“Freedom Convoy”. Majdan v Kanadě?

Jak jsme již informovali, https://www.pokec24.cz/politika/v-kanade-se-chystaji-rozsahle-nepokoje-70-km-dlouhy-konvoj-se-pohybuje-smerem-k-ottawe-video/ v Ottawě začíná rozsáhlé protivládní shromáždění truckerů a sil, které je podporují.

KANADSKÝ KONVOJ PRÁVĚ PŘEKONAL REKORD: 480 KILOMETRŮ – NEJDELŠÍ KONVOJ V HISTORII!!!!

• Kolona kanadských truckerů pokračuje v pohybu!
Nyní se odhaduje, že 1 400 000 lidí a přes 50 000 kamionů je na cestě do Ottawy 

JIŽNÍ KAVALÉRIE NA CESTĚ!!!

• 10 000 amerických truckerů se připojuje k řadám FREEDOM!!!!
Zablokují celnice podél celé východní hranice USA!!!!

• Více než 150 000 dalších lidí přejíždí zemi, aby se dostali do Ottawy.

• Za méně než týden konvoj získal více než 6 milionů dolarů v darech.

Všechny světové televizní kanály a masmédia tuto událost nadále ignorují.

Jízda řidičů kamionů do Ottawy pod heslem „Freedom Convoy“ odstartovala 23. ledna. Kamioňáci požadují zrušení nového balíčku omezujících opatření proti COVID, který stanoví 14denní karanténu pro neočkované lidi po návratu ze Spojených států. Kanadský premiér Justin Trudeau opatření odmítl zrušit a označil demonstranty za „okrajovou menšinu“. Mezitím podle odborníků hrozí, že taková pozice šéfa kanadské vlády přeroste ve vážnou ekonomickou a politickou krizi.

Na sobotu 29. ledna je v hlavním městě Kanady plánován rozsáhlý protest truckerů, informují místní média s odvoláním na organizátory demonstrace.

Očekává se, že se v Ottawě shromáždí desítky nebo dokonce stovky tisíc lidí.

Podle The Globe and Mail si již 28. ledna 10 000 demonstrantů zřídilo dočasný tábor na Parliament Hill, kde sídlí zákonodárný sbor. Metropolitní policie již dříve přiznala, že netuší, kolik lidí se ve skutečnosti může demonstrací zúčastnit.

Kamioňáci se do hlavního města Kanady začali přesouvat 23. ledna pod heslem „Freedom Convoy 2022“. Řidiči kamionů požadují ukončení balíčku omezujících opatření proti COVID, který vstoupil v platnost 15. ledna.

Podle nové politiky schválené kanadskou vládou musí neočkovaní kamioňáci vracející se z USA podstoupit testy PCR a zůstat v 14denní karanténě.

Benjamin Dichter, mluvčí hnutí, 26. ledna v komentáři Toronto Sun uvedl, že délka konvoje svobody je 70 km. Podle předběžných odhadů uvedených v publikaci se akce účastní asi 50 tisíc automobilů, včetně těch, které přijíždějí ze Spojených států.

“Doufám, že všechno půjde dobře”

Když mluvíme o akci, analytici poukazují na to, že na mnoha záběrech, které jsou distribuovány v médiích a sociálních sítích, jsou kanadští truckeři aktivně vítáni místními obyvateli.

Zástupce ředitele Institutu strategických studií a předpovědí RUDN Pavel Feldman v rozhovoru pro RT nevyloučil, že by kanadští občané a američtí truckeři mohli masivně podpořit protest řidičů.

„Lidé nespokojení s politikou vlády Justina Trudeaua mohou vyjít do ulic Ottawy a dalších měst. Také autodopravci ze severních států Spojených států nejsou se současnou situací spokojeni. Americký byznys také velmi trpí a s vysokou mírou pravděpodobnosti podpoří řidiči ze Spojených států své kanadské kolegy,“ řekl Feldman.

26. ledna na zvláštním zasedání Metropolitní policejní rady ottawský policejní náčelník Peter Sloly prohlásil, že Freedom Convoy se stal masovým protestním hnutím, se kterým je třeba počítat.

“To, co začalo jako jednorázová akce nebo demonstrace prostřednictvím toho, co se stalo známým jako Freedom Convoy, zahrnující nákladní vozidla z celé Kanady, se v posledních dnech, a zejména v posledních 24 hodinách, výrazně změnilo,” řekl Sloli.

Policie podle jeho slov zaznamenává nárůst počtu „zúčastněných stran“, které vyzývají občany, aby se zúčastnili protivládních demonstrací v Ottawě.

Na druhé straně, zástupce náčelníka ottawské policie Trish Ferguson uvedl, že městští strážci zákona se připravují na „řadu potenciálních rizik“. Mezi ně připsal projevy odpůrců „Freedom Convoy“, „blokování křižovatek, zasahování do práce kritické infrastruktury, nezákonné a násilné akce“.

Demonstranti tvrdí, že jejich akce mají výhradně pokojný charakter.

Novináři z CBC na jedné z demonstrací příznivců Freedom Convoy v Ontariu si ale všimli vlajky ultrapravicové organizace Proud Boys, která byla loni v únoru v zemi uznána za teroristickou organizaci. Někteří demonstranti navíc údajně volali po „kanadské verzi útoku na Kapitol”.

O nárůstu agrese a násilném potenciálu protestu informují i ​​další místní média. Například CTV zveřejnila úryvky z e-mailu, který byl zaslán kanadským poslancům. Uvedla, že se útočníci snaží zjistit osobní údaje a adresy zákonodárců.

„Kamioňáci jsou známí tím, že nepohrdnou ani násilnými metodami boje. Mnoho z nich je navíc unaveno nekonečnými koronavirovými restrikcemi, někteří již přišli o zdroj příjmů. Je těžké předvídat vývoj situace, ale přinejmenším střety s policisty jsou velmi realistickým scénářem,“ argumentuje Feldman.

Jak se domnívá, dalším ožehavým a dráždivým faktorem v situaci s Freedom Convoy je postoj premiéra, který otevřeně odmítl dělat truckerům ústupky. Justin Trudeau ve svém projevu k novinářům 26. ledna označil demonstranty za „okrajovou menšinu“.

„Okrajová menšina lidí, kteří se blíží směrem k Ottawě a vyjadřují své nepřijatelné názory, nereprezentuje pozici Kanaďanů, kteří se navzájem podporovali, kteří vědí, že následování vědy a být připraveni se navzájem chránit – je nejlepší způsob, jak nadále zaručovat naše svobody, naše práva, naše hodnoty jako země,“ řekl Trudeau.

V rozhovoru pro RT Dmitrij Abzalov, prezident Centra pro strategickou komunikaci, poznamenal, že se Trudeau mýlil, když podcenil rozsah protestního hnutí. 

„Podle mého názoru Trudeau doufá, že vše dobře dopadne, i když to, co se děje, je také jeho chyba. Má dobrý vztah s Joe Bidenem a rozhodl se synchronizovat anti-covid politiku se Spojenými státy, kde se nyní zavádějí velmi přísná restriktivní opatření,“ říká Abzalov.

“Regály mohou být prázdné”

Experti nevylučují, že protesty v Kanadě mohou vést k negativním socioekonomickým důsledkům, které budou mít následně dopad na politickou situaci v zemi.

Hranice se Spojenými státy pravidelně překračuje asi 160 000 řidičů, uvádí Canadian Trucking Alliance. V souvislosti s novými omezeními může být z jízd odstraněno až 32 000 lidí. Nedostatek truckerů v oboru přitom ještě před přijetím nových pravidel odhadovala aliance na 18 tisíc lidí.

Podle agentury Reuters je nákladní doprava klíčová pro zajištění hladké přepravy zboží přes americko-kanadskou hranici. Více než dvě třetiny obratu nákladu mezi oběma zeměmi se uskutečňují právě prostřednictvím kamionů.

Agentura poznamenává, že obtížná situace v kanadském odvětví kamionové dopravy by mohla vést k vyšším cenám pohonných hmot a posloužit jako hnací síla další inflace, která již v zemi dosáhla 30letého maxima a v prosinci loňského roku dosáhla 4,8 %.

Navzdory negativnímu vývoji v oboru a možným negativním důsledkům pro celou ekonomiku jako celek, Canadian Freight Alliance (odbory truckerů) účastníky Freedom Convoy nepodpořila. Solidaritu s nimi ale vyjádřili kanadští konzervativci, kteří nesouhlasí s politikou úřadů v oblasti očkování.

„Největším nebezpečím této situace kamioňáků je, že kanadské regály obchodů se mohou rychle vyprázdnit. Ve skutečnosti to bude znamenat nástup vážné socioekonomické krize, která se může rozvinout v masivní protivládní politické nepokoje až po demisi současné vlády,“ říká Feldman.

Stojí za zmínku, že Trudeau ve svém projevu uvedl, že nedostatek zboží v kanadských obchodech je důsledkem narušení globálního dodavatelského řetězce způsobeného pandemií COVID-19 a nikoli protestů truckerů.

„Trudeauova prohlášení se příliš nepodobají slovům vůdce státu, který zaujímá přední místa v hodnocení mezinárodního ekonomického rozvoje. Popírá zjevné problémy a není ochoten připustit, že vláda přehnala restriktivní opatření, která se stávají střelou do nohy vlastní ekonomice,“ říká Feldman.

Trudeau podle Dmitrije Abzalova odmítá uznat nepřiměřenost nového balíčku restriktivních opatření v obavě, že toho využijí konzervativci. Podle experta si také kanadský premiér nechce kazit vztahy s Bidenem, který je zastáncem tvrdých anti-COVID řešení.

„Není možné ignorovat rostoucí protestní hnutí. Ale v této situaci Trudeau, jak je vidět, zjevně očekává, že to “vysedí”, nebude dělat ústupky a bude čekat, až to opadne. Kanadský premiér se bojí ukázat slabost před svými příznivci a tím spíše před odpůrci z konzervativního tábora,“ zdůraznil Abzalov.

https://bit.ly/3obfbs1

https://bit.ly/3AKrzEl

sdíletj na

3.8 4 hlasy
Ohodnotit příspěvek
11 Komentáře
nejstarší
nejnovější nejlépe hodnocené
Inline Zpětná vazba
Zobrazit všechny komentáře
zdena
29. 1. 2022 18:55

Wow !!! Držím palce ! 🙂

Pavel
29. 1. 2022 20:44
Odpovědět  zdena

Já také a nejenom palce. Jedna z malých jiskřiček naděje.

anonym
29. 1. 2022 19:20

Zahledli jizanskou vlajku konfederace. Asi provokace. Dalsi provokace se cekaji.

“Někteří demonstranti navíc údajně volali po „kanadské verzi útoku na Kapitol“.”

Jo, to urcite. To by si pomohli.
Tento clanek je nechutny.

Kanada je plna radosti. Vsak se podivejte na videa, jaci jsou to lidi, i s detmi, vsude usmevy a vzajemna pomoc, a jak kamiony vsude vitaji. A taky se mrknete do MSM, jak o nich lzou.

Za normalnost! Za svobodu!

Pavel
29. 1. 2022 20:41
Odpovědět  anonym

Nejsem žádný věštěc, ale myslím, že to Trudeau neustojí. To není demonstrace pár tisíců lidí. Nevím jak by se zachoval jeho otec, ale ten by asi takovou hru vabank nehrál. Mladý se zdál být solidní, ale myslím, že je již přeformátovaný a samozřejmě také ve vleku globálních pazourů plánujících NWO. Celá ta tzv. západní elita se stala nepřáteli lidu. Doufám, že jim bude brzy zvonit hrana. Jinak se západ propadl do takového morálního bahna, že bude skutečně nadlidsky těžké se z těch pomejí vyhrabat.

anonym
29. 1. 2022 21:24
Odpovědět  Pavel

No ja doufam. Je to ulhany, bezpaterny slaboch. Spis bych rekla, ze na to nema, aby pokracoval. Vsak kdyz se jeho nadavky neujaly, utekl ze sceny. Jak ten chrabry sir Robin (Monty Python).

ZRX1200
29. 1. 2022 20:40

Vypadá to, že vše běží podle plánu. První (kovid) etapa, v plánu světové nadvlády, pomalu končí a přechází do další fáze, čímž by mělo být svržení národních vlád, vyvolání chaosu, ekonomické a potravinové krize. Nenechte se zmást.
https://kob-forum.eu/2022/01/29/varovani-s-ohledem-na-organizaci-ceskoslovenskeho-konvoje-za-svobodu-europe-convoy-2022/

ZRX1200
29. 1. 2022 21:42
Odpovědět  josh-xy

Opravdu výmluvné, taková profi organizovanost mluví sama za sebe.

Milan
30. 1. 2022 01:10
Odpovědět  josh-xy

Ten Československý konvoj mě potěšil. K tomu ta Československá odborná konference lékařů… Začíná se to lámat. Ještě to bude ještě trvat, páč velká setrvačnost, ale už to začíná praskat. Brouzdám po zahraničních webech a lidi toho už mají všude dost.

Jura
30. 1. 2022 18:16
Odpovědět  ZRX1200

Podle plánu to má skončit tak, že z chaosu, kdy už budou mnozí politici a lékaři viset na lucernách, vystoupí světová vláda, která svět “zachrání”.

Milan
30. 1. 2022 00:57

50 000 automobilů = 50 000 řidičů. Ale je hezké, že je policie “připravená”. Doufám, že na všechno…