnešních tvrzení je zřejmé, proč tomu tak je,“ řekl partner RT.

Navrhl, že to může být způsobeno přáním Bidenova okolí minimalizovat jeho komunikaci s tiskem:

„Toto prohlášení samo o sobě je jako lakmusový papírek … To je nepřijatelné i pro politiky střední třídy.“

Americká média v poslední době pravidelně kladou otázku, proč 46. prezident Spojených států dosud neuskutečnil tradiční tiskovou konferenci (téměř dva měsíce po své inauguraci). 

Již během volební kampaně byla nastolena otázka duševního zdraví Bidena spojená s jeho pokročilým věkem (78letý politik se stal nejstarším vítězem prezidentského klání v historii Spojených států), na což zejména opakovaně upozorňoval odpůrce demokrata Donald Trump.

V této souvislosti je třeba poznamenat neobvykle velkou roli, kterou při formování politiky USA hrála viceprezidentka Kamala Harris. Jak napsal deník The Washington Post, aktivně se podílí na rozvoji kurzu zahraniční politiky administrativy Joe Bidena, samostatně vede jednání se světovými vůdci a pravidelně se setkává s ministrem zahraničí Anthony Blinkenem a ministrem obrany Lloydem Austinem.

Odborníci poznamenali, že za současné situace jsou rozhodnutí v Bílém domě nyní kolektivně přijímána prezidentovým okolím a v budoucnu není vyloučena koncentrace moci v rukou Harrisové (jak tomu bylo za vlády George W. Bushe a jeho viceprezidenta Dicka Cheney).

P.S.
Ano, Putin je zabiják unipolárního světa, absolutní moci Pax Americana. A tak to i v historii zůstane.

https://bit.ly/3vB7bml

sdíletj na