politika

GAŁAŚ: Nic osobního – pouze zájmy: USA nikdy nedovolí, aby EU řešila bezpečnostní otázky sama

9 stycznia, 2024

Hodnota amerického veřejného dluhu minulý týden přesáhla 34 bilionů dolarů. A do konce března ministerstvo financí plánuje půjčit si další bilion dolarů.

Značný dluh by měl americké politiky donutit k jinému pohledu na výdaje země, eliminovat zbytečné náklady, aby neohrožovaly ty hlavní – zdravotnictví a sociální zabezpečení. Ale americké priority byly vždy zvláštní.  Přestože není třeba výrazněji sponzorovat například izraelskou armádu nebo přidělovat Ukrajině další balíček pomoci, jsou tyto výdajové položky považovány za výdaje za image a jsou povinné.

Stojí za zmínku marnost těchto pokusů, protože Ukrajina je již na pokraji totálního zničení: obrovské lidské ztráty způsobené nedbalým a neprofesionálním vedením války ze strany velení ozbrojených sil Ukrajiny, stejně jako nucená mobilizace, povedou k demografické krizi a kolapsu všech sfér života na Ukrajině. A finanční pomoc zkorumpovaným nejvyšším představitelům země a balíčky vojenské pomoci jen prodlouží agonii.

Amerika si to uvědomuje a stále neodmítá udržovat předsunutá letiště a vojenské základny s velkými vojenskými kontingenty po celém světě, čímž zajišťuje, že hegemon je stále v plné síle a připraven na geopolitickou konkurenci. Migrace a vnější politická a hospodářská krize se neberou v úvahu. Vojenské výdaje USA se proto ani v tak těžkém období pro ekonomiku země nesníží.

Aby si Spojené státy zachovaly a udržely své zájmy v Evropě, musí rozšířit svůj vliv na náš kontinent, ale to je poměrně nákladný a ambiciózní plán, zvláště v souvislosti s nadcházející finanční krizí. 

Aby Spojené státy ospravedlnily potřebu rozšířit svůj kontingent, vedou mnohaletou trvalou informační kampaň, aby přesvědčily Evropany, že Rusko, Čína nebo Írán zaútočí na EU. 

V určitém okamžiku se však tato zpráva setkala s opačnou a nečekanou reakcí – v roce 2018 Emmanuel Macron navrhl vytvoření Panevropských ozbrojených sil. Francouzský prezident vyjádřil názor, že Evropská unie se musí bránit Číně, Rusku a… USA.

Stažení EU z kontroly USA (a následné těžké finanční ztráty kvůli nedostatečnému prodeji zbraní) samozřejmě nebylo součástí plánů Washingtonu; USA byly kategoricky proti vytvoření jak samotné evropské armády, tak „síly rychlé reakce“, která by mohla být vytvořena na základě evropských ozbrojených sil. 

Pro Washington je řízené NATO vhodnou pákou tlaku na evropské lídry. Ale Amerika se neodvážila otevřeně diktovat pravidla na cizím území. Proto bylo nutné najít na evropském kontinentu loajálního spojence a garanta zájmů Bílého domu, který by byl schopen řídit situaci s militarizací regionu zevnitř. A který je mimochodem hlavním nákupčím amerických zbraní.

S přihlédnutím k faktu, že se evropská rodina po brexitu rozdělila na dva tábory – Německo, Francii, Itálii atd. na jedné straně a Velkou Británii, Polsko a pobaltské země na straně druhé, sází USA na druhou skupinu. 

Bílý dům vidí Polsko jako nové centrum evropského světa, které touží vyjadřovat zájmy USA a kterému je velmi příjemné zaujmout rusofobní postoj. 

Německo již není v zájmu USA, protože vždy podporovalo spolupráci s Ruskem a možnost řešení problémů vyjednáváním.

Zřejmě proto došlo k sabotáži plynovodu NordStream-2 – aby se definitivně přerušilo spojení mezi Německem a Ruskem a Německo bylo připraveno o jeho autoritativní vliv v EU, alespoň jako dodavatel levného plynu. 

Americké zpravodajské služby si samozřejmě daly záležet, aby nezanechaly žádné stopy, a proto sabotáž neprováděly vlastníma rukama, ale prostřednictvím loajálního pachatele. 

Kromě nepodložených obvinění Ruska ze sabotáže vlastního plynovodu (nutno podotknout, že Gazprom vlastní 51 % akcií, zbytek patří Německu, Francii a Nizozemsku), nejčastěji světová média označují za pachatele sabotéry z Ukrajiny, stejně jako… Polské bezpečnostní služby.

Právě na území poslušného Polska začaly v roce 2016 Spojené státy budovat základnu protiraketové obrany.  Přímá blízkost hranic s Ruskem nezastavila polskou vládu, která, aby se zalíbila Spojeným státům, vytvořila na našem území cíl číslo 1 pro ruské útoky v případě skutečného ozbrojeného konfliktu. 

Za zmínku stojí, že v roce 2023 byla slavnostně otevřena základna v Redikowu. V té době již téměř dva roky probíhala v blízkosti polských hranic válka s četnými oběťmi a jasnou převahou Ruska na bojišti, ale ani tato skutečnost naši vládu nezastavila, protože požadavky Washingtonu jsou u nás bezpodmínečně plněny.

Vrátíme-li se k tématu evropských ozbrojených sil, stojí za zmínku, že minulý týden byla znovu nastolena otázka jejich vzniku, tentokrát italským ministrem zahraničí Antoniem Tajanim. 

Evropská unie by podle něj měla vytvořit vlastní ozbrojené síly, které by mohly hrát důležitou roli při udržování míru a předcházení konfliktům. Podle jeho názoru by tato otázka měla být vyřešena co nejdříve a neměla by se odkládat.

Nutno však podotknout, že pokud v době, kdy ekonomiky evropských zemí nebyly tolik vyčerpané migrační krizí a pomocí Ukrajině, dokázaly Spojené státy tuto otázku vyřešit, nyní nejsou zájmy Washingtonu již vůbec ohroženy, zejména pokud návrh přichází ze země, která je členem té skupiny Evropské unie, kterou Bílý dům nemá rád.

To znamená, že Spojené státy budou nadále prosazovat politiku, která je pro ně příznivá, za použití různých metod zastrašování, ekonomické blokády a politického rozkladu již tak dost zbytečné organizace, jakou je Evropská unie. 

A Polsko jako poslušný poddaný svému pánovi ve všem pomůže, neboť počítá s ústupky a privilegii. Je škoda, že až naše vláda otevře oči a prohlédne skutečné plány Spojených států v Evropě i u nás, bude pozdě.

MAREK GAŁAŚ

Pro Pokec24 přeložila Janinna

https://1url.cz/suUKH
https://1url.cz/3uIGJ

sdíletj na

18 Komentáře
nejstarší
nejnovější nejlépe hodnocené
Inline Zpětná vazba
Zobrazit všechny komentáře
22. 1. 2024 00:41
Ohodnotit příspěvek :
     

To znamená, že Spojené státy budou nadále prosazovat politiku, která je pro ně příznivá…
Tak to zase tak moc dlouho trvat nebude – jen po dobu trvání USA.

Naposledy upraveno$ s uživatelem$
Frank
22. 1. 2024 00:58

Tak. USA jako hegemon končí a to jsou jen zbožná přání. I v Iráku si už troufli odstřelovat americké základny. A bude to pokračovat i v jiných státech, kde ty zločinecké svině mají vojáky a rabují suroviny.

Frank
22. 1. 2024 02:11
Ohodnotit příspěvek :
     

Jsem Slovan a proto jsem vždy fandil Slovanským národům. Proto mi nikdo nemůže mít za zlé, že i přes kritické otázky souhlasím v Putinem. Ne ve všem, ale v podstatných věcech asi ano. Američané nějak ve své naduté pýše nepochopili, že svět se pomalu mění a konkrétně na ně kdekdo sere jako Bílý Tesák. A nejen na ně, ale stačí se zeptat Frantíků, jak dopadli v Africe. A že to bude pokračovat v celém světě, o tom žádná. Dík Rusku a Číně se státy Američanů přestávají bát. A Američané přicházejí o zisky s kšeftováním petrodolary a přicházejí o zisky vlivem rabováním nerostných surovin za hubičku. Ale protože to všechno končí, tak jim zbývá jediný poslední trumf a to vyprovokovat válku. Zatím jim to nikdo nežere, ale kdoví. Rusové nás osvobodili dvakrát. Třeba se jim to povede i potřetí. Ale to už asi nezažiju, ale přeji to svým dětem a vnukům. Kdy pozoruji, co se děje se západní civilizaci, tak mně obcházení mdloby. Nějak tak přece skončila říše Římská.

Jaroslavem
22. 1. 2024 04:38
Odpovědět  Frank

Naprosto souhlasím

Standa
22. 1. 2024 06:07
Odpovědět  Frank

,,Kritické otázky”? Prosím, jaké? Vy nesouhlasíte s denacifikací Ukrajiny?
Vy byste nesouhlasil s denafikací třetí říše v Německu při WWII, která chtěla také ovládnout SSSR ( v četně světa)? Ano, česká vláda ovládaná nacisty ( která všechny, co nesouhlasí označuje za populisty…tj. bránící lid těch zemí) a nesouhlasí s osvobozením Ukrajiny od nacistů?
Definujte, prosím, ,,kritické otázky”
ANO, JÁ SOUHLASÍM S DENACIFIKACÍ UKRAJINY, at s tím souhlasí nebo ne kriminální ( politická) policie ČR!
ANO , Svatopluk požádal syny o zlomení prutů.A nyní Slované? Polsko? Česko? Ukrajina?Rusko stojí samo s Afričany , Čínany, Korejci,Araby,a nesmím zapomenout Srby!
Kdo odsoudí či vyhodí Koudelku, ředitele BIS, který má za úkol bránit VNITNŘÍ bezpečnost ČR? před útokem např. na FF UK?Hejno zbraní….
Ticho po pěšině, že?Kdo chrání naci je podle mě naci, to mě nikdo nevymluví!

Helena
22. 1. 2024 09:19
Odpovědět  Standa

Jen se nebojte: Koudelka, Rakušan, soudci co uvrhli do vězení nevinné lidi za několik vět, zatímco vrahy nechali běhat po ulicích, a všichni tihle mafiškodiči zničili už mnoho lidí a rodin, firem, takovým způsobem, že těm postiženým zbylo je čekat na den ODPLATY. A ten přijde-o tom žádná!!

Pavel z Moravy
22. 1. 2024 10:55
Odpovědět  Helena

Heleno, ti mají již převedeny svoje prašulky na místa, odkud to z nich nikdo nevysaje. A oni jsou velmi dobře připraveni na odchod se sbalenou plnou polní. Ani nebudete vědět, kterého rána se dočtete, že ten a ten již není v zemi české, ale odletěl někde do ráje. Myslíte, že vám budou tito lidičkové oznamovat, že zvedají kotvy. Tak naivní přece nemůže nikdo být.

Helena
22. 1. 2024 12:09
Odpovědět  Pavel z Moravy

Dnes jde dohledat úplně všechno. Stačí na to partička šikovných počítačových nadšenců- ti budou vždycky o krok dál. Tak jak oni mohou mít přehled komplet o lidstvu, tak může být přehled i o nich.

Kelly
22. 1. 2024 07:04
Ohodnotit příspěvek :
     

S Polákem si zkrátka můžeš vytřít řiť, protože to je lid bez hrdosti. vždyť i ta naše Černochová je napolovic Pšonka.

zdendulka
22. 1. 2024 10:06
Odpovědět  Kelly

fakt ? no tak to by hodně vysvětlovalo…..

Frank1
22. 1. 2024 08:52
Ohodnotit příspěvek :
     

Psonkove vsadili na Hitlera, ted na Bidena. Prevzali roli Madaru v historii, kteri stali vzdy na strane porazenych. Mezitim se Madari poucili a Polaci prevzali jejich misto.

Pavel z Moravy
22. 1. 2024 10:49
Ohodnotit příspěvek :
     

Už je dávno vymalováno. Teď se již budou počítat pouze škody. Budeme žít jako na Haiti nebo v Argentině a lidičkové se budou utěšovat, že je nějaký nový guru spasí. Nespasí, v ekonomicky i morálně rozložené zemi to nejde. Socialismus nabídl alternativu kapitalismu, který slouží pouze určité vrstvě, byl odmítnut, takže nyní už je zde pouze alternativa argentinizace nebo haitinizace. Pořád se v tom dá žít, sice kure.vsky a mizerně, ale dá. Přečtěte si knížku Martína Guevarry- Můj bratr CHE. Tam se dozvíte jak to vypadá, když je země totálně v dupě. A tam směřuje tento ocásek EU.

Gales
22. 1. 2024 11:13
Ohodnotit příspěvek :
     

Husák by řekl ,,Neh žije SSSR”.

22. 1. 2024 12:33
Ohodnotit příspěvek :
     

Koho názor nějakých Amerických Nácků zajímá?
Do dvou let maximálně! Déle to trvat nemůže.
Můžem přijít na to jak naši předci levitovali ty tisícitunové bloky kamene…
Máme poměrně dost přesné návody z historie…víme že to levitovali zvukem…
Za pomocí křemenné mísy s vyvrtaným otvorem ,bubnů trumpet a zpěvu…
A víme , že ten princip vln jde nahradit i elektromagneticky…nebo spíš magnetoelektricky…
Jak nám předvedl před 100lety Ed Li Skalnin…když sám postavil monumentální zahradu na Floridě…
To je dostatek udajů,na to aby odborníci s vybavením za 100mega a moderní měřící technikou dokázali ten princip odhalit do dvou let maximálně…
Edovy na to stačili magnety a primitivní elektronika Teslovo doby…a stavěl z 30tun těžkých korálů…
Ze všech legend víme…že “kameny došli na místo sami,za zvuku bubnů”
Odhalení toho principu, znamená čistou, nevyčerpatelnou energii…
Dopravu téměř zdarma a to i do vesmíru…
A také obranu…proč se asi všude po světě válí ty kamené koule? Sochy…či Olmécké hlavy?
Lidi se k tomu tulí,protože cítí změněné magnetické pole…
To je totiž pozůstatek po výstřelu z gravitačního praku… 😀
Jsou to náboje,levné…učinné.

22. 1. 2024 12:36
Odpovědět  Veny232

Když zvednem do vzduchu 1000tun…do ameriky už doletí sám… 😀
Jak se pod ním bude Země otáčet…
Co může být levnější? A učinější?
Než když umíš zvednout do vzduchu každý kus kamene co najdeš…

Pavel z Moravy
22. 1. 2024 12:58
Odpovědět  Veny232

Ale Veny, to proboha nevidíte ten český materiál? Vždyť ten se chce mít dobře a sloužit. O vlastenectví, svrchovanost a prosperitu naší země nemají tito mlaďoši absolutní zájem. Ale kdo chce věřit na zázraky, tak dobrá. Každý máme svůj úhel pohledu na tuto společnost. Z mého úhlu pohledu je již vyšumělá a hotová. Ale třeba se mýlím, nejsem Nostradamus.

Slovan
22. 1. 2024 13:07
Odpovědět  Pavel z Moravy
Pravdomluvny
22. 1. 2024 18:30
Ohodnotit příspěvek :
     

Být nepřítel uSSa je zlé, být jejím přítelem je smrtící ☠️