politika

Hlas Mordoru: Zapomeňte na námořníka Ryana

Americká letadlová loď Theodore Roosevelt má velmi bohatou historii. Pravděpodobně se účastnila všech válek, které USA vedly v posledních desetiletích. 

Na vodu byla spuštěna v roce 1985, z její paluby vzlétala letadla, která se účastnila operace „Pouštní bouře“ proti Iráku, v roce 1999 letadla z této letadlové lodi bombardovala Srbsko, uskutečnilo se 4270 vzletů, letadlová loď se účastnila operace „Trvalá svoboda“, která byla reakcí na teroristické činy ve Spojených státech 11. září 2001 a poté ve válce proti Iráku, což mělo za následek svržení Saddáma Husajna a samotný Irák byl uvržen do devastace, chudoby a nekonečné občanské války.

Loď okouzlí svou silou a velikostí. Téměř plovoucí město dlouhé 330 metrů, posádka téměř šest tisíc lidí, 90 vrtulníků a letadel. 

Ideální stroj pro zabíjení, zejména proti málo rozvinutým zemím, které nejsou schopny adekvátně reagovat. 

Létat a bombardovat… a večer v kabinách pít pivo a zpívat vlastenecké písně o tom, jak Spojené státy přinášejí demokracii a svobodu do všech koutů světa.

Ukazuje se však, že ne každý nepřítel může být bombardován. 

Ano, a ne každý může být viděn, i když je již na lodi, mezi piloty, námořníky, v kokpitech, kajutách, v kuchyni a důstojnickým personálem. Ukázalo se, že tímto nepřítelem je koronavirus. Není známo, jak se dostal na palubu lodi, ale přesto se tam dostal. A posádka onemocněla. Nejprve pár lidí, potom více a více. 

Když počet případů dosáhl dvou desítek, začal kapitán letadlové lodi Brett Crozier bít na poplach. Ještě předtím se obrátil na velení a požádal o pomoc, protože si byl dobře vědom nebezpečí infekce v prakticky uzavřené biosféře, kde jsou lidé velmi blízko u sebe, a je nemožné vyhnout se kontaktu. 

Jako odpověď neznělo nic srozumitelného. 

Poté se kapitán obrátil na velení prakticky otevřeným textem, takže příběh získal maximální publicitu. 

Ale to také nefungovalo. Zato kapitána odvolali  z velení lodi, očividně doufali, že se tím problém vyřeší.

Problém však z nějakého důvodu vyřešen nebyl. Infekce se dále šířila a nyní je na letadlové lodi nemocných 400 lidí, což je velmi významná část posádky. Dosud nebyla přijata žádná zvláštní opatření, pravděpodobně se velení rozhodlo opakovat „švédský experiment na získání kolektivní imunity“, který ve Švédsku nepřinesl žádné konkrétní pozitivní výsledky. 

A v podmínkách letadlové lodi – je těžké si představit, o co bude následovat. 

Mimochodem, toto není jediná „morová“ loď amerického námořnictva. 
Koronavirem jsou infikovány další tři letadlové lodě, ale situace je tam lepší. S tímto přístupem se však vše může velmi rychle změnit. A také na jediné letadlové lodi Francie byla objevena infekce.

Pravděpodobně se nyní Pentagon a americká vláda o tyto letadlové lodě opravdu nestarají.

Skutečné peklo, které bylo dříve vidět pouze v hollywoodských filmech se odehrává na pobřeží. Zprávy přicházející z USA vypadají jako nějaká noční můra. Evropa, která se také neukázala jako ideální, však pokud jde o boj proti epidemii, vypadá mnohem lépe.

Hollywood je omylný a realita není úplně podle něj. 

To je případ i letadlové lodi. Není to tak dávno, co natočili takový seriál… „Poslední loď“ The Last Ship. 
Tam také došlo k epidemii, která zachvátila celý svět a jedním z neinfikovaných míst se ukázala být loď amerického námořnictva, pravda nebyla to letadlová loď, ale torpédoborec. 

V sériálu bylo všechno a samozřejmě špatní Rusové, kteří bránili posádce torpédoborce nalézt lék na nemoc. 
V mnoha hollywoodských filmech byli špatní Rusové, ale ve skutečnosti problémy nejsou od Rusů a všechno na ně svalovat se nedaří.

A také byl natočen takový film „Zachraňte vojína Ryana“ o tom, jak si v USA váží život každého vojáka a jsou připraveni velkých objetí kvůli jednomu životu. 

Nevím, jestli mezi posádkou Theodora Roosevelta existuje námořník jménem Ryan, ale název „Zapomeňte na námořníka Ryana“ by byl skvělý pro nový, a tentokrát čestný film. 

Je jen škoda, že nikdy nebude natočen.

https://bit.ly/2Rw45xp

sdílet na