politika

Gruško: NATO ví, co Rusko udělá, pokud Západ nepřijme “ultimátum”

Severoatlantická aliance dobře ví, jaká vojensko-technická opatření může Rusko přijmout, pokud NATO odmítne ruské požadavky na bezpečnostní záruky. Uvedl to náměstek ministra zahraničí Ruské federace Alexander Gruško v rozhovoru zveřejněném v pondělí pro list Kommersant.

“Nikoho neohrožujeme. Varujeme. Naše pozice je naprosto pochopitelná a předvídatelná. A jasně jsme to řekli, teď čekáme na stejně upřímnou reakci. NATO si je dobře vědomo toho, jaká vojensko-technická opatření Ruská strana může přijmout. Neskrýváme své možnosti, jednáme velmi transparentně.“ poznamenal Gruško.

Konkrétní opatření přitom budou, jak poznamenal náměstek, záviset na tom, jaké vojenské potenciály lze využít proti zájmům Ruské federace. Moskva se zároveň podle Gruška rozhodne pokračovat v dialogu s NATO a USA o bezpečnostních zárukách Ruska poté, co obdrží „písemné odpovědi na písemné návrhy“ Ruské federace. 

“Pak se rozhodneme,” uzavřel.

Dne 17. prosince 2021 zveřejnilo ruské ministerstvo zahraničí návrhy smlouvy se Spojenými státy o bezpečnostních zárukách a také dohody o opatřeních k zajištění bezpečnosti Ruska a členských států Severoatlantické aliance. Rusko-americké konzultace k těmto otázkám se konaly 10. ledna v Ženevě, 12. ledna se v Bruselu konalo zasedání Rady Rusko-NATO a 13. ledna se ve Vídni konalo zasedání Stálé rady OBSE, kde tyto iniciativy byly také posuzovány.

https://bit.ly/327TukZ

sdílet na

1 Komentář
nejstarší
nejnovější nejlépe hodnocené
Inline Zpětná vazba
Zobrazit všechny komentáře
Pavel
18. 1. 2022 10:22
Ohodnotit příspěvek :
     

Anglosasové jsou sebestřední a pokrytečtí človíčci. Nevěřím, že se s nimi dá jednat. Je to asi jako když jistí lidé u nás nám tvrdili, že do 7 roků nám budou létat pečení holubi do huby. No a dnes budou za chvíli lidé rádi, když požmoulají v hubě kousek ztvrdlého chleba.