politika

Francouzský politik: Francie nemá v NATO co dělat

Francouzský politik, vůdce strany „La France insoumise“ Jean-Luc Mélenchon uvedl, že Francie nemá v NATO co dělat, že Rusko je spolehlivým partnerem a Spojené státy jím nikdy nebyly. Jak píše Nina Djulgerová v článku pro bulharskou publikaci “Trud”, Mélenchon nastolil problémy, které jsou na pořadu dne nejen v Paříži.

Podle francouzského politika nemá Francie v NATO co dělat. Autorka článku s ním souhlasí a tvrdí, že za 70 let se Severoatlantická aliance vyčerpala a již nemůže být zárukou bezpečnosti Evropy. Příkladem toho je chování Turecka, které ignoruje a porušuje základní pravidla chování organizace.

Jako východisko ze situace lze přijmout návrh francouzského prezidenta Macrona, který již několikrát navrhoval vytvoření evropské armády s vlastním rozpočtem, nezávislým na NATO.

Obnovení plnohodnotného členství Paříže v Severoatlantické alianci na konci prvního desetiletí 21. století již zjevně není relevantní, organizace se 70letou historií se vyčerpala. Všechny tyto závěry jsou blízké známé frázi, kterou proneslo dítě ve slavné pohádce: „Král je nahý!“

Francouzský politik navíc označil Rusko za spolehlivého partnera, což zní jako kacířství, poznamenává Djulgerová. Takové prohlášení je však dobře vysvětlitelné. Jde o to, že po několik století byl evropský vektor Moskvy vždy směrován přes Berlín do Paříže, země mají staleté vazby.

Mélenchon se zároveň „odvážil“ porovnat Rusko a USA a obvinil Američany z nespolehlivosti.

Obvinění Spojených států z toho, že nebrání své evropské partnery a jejich zájmy, ale spíše je využívají, je působivé. (…) Mélenchonův závěr je také smutný, když říká, že Spojené státy si dělají, co chtějí, bez ohledu na kohokoli. – píše autorka článku

Svět sešel z cesty a současné problémy nelze hodnotit a řešit pomocí starých metod.

Francouzský prezident Emmanuel Macron dříve hovořil o „mozkové smrti NATO“.

https://bit.ly/36Ktiwe

sdíletj na