Francie varovala Lavrova před důsledky ohledně PMC Wagner v Mali

V případě příjezdu soukromé vojenské společnosti (PMC) Wagner do Mali jsou možné vážné důsledky. 

Uvedl to francouzský ministrzahraničí  Jean-Yves Le Drian na setkání se svým ruským protějškem  Sergejem Lavrovem, uvádí  TASS.

„Pokud jde o Mali, ministr varoval svůj ruský protějšek před vážnými důsledky při zasahování skupiny Wagner do záležitostí této země,“ uvedla tisková služba francouzského ministerstva zahraničí.

Dříve agentura Reuters s odvoláním na diplomatické zdroje uvedla, že vládnoucí junta v Mali uzavřela dohodu s ruskými žoldáky, podle které budou tito školit místní vojenský personál a zajišťovat bezpečnost vysokých úředníků. Podle předběžných informací se do Mali plánuje poslat až tisíc Rusů.

Francie na tuto informaci odpověděla. Drian řekl, že Paříž stáhne armádu z Mali, pokud tam začnou pracovat vojáci PMC Wagner.  Francouzská ministryně obrany Florence Parleyová zase poznamenala, že přítomnost žoldáků v Mali by byla “extrémně alarmující”.

Mluvčí Kremlu Dmitrij Peskov zase řekl, že v Mali nejsou žádné ruské ozbrojené síly a oficiální jednání neprobíhají. Také řekl, že o nasazení PMC Wagner nemá žádné informace.

EU varovala Mali před důsledky pokud do země pozvou PMC „Wagner“

Vedoucí diplomacie EU Josep Borrell zdůraznil, že Mali je důležitým partnerem Evropské unie a Brusel se zaměřuje na spolupráci.

EU opakovaně varovala malijské úřady před možnými „důsledky pro dvoustranné vztahy“, pokud přizvou soukromou vojenskou společnost Wagner k práci na jejich území. To je uvedeno v prohlášení vydaném zahraniční službou EU v pátek po rozhovorech mezi Josepem Borrellem a ministrem zahraničí Mali Abdoulayem Diopem, které se konaly na okraj Valného shromáždění OSN.

„Vysoký představitel zdůraznil, že případná přítomnost PMC Wagner v Mali povede k okamžitým důsledkům pro vztahy mezi EU a přechodnou vládou této země,“ uvádí se v prohlášení.

Borrell také zdůraznil, že Mali je důležitým partnerem pro Evropskou unii, a Brusel si klade za cíl spolupracovat s Bamakem a upřímně diskutovat o jakýchkoli problémech „pokud to okolnosti vyžadují”.

Borrell podruhé od začátku Valného shromáždění OSN zdůraznil znepokojení Bruselu v souvislosti s nepotvrzenými zprávami médií o možnosti pozvat PMC Wagner do Mali. 21. září to oznámil na brífinku v New Yorku a zdůraznil, že EU „hodlá tuto situaci prodiskutovat na bilaterální i evropské úrovni s vládou Mali“.

PMC Wagner je neoficiální ozbrojená formace spojená s ruským podnikatelem Jevgenijem Prigožinem.  Předpokládá se, že její zaměstnanci poskytují bezpečnostní služby v několika afrických zemích, včetně Demokratické republiky Kongo, Súdánu, Libye, Madagaskaru, Angoly, Guineje, Guineje-Bissau, Mozambiku, Zimbabwe a Středoafrické republiky. Podle některých zpráv se také účastnili akcí na Donbasu a v Sýrii.

https://bit.ly/2Wep2mi
https://bit.ly/3zCrIHN

sdíletj na

5 1 hlas
Ohodnotit příspěvek
2 Komentáře
nejstarší
nejnovější nejlépe hodnocené
Inline Zpětná vazba
Zobrazit všechny komentáře
Drak
25. 9. 2021 06:58

Neuvěřitelné pokrytectví, jak Francie, tak Evropské Unie, stejně, jako České republiky. Francie drancuje Mali, čeští žoldnéři tomu asistují, přičemž ani nevíme, co ta asistence znamená, jestli vraždění, nebo něco jiného a EU varuje Mali, že jestliže proti rabování své země, pozvou ozbrojenou skupinu, ta to bude mít, nějaké důsledky. Takže neokolonialismus, jako vyšitý a naši politici dovolili armádě ČR, se toho svinstva účastnit. Takže český neokolonialismus, se všemi důsledky z toho plynoucími. Politici a funkcionáři, kteří toto dovolili, patří ke zdi.

ZMann
25. 9. 2021 08:27
Odpovědět  Drak

Jedná se o naleziště uranu,které drancuje francouzká firma Ariva, tak to mluví za vše.