politika

Hrozivé příběhy o tom, co bude … po Americe

Media ve Spojených státech eskalují strach a nejistotu.

Většina Američanů je nyní na pokraji nervového zhroucení. Faktor koronaviru pracoval jako katalyzátor, který aktivoval představivost občanů a vyvolal rychle se šířící strach. 

To bylo zvláště usnadněno skutečností, že se Amerika nečekaně stala lídrem v šíření virové infekce.

Nyní je asi 80% Američanů povinno zůstat doma, život v největších amerických městech je ochromen a New York zůstává středem epidemie.

Americký prezident Donald Trump ujišťuje populaci, že Amerika provádí hromadné testování populace (na rozdíl od většiny ostatních zemí) a čím více testů, tím více infikovaných je detekováno. To však není velmi uklidňující. Kromě toho Trump souhlasí se zastrašující předpovědí, že koronavirus může v Americe připravit o život 100 až 200 tisíc lidí. 

Existují také čísla, která mohou ještě více zastrašit. Na základě objednávky MTI odborníci simulovali šíření koronaviru ve Spojených státech v nadcházejících měsících a uvedli, že do konce roku 2020 by mohlo mít ohnisko koronaviru dopad na 160 až 214 milionů lidí a v případě vývoje „nejhoršího scénáře“ na COVID-19 
by mohlo zemřít v Americe až 2,2 milionu lidí.

K tomu jsou přidány ponuré ekonomické prognózy. 

2. dubna analytici  Bank of America  revidovali své odhady dynamiky amerického HDP v roce 2020. 
Nový odhad prognózuje snížení HDP o 6 procent. Ministr financí  Stephen Mnuchin  nedávno řekl, že nezaměstnanost v Americe by mohla do poloviny roku vzrůst na 20%.

Americký automobilový průmysl se zastavil. Produkce břidlicové ropy je paralyzována. V obchodech jsou fronty, potravinářské výrobky a toaletní papír jsou vybrány z regálů. 

Ještě chvíli a máme stejný obrázek, který byl pozorován v New Orleansu v roce 2005, kdy hurikán Katrina zničil město, a přeživší začali rozbíjet obchody a rabovat v bytech obětí.

A i nyní média v zemi podporují atmosféru strachu a nejistoty. 

Psychiatři zaznamenávají u svých pacientů „jarní exacerbaci“ (nárůst pacientů s duševními poruchami v Americe převyšuje nárůst pacientů infikovaných koronavirem).

Ve Spojených státech existuje značná skupina věštců, futurologů, astrologů, které novináři nyní připomínají. 

Někteří z nich předpovídali, že Amerika zahyne při velké povodni. 

Například doktor Lindsay, který koncem čtyřicátých let „prorokoval“, že Spojené státy budou smeteny povodněmi, mezi Atlantickým a Tichým oceánem bude existovat jen malé souostroví. 

Každý v Americe zná „Spícího proroka“ Edgara Cayceho. Ten také předpověděl, že New York, San Francisco, Los Angeles, stejně jako Georgie, Karolína a mnoho dalších států, se dostanou pod vodu. 

Hrozivé scénáře pro Ameriku kreslili takoví „vizionáři“, jako Thomas Descartes, Dannion Brickley, Valdes Jr., a další senzibilové.

Další strach Američanů je inspirován hororovými filmy, které živě popisují kolaps Ameriky. 

Například film «2012»  je katastrofický film režiséra Rolanda Emmericha, který vyšel v roce 2009. 

Zde je také obrázek úplného zaplavení  Ameriky oceánem. Zájem o film po konci roku 2012 oslabil, ale v roce 2020 opět začal růst. Naštěstí obyvatelé Spojených států mají v karanténě nyní spoustu volného času.

Před časem byli Američané nervózní ohledně sopky v Yellowstonském národním parku (park se nachází ve Wyomingu, částečně ve státech Montana a Idaho). V oblasti parku je pozorována zvýšená seismická aktivita. Po nějakou dobu mnozí žili v úzkostném očekávání, že v zemi začne „poslední den Pompejí“, ale denní shon postupně odváděl zájem od pozorování supervulkánu.

A nyní mají Američané opět zájem o sopečnou činnost. Ukazuje se, že za posledních několik měsíců bylo zaznamenáno více než 200 zemětřesení. Píšou, že v případě sopečné erupce v Yellowstonu bude území s poloměrem několika set kilometrů zaplaveno magmatem a v okruhu desítek tisíc kilometrů všechny živé bytosti zemřou. 

Plynné výbuchy povedou k tomu, že nad územím USA bude neproniknutelná tma a na celé planetě v důsledku vážného znečištění atmosféry (miliardy tun popela) dojde ke znatelnému snížení teploty (efekt „jaderné zimy“). Supervulkán zničí nejen Ameriku, ale také státy, které jsou v kontaktu s oceány; obrovská tsunami pokryje Anglii a Holandsko i Čína bude velmi trpět. A říkají, že v případě erupce se Rusko ukáže jako jedno z nejbezpečnějších míst.

Kromě apokalyptických scénářů konce Ameriky (scénářů samozřejmě „laciných“) jsou diskutovány také důkladnější verze konce „zářícího města na kopci“. Například rozpadnutí Spojených států na části. 
Slavný americký politolog profesor Stephen Cohen opakovaně vyjádřil názor, že předpoklady pro rozpad Spojených států se kupí po celá desetiletí.

A zde je názor amerického novináře Paula Starobina, který nastínil v knize „After America: Příběhy nadcházejícího globálního věku“. 
Starobin věří, že centrální vláda dlouhodobě nepřijatelně zasahuje do záležitostí jednotlivých států. 
Podle jeho názoru je nutné obnovit strukturu konfederace, jako tomu bylo v době vzniku USA. 

Starobin navrhuje zvážit možnost zbavit USA „vysoce postavené autokracie z Washingtonu“ a proměnit Ameriku v sdružení autonomních regionálních republik, které odrážejí ekonomické a kulturní charakteristiky regionů. Podle jeho názoru to bude znamenat návrat k „tvůrčím zdrojům“ příznivým pro Spojené státy.

Diplomat a historik George Kennan předpověděl kolaps Spojených států po pádu SSSR. 

V knize z roku 1993 „Kolem skalního kopce: Osobní a politická filosofie“ napsal, že Spojené státy se staly „zemí monster“, která trpí přebujelou byrokracií a „neopodstatněnou pýchou velkých rozměrů“. Podle něj, život by byl mnohem lépe uspořádaný, v případě, že by Spojené státy „byly decentralizovány do něčeho jako tucet sestavených republik“ .

Izolacionismus, který zachvátil svět spolu s koronavirem, je pozorován nejen na úrovni jednotlivých států, ale také na regionální úrovni. Jednotlivé státy, které dnes tvoří USA, se začínají izolovat od svých sousedů a jednají jinak, než by chtěl Washington. 

„Faktor koronaviru“ aktivuje v Americe separatismus. Obzvláště ožili texaští separatisté.

Takže nejenom astrologové a vizionáři prorokují bezútěšnou budoucnost Ameriky; politologové a sociologové říkají to samé, ale každý má předpovědi s „otevřeným datem“ – zdržují se předpovídání,
kdy přijde konec. 

Existuje však jedna předpověď, ve které je datum specifikováno – rok 2020. 

Osoba, která pojmenovala toto datum, je náš současník. O něm a jeho prognóze na rok 2020 budeme hovořit v dalším článku. 

Valentin Katasonov, Profesor, doktor ekonomie, předseda Ruské ekonomické společnosti
https://bit.ly/39WHWyM

sdílet na