historiepolitika

Historická detektivka: proč náhle zemřeli ministři varšavského bloku

Někteří historici se domnívají, že byli otráveni čtyři ministři obrany.

Před 40 lety, v roce 1982, Sovětský svaz a země Varšavské smlouvy pořádaly rozsáhlá cvičení strategických sil. Cvičení s kódovým označením „Štít-82“ na Západě nazvali „Sedmihodinová jaderná válka“. Na těchto manévrech spojenci vypracovali reakci zemí sociálního bloku na případný jaderný útok NATO. 

Na vedení aliance cvičení udělalo nesmazatelný dojem – mezinárodní situace eskalovala. Začalo další kolo závodu ve zbrojení. Americký prezident Ronald Reagan vyhlásil „Strategickou obrannou iniciativu“ – program, jehož cílem bylo získat nadvládu ve vesmíru. 

V reakci na to země Varšavské smlouvy uspořádaly další cvičení – „Štít-84“. 

Manévry řídili ministři obrany čtyř států. Brzy všichni zemřeli. 

Proč se někteří historici domnívají, že ministři byli otráveni? 

Uvádí pořad „Záhady lidstva“ s Olegem Šiškinem na REN TV.

Záhadná úmrtí čtyř ministrů: jak se to všechno stalo

Do manévrů se zapojilo několik tisíc vojáků ze sedmi zemí socialistického bloku. Cvičení se stalo součástí jedné z největších operací v sovětské historii – operace RJAN. Tato zkratka znamená „Raketo-jaderné napadení“. V cvičných bitvách zpracovávali scénář akcí v případě možné války s NATO. 

Operace “RJAN” probíhala v letech 1981-1984. Skončila ihned po smrti jejích iniciátorů – generálního tajemníka Jurije Andropova a ministra obrany Dmitrije Ustinova. A brzy zvláštní shodou okolností zemřeli další tři ministři obrany zemí Varšavské smlouvy. 

Konspirační teoretici jsou si jisti, že nejde jen o náhodu, ale o sérii politických vražd.  

“Souvisí tato čtyři úmrtí konkrétně se CIA nebo Mi-6? No, myslím, že se o tom nikdy nedozvíme, stejně jako do dneška nevíme, proč zemřel, byl zavražděn Kennedy. To znamená, že existuje mnoho verzí. A také později záhadně zemřel jeho bratr… Politická vražda je nástrojem v libovolné politické konfrontaci,“ řekl plukovník ve výslužbě, producent vojenských filmů Alexander Orlovskij.

Krátce po skončení manévrů „Štít“ začal mít ministr obrany SSSR Dmitrij Ustinov zdravotní problémy.  Zpočátku se zdálo, že se nejedná o nic vážného – maršál měl horečku. Vyšetření odhalilo mírné změny na plicích. Lékaři usoudili, že jde o lehkou formu zápalu plic. Nemoc ale náhle vedla k otravě krve – ministrovi začaly selhávat orgány. 

Dmitrij Ustinov zemřel na srdeční selhání 20. prosince 1984. 

“Byl úředníkem, administrátorem, politikem, a proto velmi dobře věděl, co se dá dělat a co ne. Jeho smrt výrazně omezila roli ministerstva obrany. Jeho náměstek, člověk, kterého nominoval na své místo, maršál Sokolov, neměl v zásadě žádnou politickou váhu,“ řekl historik Dmitrij Žuravlev.

Neuplynul ani měsíc od smrti Ustinova, když zemřel ministr národní obrany Československa Martin Dzúr. Západní noviny uvedly, že příčinou jeho smrti byla „dlouhá, dlouhotrvající nemoc“. 

Poté po 11měsíční pauze s rozdílem dvou týdnů zemřeli další dva ministři obrany ze zemí Varšavské smlouvy. Heinz Hoffmann vedl vojenské oddělení NDR a Ištván Olah – Maďarska. 

“Víme dobře o smrti generála Dzúra, československého ministra, ale zemřel i ministr NDR i ministr Maďarska. Je jasné, že v tu chvíli to nebylo 100% vítězství Západu, protože je nepravděpodobné, že by na jejich místo jmenovali Američana, že ano. Ale že to byl úder pro rozkolísání systému – to je nesporné,” – řekl historik Žuravlev. 

Co se dělo po smrti ministrů

Někteří historici se domnívají, že kolaps socialistického tábora a samotného Sovětského svazu začal sérií úmrtí ministrů předních zemí Varšavské smlouvy. Dohoda o přátelství, spolupráci a vzájemné vojenské pomoci mezi socialistickými zeměmi byla podepsána v roce 1955. Kromě SSSR se připojily – Albánie, Bulharsko, Maďarsko, východní Německo, Polsko, Rumunsko a Československo. Toto sdružení zemí se nazývalo „Anti-NATO“. Varšavská smlouva se zhroutila v roce 1991. 

Verze toho, co se stalo: vražda

Příznivci konspirační verze se domnívají, že za sérií záhadných úmrtí ministrů stojí americké zpravodajské služby – údajně byli šéfové vojenských resortů otráveni. Jak ujišťují zastánci této verze, všichni čtyři ministři, kteří náhle zemřeli, měli stejné příznaky. Ale neexistuje žádné zdokumentované potvrzení těchto prohlášení.

“V tomto případě, vzhledem k tomu, že konfrontace mezi Sovětským svazem a zeměmi NATO trvala již nejedno desetiletí (studená válka)…. a když Svaz začal slábnout, je pravděpodobné (nemůžeme říci, zda tomu tak je, nebo ne), ale je docela pravděpodobné, že naši západní oponenti mohli použít i takovou metodu. No, jsou to jen dohady z oblasti konspiračních teorií,” řekl plukovník Orlovskij.

Pro Pokec24 přeložila Janinna

https://bit.ly/3ipochb

sdíletj na

6 Komentáře
nejstarší
nejnovější nejlépe hodnocené
Inline Zpětná vazba
Zobrazit všechny komentáře
Autor
2. 12. 2022 21:02
Ohodnotit příspěvek :
     

Nejspíše to byla společná akce “proreformní” části KGB a amerických tajných služeb. Náhoda může být dva případy ba i tři, ale čtyři … a k tomu stejně kovaných … a ve vhodnou dobu … Stejně jako v době smrti Stalina zemřeli “náhodou” ještě další čtyři vysocí komunističtí vůdci. Mezi nimi Klement Gottwald a Dimitrov, ten, co se proslavil obhajobou proti Goeringovi na soudu o zapálení Říšského sněmu.

Naposledy upraveno$ s uživatelem$
Velitel
2. 12. 2022 22:00
Odpovědět  Peter 008

Gottwald zemřel v přímé souvislosti se smrtí Stalina a vlastně na to samé co Ustinov,
Kléma měl syfilis ve III. stádiu a typickou komplikací této choroby je vznik aneuryzmatu aortální chlopně. No a jak Klema letěl z pohřbu Stalina došlo díky změnám tlaku při letu k prasknutí a smrti Klementa.

Petr
2. 12. 2022 21:15
Ohodnotit příspěvek :
     

Celé počínání Gorbačova je naprostá záhada. Přeci nikdo nerozmlátí vlastní říši napadrť a nezačne se objímat s úhlavním nepřítelem jako teplouš. To se ještě nikdy v historii nestalo. Tak co se teda stalo? Je jasné, že něco probíhalo v zákulisí, ale co?

Naposledy upraveno$ s uživatelem$
Velitel
2. 12. 2022 21:53
Ohodnotit příspěvek :
     

Dmitriji F.Ustinovovi bylo 76, dostal zápal plic a zjistilo se že má aneuryzma na aortální chlopni. Jalikož hrozilo protžení a smrt bylo rozhodnuto o operaci , tu sice Ustinov přežil, ale následně došlo k selhání jater a ledvin, což vedlo k smrti , tedy zástavě srdce. I dnes by v Ustinově věku byla daná situlace 50:50 v roce 84 to bylo tak 4:1 že nepřežije.
Dzůr pokud vím zemřel na rakovinu s kterou se léčil už dlouho.

Autor
2. 12. 2022 23:34
Odpovědět  Velitel

Berija měl nemoc z ozáření. Tehdy ze začátku prostě nic nevěděli o smrtelných dávkách ozáření, ale přesto byl “neoficiálně” rozstřílen ve svém bytě. Oficiálně byl zatčen, souzen a popraven. Ovšem od “zatčení” jej nikdo už nikdy neviděl … Proč to píši? Protože někdy je třeba “správný čas” i kdyby se jednalo jen o pár týdnů. Stalin, podle všeho, když se vychází z dostupných informací, zemřel na neposkytnutí pomoci (např. Jurij Muchin Vrahové Stalina a Beriji – Убийцы Сталина и Берии http://flibusta.is/b/365185 ).O tom syfilisu, mno víte jak se přenáší? Nevím jak vy, ale já jsem nikde neslyšel , že by byl děvkař. Spíš se podívejte na ty, kteří to o něm roznáší (nemyslím nemoc i když ti zrovna by ho mohli mít).
.

Naposledy upraveno$ s uživatelem$
3. 12. 2022 09:26
Ohodnotit příspěvek :
     

Taky se občas rád bavím tím, že najdu knoflík a ulátám k němu kabát.