politika

Global Times: Po Rusku i Čína naléhá prověřit americké biologické laboratoře

Výzvy k prozkoumání záhadných amerických biologických laboratoří, aby se lépe porozumělo původu koronaviru, se zintenzivnily poté, co Rusko uvedlo, že má všechny důvody domnívat se, že v laboratořích USA, hlavně v blízkosti čínsko-ruských hranic, vyvíjejí biologické zbraně.

Patrušev obvinil USA z výroby biologických zbraní poblíž ruských hranic.

Na otázku ohledně původu COVID-19 ministr Rady bezpečnosti Ruské federace Nikolaj Patrušev nedávno uvedl, že biologické laboratoře kontrolované USA vznikají hlavně v blízkosti ruských a čínských hranic.

Rusko má „dobrý důvod se domnívat“, že biologické zbraně jsou vyvíjeny v biologických laboratořích kontrolovaných USA po celém světě, řekl v rozhovoru tajemník Rady bezpečnosti Nikolaj Patrušev.

Zdůraznil, že tyto laboratoře se objevují na hranicích Ruska a Číny.

“Věří, že se jedná o výzkumná centra, kde Američané pomáhají místním vědcům vyvíjet nové způsoby boje proti nebezpečným chorobám. Je pravda, že úřady zemí, kde se tyto objekty nacházejí, nemají žádnou skutečnou představu o tom, co se děje v jejich zdech,” řekl Patrušev.

Tajemník Rady bezpečnosti poznamenal, že v těch oblastech, kde se takové laboratoře objevily, jsou zazname-
nána ohniska nemocí, které nejsou pro tyto regiony typické. A existují dobré důvody se domnívat, že USA v těchto laboratořích vyvíjejí biologické zbraně a proto kolem nich byla hlášena ohniska atypických nemocí.

Dříve ministerstvo zahraničí uvedlo, že Moskva má vážné otázky v souvislosti s vojensko-biologickou aktivitou Pentagonu. Rovněž vzali na vědomí, že aktivita USA v biologické laboratoři Lugar na území Gruzie je v rozporu s povinnostmi Washingtonu a Tbilisi podle Úmluvy o zákazu biologických a toxinových zbraní. 

Mluvčí čínského ministerstva zahraničí Zhao Lijian ve čtvrtek vyzval USA, aby reagovaly na obavy a poskytly komplexní vysvětlení biologických militarizačních aktivit uvnitř i vně USA a aby přestaly blokovat zavedení ověřovacího mechanismu podle Úmluvy o biologických zbraních.

Li Wei, vědecký pracovník z Čínského institutu mezinárodních vztahů, řekl časopisu Global Times, že pečlivá studie amerických biologických laboratoří může poskytnout informace a vodítka o původu viru.

USA zřídily biologické laboratoře ve 25 zemích a regionech na Středním východě, v Africe, jihovýchodní Asii a v bývalém Sovětském svazu, jenom na Ukrajině jich je 16.

Na některých místech, kde se laboratoře vyskytují, existují rozsáhlá ohniska spalniček a dalších nebezpečných infekčních nemocí, uvedlo ministerstvo s odvoláním na zprávy z médií.

Laboratoř Fort Detrick ve Fredricku v Marylandu, která se na vysoké úrovni zabývá materiály způsobující nemoci, jako je Ebola, byla uzavřena poté, co americká střediska pro kontrolu a prevenci nemocí vydala v červenci 2019 příkaz k zastavení a ukončení činnosti, uvedla média.

USA Today uvádí, že od roku 2003 došlo v amerických biologických laboratořích doma i v zahraničí ke stovkám nehod s náhodným kontaktem se smrtícími patogeny.

Zeng Guang, hlavní epidemiolog čínského Centra pro kontrolu a prevenci nemocí, ve čtvrtek pro Global Times uvedl, že zatímco Čína otevřela vědcům laboratoř Wuhan s otevřenou náručí a s přátelským úsměvem, USA nadále ignorují mezinárodní otázky týkající se jejich záhadných biologických laboratoří.

Spojené státy byly vždy takovou arogantní zemí, která si dovoluje pouze využít své síly k tomu, aby vrážela klacky do soukolí jiných zemí, ale ani si nepřipouští, že by měla přemýšlet o sobě, řekl Zeng Guang.

Pouze vláda USA má odpovědi na tyto otázky a klíč k pravdě.

Svět však jasně chápe, že je nepravděpodobné, že by USA dovolily někomu vstoupit do svých biologických laboratoří, protože jsou poháněny obvyklými dvojitými standardy v mezinárodních záležitostech a tvrdohlavým smýšlením o své hegemonii, uvedl Wang Yiwei, ředitel Institutu pro mezinárodní záležitosti na čínské univerzitě Renmin.

Po svých terénních výletech a hloubkových návštěvách v Číně se členové mise vedené WHO jednomyslně shodli na tom, že teorie úniku z laboratoře je extrémně nepravděpodobná, ale generální ředitel WHO Tedros Adhanom Ghebreyesus uvedl, že je zapotřebí dalšího vyšetřování, protože průzkum týmu potenciálního úniku z laboratoře nebyl dostatečný. 

Mohou být provedena další šetření v laboratořích po celém světě, včetně amerických laboratoří, pokud existují další důkazy o tom, že hypotézu je třeba přehodnotit, uvedli odborníci.

Jakékoli vyšetřování by nemělo být považováno za vyšetřování trestných činů, ale dotčené země by měly úzce spolupracovat s odborníky WHO – vědecky, otevřeně, transparentně a odpovědně, jak to činila Čína.

V reakci na otázku týkající se otevřeného dopisu 24 výzkumníků z Evropy, Spojených států, Austrálie a Japonska týkajícího se nového vyšetřování původu COVID-19, Zhao Lijian ve čtvrtek na tiskové konferenci řekl, že některé jednotlivé země, včetně USA tuto otázku politizují, zasahují do spolupráce Číny s WHO, hanobí Čínu a otevřeně zpochybňují nezávislý a vědecký výzkum vědců.

To poškozuje globální spolupráci při sledování původu virů a celosvětové úsilí v boji proti epidemii.

Tzv. Otevřený dopis o novém vyšetřování původu COVID-19 je pouze zaměřen na vyvíjení tlaku na WHO a členy jejího týmu odborníků. Práci na sledování původu COVID-19 skutečně brzdí a brání politika, ale ne z Číny, ale z některých zemí, včetně Spojených států, uzavřel Zhao Lijian.

https://bit.ly/2PL4deM
https://bit.ly/39VGqzG

sdílet na

1 Komentář
nejstarší
nejnovější nejlépe hodnocené
Inline Zpětná vazba
Zobrazit všechny komentáře
ZRX1200
9. 4. 2021 10:18
Ohodnotit příspěvek :
     

Přesně jak říkala viroložka Peková “je třeba zjistit, z které jeskyně ti
netopýři vylétají”. A že těch jeskyní mají USA po světě požehnaně, plné
ideologicky zpracovaných netopýrů s virovou naloží pro použití v ten
správný čas. Je nejvyšší čas narvat všechny netopýry svým páníčkům do
zadnice.