politika

Francouzský senát přijal usnesení o uznání Karabachu

Dne 25. listopadu přijal francouzský Senát rezoluci vyzývající vládu země k uznání Náhorního Karabachu.

1. Francouzský senát hlasoval většinou hlasů pro rezoluci, která vyzývá francouzskou vládu k oficiálnímu uznání Karabachu.

2. Francouzské ministerstvo zahraničí uvedlo, že jednostranné uznání nezávislosti Náhorního Karabachu nebude přínosem ani pro Arménii, ani pro obyvatele Karabachu nebo Paříže.
Nikdo neuznal Karabach, proč by Francie měla být první?

“Francouzské jednostranné uznání nezávislosti Náhorního Karabachu by nebylo užitečné pro nikoho: ani pro Arménii, ani pro obyvatele Karabachu, ani pro Francii, ani pro další spolupředsedy Minské skupiny (OBSE), ani pro Evropu. To není politika vlády (Francie), to není politika Arménie, to není politika našich partnerů,” – Jean-Baptiste Lemoine, státní tajemník francouzského ministerstva zahraničí

3. Alijevova vláda nazvala přijaté usnesení obyčejným kouskem papíru, který nic nestojí. Samotná Arménie přijetí takové rezoluce uvítala, protože přibližuje Karabach blíže mezinárodní legalizaci.

Otázkou je, zda lobbisté protlačí uznání Karabachu prostřednictvím vlády přes odpor francouzského ministerstva zahraničí.

Pokud bude Francie úspěšná, ztratí své pozice ve formátu vyjednávání v rámci OBSE, ale na druhé straně je to způsob, jak podkopat úsilí Moskvy o urovnání Zakavkazska a zároveň ukázat “svaly” Turecku, jelikož vzájemné vztahy se rychle zhoršují.

https://bit.ly/39aPJwe

sdíletj na