politika

FREXIT. Le Figaro: “Covidová krize nebo začátek konce Evropské unie?“

Le Figaro:
„EU nás nechrání před žádnou krizí, finanční, ekonomickou ani zdravotní.“

V pátek zveřejnil francouzský analytik a novinář Laurent Herblay v časopise Le Figaro článek, ve kterém nevyloučil, že by Francie mohla opustit Evropskou unii.

Podle autora pandemie koronaviru jasně ukázala, jak moc se evropský průmysl a hospodářství propadly.

Novinář ve svém článku za to ve skutečnosti viní vedení EU. 

Herblay si je jistý, že je to vedení Evropské unie, které brání udělování preferencí evropskému obchodu a neposkytuje nezbytnou podporu zemím, které jsou členy EU.

Novinář také upozornil na skutečnost, že USA přidělily na pomoc národní ekonomice pět bilionů dolarů, zatímco Evropa na tento účel poskytla 300 miliard eur (asi 358 miliard dolarů).

Připomněl také, že za současné situace EU naléhavě žádá země, aby snížily výdaje na léky a snížily platy lékařům, aby se zvýšila jejich konkurenceschopnost.

„EU jedná tak pomalu, že většina evropských zemí začíná nakupovat ruské a čínské vakcíny,“ uvedl novinář.

Odborník se domnívá, že v důsledku Brexitu vznikl precedens a ukázal, že nezávislost může být výhodnější než pobyt v Evropské unii. 

Brusel navíc změnil evropský kontinent na trh pro nadnárodní společnosti Spojených států nebo Číny, přičemž 80% hlavních složek léčiv se vyrábí mimo Evropu, zejména v Asii.

Výsledkem bylo, že novinář dospěl k závěru, že příznivci myšlenky vystoupení Francie z EU mají nové argumenty na podporu svého postoje.

„EU je jen další byrokratická struktura, která paralyzuje a nikdy neslouží našim zájmům,“ uzavřel Herblay.

Starosta Nice Christian Estrosi zároveň vyzval francouzské lékařské orgány, aby regionu umožnily nákup ruské vakcíny proti koronavirům “Sputnik V”. 

“Mohu rychle doručit desítky tisíc dávek vakcíny “Sputnik V”, ruské vakcíny používané ve více než 48 zemích po celém světě, do metropole Nice-Cote d’Azur.
Žádám zdravotnické orgány, aby mi udělily souhlas,“ – napsal Christian Estrosi na Twitteru.

https://bit.ly/3eDLWdm

sdíletj na