politika

Francouzi Polákům: Odmítnete Istanbulskou úmluvu? Nedostanete peníze!

Neškodná, obecně deklarativní a k ničemu právně nezavazuje … pamatujete se? 

Taková prý je Istanbulská úmluva, kterou Polsko v minulosti podepsalo a nyní ji chce vypovídat. 

A ejhle: liberální fašisté ovládající Evropu hrozí, že za to Polákům vezmou eurofondy.

Je to prý docela nezávazná deklarace, kterou se signatářské země hlásí k ochraně žen. A že její podpsání je bez jakýchkoli právních účinků a důsledků. Toto tvrdili korporátní média a systémoví politici, když před časem podezřele nervózně tlačili jednotlivé evropské země k tomu, aby podepsaly Úmluvu Rady Evropy o prevenci a boji proti násilí na ženách a domácímu násilí, nebo zkráceně Istanbulskou úmluvu.

Slovensko však naštěstí tehdy mělo politickou reprezentaci, které se podařilo tomuto tlaku odolat, když i díky Hlavním zprávám včas vznikl u veřejnosti dostatečně silný odpor proti tomuto manipulativnímu pamfletu. 
Tato, na pohled zdánlivě humanistická a neškodná deklarace, je ve skutečnosti toxickým dokumentem, do něhož je vpašovaných několik nášlapných ideologických min (psali jsme o tom například ZDE ).

Poláci však nedávali pozor a neprozřetelně Istanbulskou deklaraci ještě v roce 2012 podepsali. Zpětně si však chybu uvědomili a v současnosti je v Polsku silná společenská objednávka na odstoupení od této úmluvy. 
Polský ministr spravedlnosti Zbigniew Ziobro tento týden poslal ministerstvu práce a rodiny žádost o spuštění procesu odstoupení od Istanbulské úmluvy.

Polské argumenty jsou v podstatě tytéž, jak byly i u nás: dokument obsahuje terminologii a ustanovení ideologické povahy, které nejsou kompatibilní se společenskými normami, jak je chápeme ve středoevropském kulturním prostoru, a proto by pozdější uvedení těchto prvků do praxe mohlo být veřejností vnímáno jako cizí, nevhodné, škodlivé a nebezpečné.

Poláci také velmi správně poukazují na to, že středoevropské země již dlouho mají legislativu, která ženám zaručuje mnohem vyšší úroveň ochrany, než Istanbulská úmluva. Lidé v našich zemích doslova jako výsměch vnímají skutečnost, že tato úmluva se nazývá podle Istanbulu, jedné ze dvou metropolí muslimského (a stále muslimštějšího) Turecka, které se hlásí ke všem nedemokratickým praktikám, které islám ve svých textech, ale i v praktickém životě vůči ženám uplatňuje.

Tato aktivita polského ministerstva spravedlnosti však nezůstala bez odezvy liberálních fašistů v Polsku i v zahraničí. Zejména na západě – jednak proto, že západ je přece jen více nakažený liberálními zvrácenosti než východ, ale také proto, že toto je další vhodná hůl na Poláky, kteří Brusel rozčilují, protože se nechtějí podřídit i v jiných otázkách.

Polsko ještě oficiálně ani nezačalo ve věci jednat, ale to nebránilo poradci francouzského prezidenta v evropských záležitostech Clemente Beauneovi, aby s tradiční zpupností představitele koloniální, resp. neokoloniální mocnosti drze strčil nos do cizích záležitostí, do kterých mu absolutně nic není. 

Beaune v rozhovoru pro rozhlasovou stanici France Inter prohlásil, že by EU mohla Polsku “sáhnout do peněženky” prostřednictvím nového finančního mechanismu EU, pokud Polsko od této (údajně “nezávazné a formální”) úmluvy odstoupí. 

A svou hrozbu ještě znásobil: “Polsko ponese důsledky, pokud tak učiní.”

Toto je vhodná příležitost pro zástupce jiných členských států (například představitelů České republiky – prezidentku Čaputovou, ministra zahraničí Korčoka, premiéra Matoviče …), aby Francii ukázali, kde je její místo. Mohli by jí například pohrozit sankcemi, pokud bude nemístně strkat nos do věcí, do kterých jí nic není. 

A také zmínit možnost odnětí evropských peněz této zemi v souvislosti s uplatňováním lidských práv ve francouzských no-go zónách … Co říkáte? 

Že něco takového není myslitelné? 

Hm, a nejsme si náhodou v té EU oficiálně všichni rovni? (Vím, co mi odpovíte, vždyť já jsem jen tak žertoval).

Ivan Lehotský
Hlavné správy
https://bit.ly/315lVvc

sdíletj na