historiepolitika

Heiko Maas: Vinu má pouze Německo

Je ironií, že v předvečer Dne vítězství bylo Německo nejhlasitějším oponentem východoevropského revizionismu, přičemž uvedlo, že za rozpoutání druhé světové války bylo odpovědné pouze Německo.

Ministr zahraničí Heiko Maas o tomto tématu napsal celý článek, rozhodně odmítl pokusy srovnávat Německo a SSSR v otázce rozpoutání druhé světové války. 

Německý ministr zahraničí jmenoval jediného viníka druhé světové války

Heiko Maas odsoudil pokusy o nalezení dalšího viníka druhé světové války s výjimkou nacistického Německa a obvinil ty, kteří tak činí z neúcty k obětem války a snahy o rozdělení Evropy.

Německý ministr zahraničí Heiko Maas spolu s historikem Andreasem Wirschingem publikoval ve Spiegelu článek nazvaný „Neexistuje politika bez historie“. Autoři článku požadovali, aby všichni upustili od pokusů najít nové viníky propuknutí druhé světové války a připomněli, že za ni již převzalo veškerou odpovědnost Německo.

„Neustálé pokusy o přepsání dějin v posledních měsících tím nejostudnějším způsobem vyžadují, abychom učinili jasné prohlášení, což ve skutečnosti není vůbec nutné vzhledem k tomu, že historické skutečnosti se nezměnily: bylo to Německo, které rozpoutalo druhou světovou válku svým útokem na Polsko, a je to jenom Německo, kdo je zodpovědný za holocaust. Každý, kdo se o tom snaží zasít pochybnosti a snaží se označit jiné národy za zločince, se chová nesprávně vůči obětem války. Zneužívá historii a rozděluje Evropu,“ říká text článku.

Maas vysvětlil své stanovisko k historii druhé světové války tím, že řekl, že svět se musí vyhnout hrozbě revizionismu. „Německá minulost ukazuje na nebezpečí revizionismu, který nahrazuje racionální myšlení mýty. To je důvod, proč, a nikoli z důvodu údajně nějaké morální nadřazenosti – zejména my, Němci, musíme odmítnout, aby se útočníci proměnili v oběti a oběti se staly zločinci.“


Https://www.rbc.ru/society/08 / 05/2020 / 5eb543e39a7947102acb2231 

Důvody této německé demarše jsou následující:

1. Německo si dobře uvědomuje, že revizionismus ve východní Evropě a pokusy o revizi výsledku druhé světové války jsou zaměřeny především proti Ruské federaci, jako součást strategie vedené USA.

V této “hře” jsou pobaltské státy, Polsko nebo Ukrajina americkými politickými nástroji, které brání velkému německému kapitálu interagovat se s Ruskou federací. To způsobuje poškození jak zájmů Německa, tak zájmů EU, protože tato politika umožňuje vytvoření proti ruského bloku, ze členů EU závislých na USA. 

Nejde jen o normalizaci vztahů EU s Ruskou federací, ale také o zpochybnění německých ziskových projektů, jako je „Nord Stream 2“, za který lobuje sama Merkelová a významná část velkého německého byznysu. 
V tomto případě Němci vidí, že stejné země, které osočují „krvavého Stalina“, všemi možnými způsoby hází klacky pod nohy i „Nord Stream 2“.

2. Němci také jasně chápou, že rozvíření tématu viny Německa a SSSR existuje i pro aktualizaci placení nových reparací a kompenzací, které Polsko, které srovnává Třetí říši a SSSR, požaduje nejen od SSSR, ale také od Německa. Němci proto nemají vůbec žádný zájem na tom, aby se tento problém stal předmětem současné politiky, protože Německo se snaží všemi možnými způsoby uzavřít téma reparací a kompenzací (kromě těch, které již byly zaplaceny), a nevracet se k němu. 
Toto téma však stále zůstává na programu díky úsilí členů EU závislých na USA.

3. To jsou myšlenky, které rozdělují Evropu. Nezjevily se jen tak z čistého nebe, ale byly pečlivě vypiplány ve východní Evropě za pomoci Spojených států, odkud se vrátili bývalí Banderovci, Lesní bratři a další kolaboranti. A tito, v rámci „nové politiky paměti“, která má kořeny v antikomunistických programech CIA, začali kultivovat propagandu kolaborantství nebo dokonce otevřeného nacismu, a to od škol až po televizi. 

Všechny tyto režimy jsou samozřejmě zaměřeny především na Washington a ne na Berlín. Jejich úkolem je vytvořit sanitární karton mezi západní Evropou a Ruskou federací, zadržovat Ruskou federaci a oslabit EU tak, aby nezískala vojensko-politickou suverenitu.

4. Na druhou stranu jedna věc je odsoudit slovy a další věc v praxi udělat něco proti tomu, co se děje ve východní Evropě. Lze předpokládat, že vše bude touto demarší Maase ohraničeno.
Protože v samotném Německu existuje euroatlantická lobby, která nevidí nic špatného ve východoevropské politice USA, proto je možné pravidelně vidět podporu této linie v německých médiích (například Deutsche Welle nebo Bild) a tímto směrem pracuje řada německých nevládních organizací, jako je Ebertova nadace.

Je však důležité si uvědomit, že po 75 letech si Němci oficiálně pamatují, kdo válku zahájil a kdo za ni má vinu… Zatím si pamatují.

PS. 
A ano, Kreml oznámil, že Boris Johnson ve svém blahopřání uznal rozhodující zásluhu SSSR ve vítězství nad nacismem. Rusko zase prohlásilo, že si pamatuje britskou pomoc s rozmístěním polárních konvojů, které hrály důležitou roli při zásobování sovětského obranného průmyslu během druhé světové války.

https://bit.ly/2SVGuHs

sdílet na