politika

Hegemon je bit stejnou holí, kterou kdysi porazil SSSR. Jen druhým koncem

CNN: Bílý dům označuje plány Ruska na omezení těžby ropy za totální katastrofu

Administrativa amerického prezidenta Joea Bidena se před středečním zasedáním OPEC+ snažila členy organizace odradit od rozhodnutí snížit objem těžby ropy. 

Informuje o tom CNN s odvoláním na vládní zdroje, uvádí RBC.

V CNN měli k dispozici nahrávky s klíčovými sděleními administrativy Bidena, hrozba snížení těžby ropy je charakterizována jako „totální katastrofa“ a „nepřátelský akt“. 

Další zdroj CNN charakterizuje náladu v Bílém domě jako “panika”.

Před zasedáním OPEC vešlo ve známost, že Rusko a Saúdská Arábie mohou na schůzce oznámit největší snížení těžby ropy od začátku pandemie – o 1-2 miliony barelů denně, s tím, že Moskva a Rijád na takových objemech trvají.

To povede ke zdražení benzinu ve Spojených státech v „nebezpečné“ době pro Bidenovu administrativu – pět týdnů před volbami do Sněmovny reprezentantů, upozorňuje CNN.

Vysocí představitelé USA z oblasti energetiky, ekonomiky a zahraniční politiky proto v minulých dnech naléhali na zahraniční protějšky ze zemí Blízkého východu, včetně Kuvajtu, Saúdské Arábie a Spojených arabských emirátů, aby hlasovali proti omezení výroby, píše CNN.

Bílý dům obviňuje OPEC+ ze solidarity s Ruskem ohledně ropné dohody

OPEC+ se postavil na stranu Ruska tím, že učinil „špatné“ rozhodnutí omezit těžbu ropy uprostřed konfliktu na Ukrajině, uvedla na tiskové konferenci tisková tajemnice Bílého domu Karine Jean-Pierreová.

„Je zřejmé, že OPEC + se svým dnešním rozhodnutím postavil na stranu Ruska. Na to se omezím,“ cituje její prohlášení RIA Novosti.

USA prohrávají ropnou bitvu s Araby a Ruskem

Země OPEC+ se dohodly na nejprudším snížení těžby ropy od začátku pandemie v roce 2020.  Kvóty se sníží o 2 miliony barelů denně. Málokdo čekal tak prudký krok od OPEC+, zvláště na pozadí tlaku USA na Saúdskou Arábii. 

Země OPEC+ hlasovaly pro snížení těžby ropy. Kvóty se sníží o 2 miliony barelů denně. To bylo nečekané v tom smyslu, že ještě před týdnem odborníci předpovídali snížení kvót o 500 tisíc, maximálně o 1 milion barelů a o 1,5 milionu vypadalo fantasticky.

OPEC+ však všechny překvapil. Nespokojené s tím jsou především Spojené státy. Bílý dům označil tak silné snížení kvót za „nepřátelský krok“ a „totální katastrofu“.

Je však třeba hned říci, že Washington se v této situaci bojí pouze o vlastní kůži. Protože snížení nabídky ropy na trhu povede ke zvýšení jejich nákladů. A světové ceny ropy přímo korelují s domácími cenami benzínu a motorových paliv na americkém trhu. A Spojené státy se obávají, že v příštích volbách do Kongresu, které se budou konat za pět týdnů, bude pozice demokratů otřesena.

Proč Saúdská Arábie, SAE a další členové OPEC + jednomyslně učinili takové rozhodnutí? 

Ceny ropy klesly ve třetím čtvrtletí tohoto roku téměř o 27 % a OPEC+ plánuje „chránit“ úroveň 90 USD za barel Brent, říká Vladimir Černov, analytik Freedom Finance Global PLC.

„Jsou proaktivní. Fed, ECB a další centrální banky zvyšují sazby, aby bojovaly s inflací a snižovaly peněžní zásobu. To vede k poklesu cen futures na ropu, na které jsou uzavřeny kontrakty. Členové OPEC+ chtějí tlačit ceny nahoru,“ říká Igor Juškov.

Na pozadí snížení produkce ropy zeměmi OPEC+ o 2 miliony barelů denně se očekává, že ceny ropy Brent vzrostou na 95–100 dolarů za barel. 

Je možné, že i Saúdská Arábie se bojí Spojených států, které EU doporučily zmrazit ruské rezervy a uvalit na ruskou ropu stropní ceny. Obává se, že v určitém okamžiku by Washington mohl udělat totéž se Saúdskou Arábií – a to jedním tahem pera.

„Arabská část OPEC+ je nespokojená, že Amerika používá své finanční a jiné schopnosti příliš tvrdě, aby vyvíjela tlak na dodavatele ropy. Chápou, že Američané nejprve stanoví strop ceny pro ruskou ropu a poté pro arabskou ropu”.

“Spojené státy tlačí Evropu na arabské energetické zdroje a za pár let si vzpomenou, že arabské země jsou teokratické monarchie, se kterými by se z demokratických důvodů nemělo jednat. Nejsou to „bílé a načechrané“ demokracie,“ domnívá se Stanislav Mitrachovič, přední odborník Národního fondu pro energetickou bezpečnost (NESF), výzkumný pracovník Finanční univerzity při vládě Ruské federace.

Je zajímavé, že se snížením kvót o 2 miliony barelů denně se fyzické objemy těžby ropy v zemích OPEC + sníží spíše jen o 1 milion barelů denně, podotýká Juškov. Faktem je, že většina smluvních stran nesplnila kvótu pro zvýšení výroby, to znamená, že nebyla schopna zvýšit výrobu, jak plán vyžadoval. 

„Nyní však musí všichni členové OPEC+ úměrně snížit produkci. Pro Rusko to například znamená, že se pro něj nic nezmění. Naše kvóta se bude blížit naší produkci. Pro nás je toto rozhodnutí výhodné právě pro toto – Rusko nebude muset nic dělat, to znamená, že nebude nutné fyzicky snižovat produkci a ceny ropy stále porostou,“ vysvětluje Juškov.

Země OPEC+ se dohodly na snížení produkce ropy o 2 miliony barelů denně. Navíc rovnou podle maximálního scénáře (původně se mluvilo o koridoru 1-2 milionů).

Co k tomu říci. Hegemon je bit stejnou holí, kterou kdysi porazil SSSR. Jen druhým koncem.

Připomenu, že v té době se Spojené státy spikly s Araby (nebo na ně vyvíjely nátlak) a ti začali pumpovat ropu ve zběsilých množstvích. V důsledku toho se ceny propadly. Nebudu hledat přesná čísla, ale podle mého názoru cena barelu klesla na 6 USD (nyní je to 93 USD a nedávno to bylo více než 100 USD).

Protože pozdní SSSR už seděl na ropné jehle, takový pád zruinoval rozpočet. To ropné spiknutí bylo jedním z důvodů rozpadu SSSR.

Tentokrát hegemona pomáhají zničit i Arabové. Jen jinak, opačně: snížením produkce nafouknou cenu a zasáhnou ty, kteří ropu neprodávají, ale nakupují. 

Pro Pokec24 přeložila Janinna

https://bit.ly/3V3fXpT
https://bit.ly/3EkhiCN

sdílet na

16 Komentáře
nejstarší
nejnovější nejlépe hodnocené
Inline Zpětná vazba
Zobrazit všechny komentáře
5. 10. 2022 23:40
Ohodnotit příspěvek :
     

No jsem zvědav jak tohle dopadne. V současné době odebírají naše rafinérie většinu ropy z ropovodu Terst-Ingolstadt-Kralupy. V podstatě se dá říct, že i když bychom tu ropu neodebrali, budeme platit za zasmluvněnou přepravní kapacitu, která činí 3 000 000 tun/rok. Protože Pšonci naše rafinérie využívají jen jako dojnou krávu, rafinérie jsou značně zastaralé bez potřebných investic. Jsou stavěné na těžkou ruskou ropu, protože jedna je ze 60. let a druhá z roku 1982, takže historicky spadají do doby RVHP. Dnes jsme schopni provozovat 630 tun ropy/hodinu. S každými 10% přimíchané lehké ropy klesá kapacita o 15 tun, v létě podle teploty i 30 tun (vzhledem k chlazení hlav kolon vzduchovými ventilátory). Abychom mohli brát ropu z Terstu, je nutné tam mít zásobník a namíchat složky ropy (typicky je to 60-90% ruské a 10-40% lehké). Po 8. balíčku sankcí od EU je zákaz dopravy ruské ropy po moři – nelze ji dopravovat do Terstu. Buď tam tedy připluje ruská ropa ideologicky očištěná přes Indii, Čínu nebo USA (jistě si umíte představit že s příslušným poplatkem za očištění) nebo nebude.
Druhý problém spočívá v tom, že v lehkých ropách je zhruba o 5-15% nižší podíl nafty na úkor benzínu a mazutu (respektive asfaltu). Už dnes je v EU asi 50 000 tun roční deficit nafty, která se převážně dovážela z Ruské federace. Už po vyhlášení snížení těžby došlo ke skokovému zvýšení ceny ropy a vzhledem k deficitu USA rychle poroste.

Albi
5. 10. 2022 23:43
Ohodnotit příspěvek :
     

A co USA tak vadí? V takovém konkurenčním prostředí, kde všichni podrážejí nohy všem, komu mohou, jsou přece jak ryba ve vodě. .

Naposledy upraveno$ s uživatelem$
Markýza
6. 10. 2022 12:03
Odpovědět  Albi

Co jim vadí – přeci, že podráží někdo nožénky jim! Jim! Kteří doposavad byli pouze podrážejícími a nikdy podráženými. Prý je to “nepřátelský akt”……….fascinující, co?

Masunta
6. 10. 2022 00:04
Ohodnotit příspěvek :
     

No vida – pohrozit snížením cen uhlovodíků, pokud by USA chtěli zabít Putina a Putin by se mohl s úsměvem procházet po moskevském prospektě. Nebo bloknout dodávky některých kovů.

Masunta
6. 10. 2022 00:14
Odpovědět  Masunta

Nejnovější boom ropy a plynu doprovází podstatně hlubší trendy: přenastavení globálních toků energie v reakci na západní sankce a klimatickou změnu a proměna geopolitických spojenectví na Blízkém východě, jenž se adaptuje na multipolární svět, v němž Amerika přestane být garantem bezpečnosti. Výsledkem je zbrusu nový Perský záliv, který bude v nadcházejících desetiletích předurčen k tomu, aby zůstal klíčovým globálním hráčem. Zda bude také zdrojem stability, není však zatím ani trochu jisté.Tři motory Perského zálivu – Katar, Saúdská Arábie a Spojené arabské emiráty (SAE) – jsou autokraciemi, které se potýkají s dlouhodobým poklesem světové poptávky po fosilních palivech a zároveň s čím dál menším množstvím srážek a rostoucími teplotami v důsledku klimatické změny.

Masunta
6. 10. 2022 00:16
Odpovědět  Masunta

Katar v příštích letech rozšíří svůj projekt Severního pole a ve zkapalněném zemním plynu (LNG) se stane tím, čím je Tchaj-wan ve světě čipů: jeho roční plánovaná produkce má dosáhnout 33 procent veškerého LNG obchodovaného v roce 2021 po celém světě. Z pohledu Kataru nemohlo být načasování doprostřed globálního nedostatku plynu lepší.
Přeskupení silZatímco poptávka po energiích přináší do Perského zálivu bohatství – a komplikuje stabilizaci světového klimatu –, dochází také k zásadnímu přeskupení sil na Blízkém východě. Írán si v posledních deseti letech vybudoval sféru vlivu v severním pásu, do něhož spadá Irák, Libanon a Sýrie. V reakci na tento krok se čím dál intenzivněji sbližují státy Perského zálivu, Egypt a Izrael. Situace se odráží v „Abrahámovských dohodách“, které podepsal Izrael se dvěma arabskými státy v roce 2020 a které pomáhají normalizovat vztahy v regionu.

Masunta
6. 10. 2022 00:19
Odpovědět  Masunta

K Abrahámovským dohodám se možná jednou připojí i Saúdská Arábie a Jordánsko, obzvláště pokud Izrael zapojí i Palestince. Tento blok bude také doufat, že se mu podaří posílit vazby se zbytkem světa. V únoru podepsaly SAE obchodní dohodu s Indií. Zatímco Londýn a Hongkong jakožto finanční centra stagnují, Dubaj usiluje o postavení posledního místa, kde můžete obchodovat skutečně s kýmkoli.Jasně z toho vyplývá, že Perský záliv s největší pravděpodobností zůstane v nadcházejících desetiletích ve světových záležitostech stejně důležitým, jako byl ve 20. století, ačkoli někteří američtí stratégové doufali, že jeho význam postupně upadne. Co se ropy a plynu týče, jeho podíl na evropském importu by se mohl z dnešních necelých deseti procent zvýšit na více než dvacet. Hospodářská síla zálivových států na Blízkém východě je nejvyšší od roku 1981 – tvoří šedesát procent HDP a ještě poroste.

Václav
6. 10. 2022 09:08
Odpovědět  Masunta

Jdi někam s klimatickou změnou, te je jen v chorých palicích těch kteří na tom profitují. A pitomci jim to baští.

6. 10. 2022 10:02
Odpovědět  Masunta

A tak tedy byl katarský emír právě z Prahy zdvořilostně vykopnut, Ńák se pro něj nedostala volná židle. A jak čteme pod článkem diskuzi našich expertů na diplomacii, na vině je náš prezident, jak jinak, když Babiš není zrovna po ruce.

Náhodou, tento emír je dost pan Někdo, pozvat ho může jen prezident, ne jen ňákej ministříček. Ale jistě zase nějaký majstrštyk naší diplomacie.

6. 10. 2022 02:17
Odpovědět  Masunta

No, nevím, kde jste na takovou hloupost přišel/šla. Celý pokles poptávky spočíval v souvislosti s celosvětovou hitparádou kolem covidismu. Nyní dochází k velkému oživení v Číně, která je suverénně největším dovozcem ropy a LNG. Celou situaci kolem fosilních paliv je potřeba vždy hodnotit v globální ekonomice a velmocenských zájmech.

Masunta
6. 10. 2022 05:18
Odpovědět  pavelpe

Nic si z toho nedělejte. Ani já nevím vše.

6. 10. 2022 02:39
Ohodnotit příspěvek :
     

Je tu dost příspěvků od jednoho komentátora, kteří trochu svědčí o nepochopení situace. Vzhledem k covidovému holokaustu došlo v roce 2020 skutečně k poklesu těžby v zájmu udržení cen. To končí. SVO na Ukrajině mění celou geopolitickou situaci i na trhu s fosilními palivy. Jedna věc je, že nastává přesun světového ekonomického boomu z USA a hlavně EU do Asie a postupem času i do Jižní Ameriky. USA přišli s Obamou a Bidenem k obrovským restrikcím vůči domácím těžařům. To mělo za následek konec investic. Jde o to, že dnes v USA chybí nejen těžařské kapacity, ale i rafinérské kapacity, které navíc trpí investičním poddimenzováním. Evropě chybí zase infrastruktura pro příjem a distribuci LNG, ale i ropy. K pochopení je potřeba si uvědomit, že 40% ropy dostává Evropa ropovody z Ruska. Nyní se hraje o přežití, protože je nutné si uvědomit, že 180 ze 600 tankerů LNG na světě patří ruské flotile, 22% LNG jde z Ruska. A místo společného postupu v Evropě teď každý jede na vlastní triko. Místo dlouhodobé dohody s Katarem teď jezdí jeden evropský trouba za druhým pro jednotlivé tankery. Jeden tanker znamená maximálně 80 miliónů m3, přes NS1 šlo při plném vytížení 110 miliónů m3 za den!!! Do toho Biden v rámci zachování jakýs takýs cen benzínu vyprázdnil strategické rezervy ropy. Není nic jednoduššího pro země středního a blízkého východu spolu s Ruskem než nechat EU a USA vydusit ve vlastní šťávě. Oni sníží produkci a zvýší cenu. Jak prosté, příjmy zůstanou.

6. 10. 2022 02:53
Ohodnotit příspěvek :
     

Ještě bych dodal skutečnost, že celá tahle situace je způsobena jedinou prostou věcí. USA udělali něco, co vyděsilo 2/3 světa. Asi tušíte – ano devizové rezervy Ruska. Nejde ani tak o zmrazení, ale o zcizení. USA prostě ukradli 300 miliard Rusku. Světe div se, že Arabové, kteří mají bilióny v dolarech či Eurech se jich houfně zbavují. Stejně tak Čína. Důvodem jsou obavy z možného ukradnutí Američany a také skutečnost, že USA a EU sužuje bezprecedentní inflace, jejíž konec je v nedohlednu. To má samozřejmě za následek obrovské znehodnocování těchto měn. Není náhodou, že se tyto země chtějí podílet na BRICS, který prosazuje rezervy v měnách podložených komoditami. Kontrolní otázka, jakými komoditami disponuje EU? Evropskými hodnotami o které nikdo nestojí a které sama porušuje na každém kroku. Jinak už disponuje akorát tak dluhy, které nyní půjdou do astronomické výše a povedou dříve nebo později ke stejné situaci jako v Řecku – natiskneme další bilióny Eur, jejichž hodnota bude nižší než hodnota papíru na kterém jsou natištěny. A pokud se OPEC+ postaví na odpor USA, pak stejně to dopadne s USA a dolarem. Teď se to momentálně děje ve Velké Británii – libra jde totálně do kopru a ztrácela na hodnotě i vůči 20%ní inflací znehodnocované koruně. Vidíte to na ceně energií, nemovitostí, pohonných hmot a dalších.

ZMann
6. 10. 2022 08:23
Odpovědět  pavelpe

Přesně tak všechno do sebe zapadá jak puzzle, plán nasouvání NWO a likvidace Evropy běží na plné obrátky.

Gales
6. 10. 2022 10:36
Ohodnotit příspěvek :
     

Jsem zvědavej jestli je demokradi nebudou taky sankcionovat.

Pavel z Moravy
6. 10. 2022 11:08
Ohodnotit příspěvek :
     

Ožebračují a okrádají nás za bílého dne. To tu ještě nebylo. Co takhle zanadávat si na komunisty, aby se národu zlepšila nálada Fialo, Černochová a spol. Víte vůbec co děláte, nebo jste ve vládnoucím rauši?