politika

Gazprom potvrdil zákaz využívání kapacit Jamal-Evropa

Sankce, které Rusko 11. května uvalilo na EuroPol GAZ, vlastníka polského úseku plynovodu Jamal-Evropa, znamenají pro Gazprom zákaz využívání kapacity tohoto plynovodu, potvrdil mluvčí Gazpromu Sergej Kuprijanov.

“Byl stanoven zákaz transakcí a plateb ve prospěch sankcionovaných osob, to znamená zákaz používání plynovodu ve vlastnictví EuroPol GAZ k přepravě ruského plynu přes Polsko,” vysvětlil.

Připomněl, že „dříve polská strana opakovaně porušovala práva PJSC Gazprom jako akcionáře EuroPol GAZ a dne 26. dubna 2022  zapsala tento koncern na sankční seznam, čímž zablokovala možnost společnosti uplatňovat práva na akcie a dalších cenných papírů EuroPol GAZ a přijímat dividendy“.

Plynovod Jamal-Evropa má délku přes 2000 km. Polský úsek má 683 km a pět kompresorových stanic. Je ve vlastnictví společného podniku EuroPol Gaz a provozován samostatným provozovatelem polského systému GTS Gaz.

Prezident Vladimir Putin v prosinci komentoval situaci ve společném podniku na přepravu plynu:

“Máme tam 45 % ve vlastnictví Gazpromu. Ale polská strana nás od řízení tohoto systému odstrčila.”

11. května ruská vláda stanovila sankční seznam, který zahrnuje 31 evropských společností. Většina těchto společností je napojena na skupinu Gazprom Germania, kterou nedávno převzala německá vláda. Do sankcí spadá i EuroPol GAZ.

Polsko koncem dubna odmítlo platit za ruský plyn v rublech a 27. dubna Gazprom zastavil dodávky do této země. Kuprijanov poté řekl, že Polsko začalo odebírat ruský plyn z Německa zpětně přes plynovod Jamal-Evropa.

https://bit.ly/3PcLR0p

sdílet na