Hunger Games: Drahý plyn zvedne globální ceny potravin

Rychlý růst cen zemního plynu ovlivňuje nejen cenu elektřiny, ale vede také k uzavření továren v průmyslových odvětvích, pro které je zemní plyn hlavní surovinou. To platí především pro výrobce zemědělských hnojiv: několik největších evropských společností již oznámilo výrazné snížení výroby dusíkatých hnojiv. 

K čemu vede růst cen plynu?

Největší německý producent čpavku, společnost SKW Piesteritz, omezil výrobu o 20%, uvedla agentura Bloomberg. Rakouský dodavatel zemědělských hnojiv Borealis AG se potýkal se stejným problémem: jeho průměrné náklady na výrobu čpavku stouply ze 188 USD za tunu v posledním čtvrtletí roku 2020 na více než 900 USD v současné době.

Problémy v průmyslu, i přes poměrně výrazný pokles cen plynu v posledních dnech, zůstanou stejné.  Jak poznamenal odborník BCS World of Investments Michail Zelcer, pokud se ukáže, že turbulence na evropském trhu s plynem byly způsobeny výzvami na Margin Call od obchodníků s plynem, pak brzy kotace budou nadále klesat a inflaci bude moci zastavit s omezenými ztrátami ve výrobě v Evropě, Asii, Latinské Americe. To ale zdaleka není jediný faktor, který negativně ovlivňuje průmysl jako celek.

“Dlouhodobá nerovnováha v poptávce a nabídce produktů, způsobená abnormálním počasím v mnoha regionech, hurikány v USA a narušením logistiky, skutečně přispěje ke zvýšení výrobních nákladů, včetně potravin, a přesunu vyšších cen na ramena spotřebitelů,” říká Zelcer.

Pokud jde o světový trh s potravinami, situace vypadá, že ceny nemají kam stoupat. Ivan Fedjakov, generální ředitel informační a analytické agentury INFOLine, minulý týden poznamenal, že světový index cen potravin vzrostl za rok o 27%, což je jedeno z nejvyšších čísel za posledních 40 let.

Jeho obavy potvrzují data Organizace OSN pro výživu a zemědělství (FAO). V září vzrostl index cen potravin o 1,2% oproti srpnu na 130 bodů, což znamená, že ceny za posledních 10 let stouply na rekordní úroveň a nejvíce rostly ceny obilí – o 2% na 132,5 bodu.

Mnoho odborníků se ale obává, že ceny budou dále růst. 

Podle vedoucího analytického oddělení AMarkets Artema Deeva kvůli pandemii začala řada zemí pociťovat nedostatek migrujících pracovníků v zemědělském sektoru. Za druhé, přerušení práce agroindustriálního komplexu vedlo k nižším výnosům a klimatické problémy tento účinek jen zesílily. Spolu s růstem cen energií a logistiky již v průběhu roku 2021 to vedlo k výraznému zvýšení nákladů na zemědělské produkty, od obilí a olejnin až po kávu, čaj, olivy a citrusové plody.

“Nyní mnoho mezinárodních organizací hovoří o tom, že příští rok bude svět, zejména rozvojové a nejchudší země, čelit plnohodnotné potravinové krizi a nedostatku potravin,” řekl Deev.

Setrvačník spuštěn

Nedostatek hnojiv ovlivňuje celý výrobní řetězec, v němž jsou nejen obiloviny, ale i živočišné produkty, které jsou závislé na nabídce pícnin. Z tohoto důvodu existuje riziko růstu cen kuřecího masa, vepřového masa, hovězího masa, mléčných výrobků, vajec, uzenin a mnoha dalších.

„Růst daňového zatížení spolu se zvýšením nákladů producentů na palivo, dovážené zařízení, zemědělské stroje, ustájení a komunální služby, veterinární přípravky, násadová vejce a chovný chov zemědělských zvířat povede ke zvýšení nákladů na potravinářské výrobky v budoucnosti,“ řekl zdroj.

Alexander Knobel, ředitel Institutu mezinárodní ekonomiky a financí Ruské akademie leteckých technologií, vyjádřil přesvědčení, že opatření přijatá na vládní úrovni pomohou omezit dopad nepříznivých podmínek na světovém trhu s potravinami, protože již prokázaly svou účinnost.

“Pokud se ve druhém čtvrtletí světové ceny zvýšily o 10-11%, pak v Rusku ceny domácích výrobců vzrostly pouze o 2,5%. Schopnost ruské vlády regulovat domácí ceny umožňuje udržet tempo jejich růstu pod světovým průměrem. Je jasné, že světová inflace potravin vklouzne na náš trh, ale právě za účelem účinného boje proti tomuto jevu byl vytvořen tlumicí mechanismus,“ shrnul vědec.

https://bit.ly/3j1IR8z

sdíletj na

5 1 hlas
Ohodnotit příspěvek
1 Komentář
nejstarší
nejnovější nejlépe hodnocené
Inline Zpětná vazba
Zobrazit všechny komentáře
Petr
16. 10. 2021 09:14

No na tohle musí být člověk odborník ???? Na to stačí selskej rozum ! 🙂