politika

Francie zablokovala naléhavé zasedání Rady bezpečnosti OSN o sabotáži na Nord Stream

Podle ruských diplomatů místo diskuse o ohrožení energetické bezpečnosti Evropy zazněla srpnová zpráva o zákazu chemických zbraní.

Francie zablokovala naléhavou schůzi Rady bezpečnosti OSN o sabotáži na Nord Streamu – přesněji řečeno, přesunula ji ze čtvrtka na pátek večer. 

Jak řekli ruští diplomaté, místo projednávání problému, který ohrožuje energetickou bezpečnost celého kontinentu, Rada bezpečnosti vyslechla srpnovou zprávu Organizace pro zákaz chemických zbraní.

Mezitím se stále více spekuluje o tom, co se stalo v Baltském moři. Poškodit plynovody bylo možné pouze velmi výkonnými výbušninami. Píše o tom publikace Spiegel s odvoláním na německé bezpečnostní úřady. Uvádí se, že odborníci analyzovali seismické signály a dospěli k závěru, že se jednalo o sabotáž, která byla tak rozsáhlá a složitá, že za ní může stát pouze celá země, ale raději neupřesnili která.

Dříve Sky News s odkazem na britskou armádu uvedly, že výbušná zařízení byla odpálena na dálku, s největší pravděpodobností byla spuštěna na dno z lodi nebo umístěna pomocí podvodního dronu.

Švédská televize SVT zároveň oznámila riziko poškození elektrického kabelu mezi Švédskem a Polskem – jde však zatím jen o předpoklad, který se bude testovat.

Pro Pokec24 přeložila Janinna

https://bit.ly/3fmds1s

sdíletj na

15 Komentáře
nejstarší
nejnovější nejlépe hodnocené
Inline Zpětná vazba
Zobrazit všechny komentáře
Masunta
30. 9. 2022 22:40
Ohodnotit příspěvek :
     

Vývoj se mi líbí. Dohodnou se o čem zalžou, nebo se chtějí dopátrat pravdy jako Masunta pro sběr informací ?

PENNYS
1. 10. 2022 09:35
Odpovědět  Masunta

tak už jste na konfidenta RAk ušana přišli .

Masunta
1. 10. 2022 16:37
Odpovědět  PENNYS

Víš, co se říká o pr,,li.. 🙂

Velitel
1. 10. 2022 00:28
Ohodnotit příspěvek :
     

Proč se píše o dložité, sofistikované a já nevím jaké operaci, za kterou musí stát velká země?
Je to přece kravina, čistě technicky nejde o nic složitého, nic co by nedokázal zorganizovat i soukromník s dostatkem odhodlání a peněz.
Plynovod není nic jiného než ocelová trubka průměru 1200mm , která leží v tomto případě na dně Baltského moře. Balt je celkem mělké moře a tak všechna místa na kterých došlo k utoku jsou v hloubce menší než 80m (60-75m).
Pokud budu chtít plynovod zničit musím
a) trubku najit.
Plynovod je normálně zakreslen v námořních mapách, kvůli vlečným sítím tam být musí. Pro přesnou lokalizaci na místě stačí běžně dostupný sonar, trubku takového průměru na dně nejde přehlédnout. Takže potřebujeme loď stačí rybářský člun, cokoliv pro příbřežní plavbu, pokud nemá dovybavíme sonarem a GPS.
b) Jak dostanu výbušninu k trubce? Podle Švédů odešlo při třech explozích celkem cca tuna TNT, to je takové kvantum, že utok mohl proběhnout z hladiny naslepo jen podle GPS souřadnic nebo sonarové lokalizace trubky nebo vlečením a utržením nálože na překážce. Nicmně 80m je hloubka na kterou nepotřebujete specialisty na hlubinné potápění, sám mám několík ponorů přes 70m.
c) sehnat trhavinu a výrobit bombu.
Na překrojení 1200mm trubky stačí jednotky kg trhaviny, umístěné po obvodu (s 10kg mame jistotu) pokud chceme mít jistotu při položení vedle, 100kg . Nechceme být nápadní a tak si vše vyrobíme sami.

Velitel
1. 10. 2022 00:28
Odpovědět  Velitel

Použijeme jednu z nejpoužívanějších průmyslových trhavin DAP. Není to nic jiného než Dusičnan Amonný a Palivo. Jde o ledek amonný, který se používá jako hnojivo a seženete ho i v EU. Řekněme 200kg jediné další co potřebujeme je palivo použijeme motorovou naftu cca 13l ideální poměr je 95:5 ve prospěch ledku. Pro odpálení potřebujeme rozbušku, 200g počinovou nálož a nějaký časovač. Vše se dá bud vyrobit nebo prostě koupit. Poslední co potřebujeme je sud do kterého to dáme a v kterém to položíme k trubce.
Jak vidíte není to až tak neřešitelné i pro soukromou osobu. Tohle prostě není telekomunikační kabel ležící na dně oceánu v km hloubce.

1. 10. 2022 10:33
Odpovědět  Velitel

^ Jak snadné. A zde máme jednoho možného pachatele…^

oldoo
1. 10. 2022 10:57
Odpovědět  Velitel

Přesně,konečně někdo znalý.Ty bláboly o složitosti jsou buď cílené,nebo výtvory blbců novinářů.Například sehnat na černém trhu konfekční soustředěnou nálož v dnešní poloválečné době nemůže být pro spoustu zájemců žádný problém.Stačí položit a zmáčknout knoflík předem nastaveného časovače,váží to,podle požadovaného účinku ,pár kilo.Je to ve výzbroji prakticky všude,kde to chtějí.

Gales
1. 10. 2022 11:02
Odpovědět  Velitel

Může bejt.Ale tak snadné to není.Alespoň jak tvrdí příslušní odborníci.

oldoo
1. 10. 2022 14:59
Odpovědět  Gales

Příslušní odborníci,to je dobrý vtip.

Evžen
2. 10. 2022 09:11
Odpovědět  oldoo

Má to ale háček je to prostor pod neustálým monitoringem NATO…!

Editor
2. 10. 2022 20:23
Odpovědět  Velitel

na černém trhu se sežene cokoliv včetně semtexu. Netřeba míchat v garáži DAP.

3. 10. 2022 03:25
Odpovědět  Velitel

A těch 200 kg tam dopravíte jak? A vzhledem k tomu, že se jednalo minimálně o tři výbuchy, pak se jedná o 3x 200kg. Pokud to provedli jednotky NATO, pak nepotřebují shánět výbušniny. Pokud to provedl kdokoliv jiný – např. Rusko jak se objevilo v západním mainstreamu – pak nechápu jak se tam dostali nepozorovaně přes veškerou techniku, kterou tam USA měli v podobě čtyř válečných lodí, 6 vrtulníků a výzvědnou stanici na ostrově Bornholm. Podvodní dron musí být odněkud naváděn – tedy by tam musela být ponorka, která je vzhledem k mělkosti Baltu neschovatelná. A těžko by tam byla jakákoliv ruská loď v době cvičení jednotek NATO.

3. 10. 2022 03:18
Odpovědět  Velitel

Tak za prvé, hloubka je 100 metrů, na to lze použít cokoliv. Jenže, ona ta trubka je silná 4 cm a je v 12 cm betonové krustě. V té trubce je tlak 60-100 barů, NS2 byl natlakován na 300 barů. Takže až tak jednoduché zničit to potrubí zase není, protože mimo síly materiálu musíte překonat tlak v potrubí. Buď potřebujete vysoce brizanční výbušninu, což už tak snadné sehnat není a nebo té výbušniny potřebujete velké množství.
Když probíhá cvičení NATO s britskými potápěči, myslíte si, že nemají spuštěné veškeré satelitní, radiolokační a komunikační zařízení na detekci čehokoliv a kohokoliv? Buď tedy někdo dokáže být neviditelný nebo disponuje nezjistitelnými technickými prostředky.

Jaroslav
3. 10. 2022 08:58
Odpovědět  pavelpe

No je to všechno pravda, ale kde jsou ty možnosti sledování a získávání informací při válčení na UK. Již mi to připadá, že generalita RF chce tu válku prohrát cíleně. Útoky na opevněná místa je taktika první světové války. No a ohledně útoků na plympovody, v době cvičení větších námořních sil (třeba i jako odpoutávající manévr), není těžké tam položit nálož, pro strýčka příhodu, no a skutečně někdo chtěl v době referend poslat vzkaz. A pak, v případě kumulativní nálože stačí snad několik kg výbušniny (lineární nálož) a tlak uvnítř se již postará o zbytek. Rád bych mimo jiné chtěl vědět, co si skutečně myslí německá rozvědka a jestli to těm svým “spojencům”, co jim to udělali vrátí. Četl jsem, že to zdaleka není jediný útoků/sabotáž na plynovody a že jich bylo v minulosti již několik. Uvidíme, jestli se např. “neprotrhne” nějaký podmořský kabel, nebo plynovod do UK nebude v poruše.

1. 10. 2022 10:47
Ohodnotit příspěvek :
     

MOSKVA, 1. října – RIA Novosti.
Čínský diplomat v Libanonu Cao Yi se na Twitteru vysmíval západnímu hodnocení výbuchů na ruských plynovodech Nord Stream a naznačil účast USA na incidentu.

Na obrázku zveřejněném Cao Yi je vidět, jak dav odpovídá na otázky:
“Kdo nenávidí ruská potrubí? – USA!
Kdo se pokusil zabránit jejich výstavbě? – USA!
Kdo říká, že je zničí?” – USA!
Komu ničení prospěje – USA!
Kdo je zničil?” – Nemáme tušení!”

Kdo.jpg